Taskuhääling: Miks tuleb juba täna investeerida tarka energiavõrku?

11.06.2024
Taskuhääling: Miks tuleb juba täna investeerida tarka energiavõrku?. 11.06.2024. „Energiaturud on muutunud, nagu on arenenud ka tehnoloogia. Tarka võrku investeerimise teevad võimalikuks ja isegi vajalikuks roheenergia turuletulek, elektrienergia kvaliteet ja selle kõikumisi maandavad tehnoloogiad ning akusüsteemide alanenud hinnad. Tööstuse automatiseerimine ning robotiseerimine tähendab samuti seda, et tootmisfunktsioonide juhtimiseks tekivad andmekeskused ja inimesed, kes teevad õigel hetkel õigeid otsuseid. Andmekeskused vajavad stabiilset energiakvaliteeti ning varutoiteallikaid, võimaldamaks tööstustel opereerida ootamatult lisanduvate muutuvkuludeta,“ rääkis Jukka Patrikainen, ABB Mootorite ja Ajamite Ärivaldkonna Balti riikide ärijuht. „Energiasüsteem muutub, taastuvenergia voolab energiavõrkudesse. Tänapäeval võimaldavad uued tehnoloogiad investeerida tööstusel oma konkurentsivõimesse,“ sõnas Danel Türk, ABB globaalse ärisuuna juht ja uute tehnoloogiate ekspert, lisades, et Eesti tööstus on õigel teel. „Targa võrgu mõiste on muutunud. Tööstuse kasvav robotiseerimine ja automatiseerimine eeldavad teatud funktsioonide puhul andmesidekeskusi, need aga omakorda tarka juhtimist.  Tänapäeva nutikas võrk suudab juba paremini opereeruda, ennustada vastavaid tulevasi koormusi ning automaatselt vajadusel ümber lülituda. Kümne aastaga on kõigi kõrgtehnoloogiliste võrgukomponentide valik arenenud paremuse suunas. Näitena võib tuua varutoiteallikate tõusnud efektiivsust. Samaaegselt Elmo autolaadijate võrgu loomisega leidis aset iPhone’i turuletulek. Algvõimsuseks oli siis 22 kWh, täna räägitakse juba megavattvõimsustest, ka iPhone on tänaseks tunduvalt nutikam töövahend,“ rääkis Türk taskuringhäälingus. „Energeetikas tasub vaadata tulevikku, mitte sinna, mis toimus 10 aastat tagasi. Samuti tasub mõelda, mis saab siis, kui elekter ära läheb.“ „Kaabel ise ei ole tark. On aga need targad komponendid, mille vahel kaabel asub – see ongi tark süsteem,“ selgitas Ivo Palu, Taltechi õppejõud  ning Elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi direktor. „Meil peab olema tarkust juhtida seda, millal me energiat tarbime,“ debateeris Ivo Palu, lisades, et järjest rohkem on ka elektrist sõltuvaid tarbijaid. „On oluline olla kursis tehnoloogiaalaste uudiste ja uuendustega tagamaks, et langetatavad investeerimisotsused annaksid ettevõtetele parima võimaliku tulemuse,“ kommenteeris ABB elektrifitseerimise ärivaldkonna juht Balti riikides, Dainius Bružas.
ABB taskuhääling "Energiamajanduse telgitagustes"

ABB taskuhääling "Energiamajanduse telgitagustes"

Artikli autor on TalTechi hea partner ABB

ABB taskuhäälingu „Energiamajanduse telgitagustes“ uus episood räägib targast energiavõrgust nii tööstuse kui ka eratarbija vaatenurgast, samuti elektrienergia kvaliteedist ja investeeringutest uusimatesse tehnoloogiatesse.

„Energiaturud on muutunud, nagu on arenenud ka tehnoloogia. Tarka võrku investeerimise teevad võimalikuks ja isegi vajalikuks roheenergia turuletulek, elektrienergia kvaliteet ja selle kõikumisi maandavad tehnoloogiad ning akusüsteemide alanenud hinnad. Tööstuse automatiseerimine ning robotiseerimine tähendab samuti seda, et tootmisfunktsioonide juhtimiseks tekivad andmekeskused ja inimesed, kes teevad õigel hetkel õigeid otsuseid. Andmekeskused vajavad stabiilset energiakvaliteeti ning varutoiteallikaid, võimaldamaks tööstustel opereerida ootamatult lisanduvate muutuvkuludeta,“ rääkis Jukka Patrikainen, ABB Mootorite ja Ajamite Ärivaldkonna Balti riikide ärijuht.

„Energiasüsteem muutub, taastuvenergia voolab energiavõrkudesse. Tänapäeval võimaldavad uued tehnoloogiad investeerida tööstusel oma konkurentsivõimesse,“ sõnas Danel Türk, ABB globaalse ärisuuna juht ja uute tehnoloogiate ekspert, lisades, et Eesti tööstus on õigel teel.

„Targa võrgu mõiste on muutunud. Tööstuse kasvav robotiseerimine ja automatiseerimine eeldavad teatud funktsioonide puhul andmesidekeskusi, need aga omakorda tarka juhtimist.  Tänapäeva nutikas võrk suudab juba paremini opereeruda, ennustada vastavaid tulevasi koormusi ning automaatselt vajadusel ümber lülituda. Kümne aastaga on kõigi kõrgtehnoloogiliste võrgukomponentide valik arenenud paremuse suunas. Näitena võib tuua varutoiteallikate tõusnud efektiivsust. Samaaegselt Elmo autolaadijate võrgu loomisega leidis aset iPhone’i turuletulek. Algvõimsuseks oli siis 22 kWh, täna räägitakse juba megavattvõimsustest, ka iPhone on tänaseks tunduvalt nutikam töövahend,“ rääkis Türk taskuringhäälingus. „Energeetikas tasub vaadata tulevikku, mitte sinna, mis toimus 10 aastat tagasi. Samuti tasub mõelda, mis saab siis, kui elekter ära läheb.“

„Kaabel ise ei ole tark. On aga need targad komponendid, mille vahel kaabel asub – see ongi tark süsteem,“ selgitas Ivo Palu, Taltechi õppejõud  ning Elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi direktor. „Meil peab olema tarkust juhtida seda, millal me energiat tarbime,“ debateeris Ivo Palu, lisades, et järjest rohkem on ka elektrist sõltuvaid tarbijaid.

„On oluline olla kursis tehnoloogiaalaste uudiste ja uuendustega tagamaks, et langetatavad investeerimisotsused annaksid ettevõtetele parima võimaliku tulemuse,“ kommenteeris ABB elektrifitseerimise ärivaldkonna juht Balti riikides, Dainius Bružas.