Meditsiin vajab üha enam arsti kõrvale inseneri

04.07.2024
Meditsiin vajab üha enam arsti kõrvale inseneri. 04.07.2024. Meditsiin ei saa midagi teha ilma kaasaegse aparatuurita; äsja asutatud Hiie Hinrikuse nimelisest stipendiumifondist hakatakse välja andma stipendiumi TalTechi IT-teaduskonna meditsiinitehnika ja -füüsika magistriõppe üliõpilastele. Stipendiumi eesmärk on toetada tänaseid meditsiinitehnika ja -füüsika magistrante, aga äratada ka huvi eriala vastu bakalaureuseõpinguid alustavate noorte seas. „Kõik me vananeme ja vajame üha enam meditsiini abi. Meditsiin ei saa aga teha midagi ilma kaasaegse aparatuurita. Arenenud maades on meditsiinitehnika insenere enamgi kui arste. Eestis on see proportsioon drastiliselt paigast ära. Probleemi saaksid lahendada meditsiinitehnika ja -füüsika magistriõppe lõpetajad – aga neid on liiga vähe,“ ütles fondi nimiasutaja, füüsik, tehnikadoktor ja TalTechi raadiotehnika professor Hiie Hinrikus, kes on üks Euroopa Biomeditsiinitehnika ja Teaduse Alliansi asutajatest. Hinrikuse eestvedamisel alustati biomeditsiinitehnikaga Eestis esimestel taasiseseisvumise järgsetel aastatel. Tema initsiatiivil asutati 1994. aastal nii Tallinna Tehnikaülikooli biomeditsiinitehnika keskus kui ka Eesti Biomeditsiinitehnika ja Meditsiinifüüsika Ühing (EBMÜ). Biomeditsiinitehnika keskus on nüüdseks arenenud Tervisetehniloogiate instituudiks, mis koondab erialast teadustööd ning meditsiinitehnika ja meditsiinifüüsika alast õpet. EBMÜ on edukalt assotsieerunud rahvusvaheliste erialaste biomeditsiinitehnika (IFMBE) ja meditsiinifüüsika (IOMP, EFOMP) organisatsioonidega. Suureneb nõudlus seadmete järele Meditsiinitehnika ja füüsika vaatab inimest täppis- või tehnikateadlase pilguga, integreerides füüsika- ja tehnikaalased teadmised bioloogia- ja meditsiiniteadmistega ning rakendades need inimese tervise ja heaolu parandamisse. Meditsiinitehnika ja -füüsika on võimaldanud lahendada probleeme ja avardada võimalusi nii meditsiinidiagnostikas kui ka ravis. Eriala on viimastel aastakümnetel kiiresti arenenud ja selle valdkonna spetsialistid on kõrgelt hinnatud. Kaasaegse ühiskonna stress ja pinged ning keskkonnatingimused mõjutavad selgelt inimeste tervist. Vananeva ühiskonna taustal tekitab meditsiinipersonali piiratus üksikisiku jaoks paratamatu vajaduse jälgida oma tervislikku seisundit ka väljaspool haiglat, et viia õigeaegselt ellu vajalikke elustiilimuutusi. Tulevikus suureneb nõudlus lihtsalt kasutatavate ja kergesti mõistetavate seadmete ja meetodite järele, mis võimaldaksid hinnata igapäevases elukeskkonnas oma tervise ja heaolu näitajaid. See pakub meditsiinitehnika ja -füüsika lõpetajatele tõelise ettevõtlusalase väljakutse. Hiie Hinrikuse nimelisse stipendiumifondi saab oma toetuse teele panna TalTechi toetusportaalis või siis teha ülekanded SA Tallinna Tehnikaülikooli Arengufondi kontole LHV: EE547700771003875312; Swedbank: EE572200221011286139; SEB: EE471010052027905003. Märksõna: Hiie Hinrikuse nimeline stipendiumifond.
Professor Hiie Hinrikuse eestvedamisel alustati biomeditsiinitehnikaga Eestis esimestel aastatel peale taasiseseisvumist.Tema initsiatiivil asutati 1994 aastal nii Tallinna Tehnikaülikooli biomeditsiinitehnika keskus kui ka Eesti Biomeditsiinitehnika ja Meditsiinifüüsika Ühing | Foto: Jelena Pljonkina

Professor Hiie Hinrikuse eestvedamisel alustati biomeditsiinitehnikaga Eestis esimestel aastatel peale taasiseseisvumist.Tema initsiatiivil asutati 1994 aastal nii Tallinna Tehnikaülikooli biomeditsiinitehnika keskus kui ka Eesti Biomeditsiinitehnika ja Meditsiinifüüsika Ühing | Foto: Jelena Pljonkina

Eestis on meditsiinitehnika inseneride põud, mida saaksid leevendada meditsiinitehnika ja -füüsika magistriõppe lõpetajad. Nende toetuseks on äsja asutatud Hiie Hinrikuse nimeline stipendiumifond.

Meditsiin ei saa midagi teha ilma kaasaegse aparatuurita; äsja asutatud Hiie Hinrikuse nimelisest stipendiumifondist hakatakse välja andma stipendiumi TalTechi IT-teaduskonna meditsiinitehnika ja -füüsika magistriõppe üliõpilastele.

Stipendiumi eesmärk on toetada tänaseid meditsiinitehnika ja -füüsika magistrante, aga äratada ka huvi eriala vastu bakalaureuseõpinguid alustavate noorte seas.

„Kõik me vananeme ja vajame üha enam meditsiini abi. Meditsiin ei saa aga teha midagi ilma kaasaegse aparatuurita. Arenenud maades on meditsiinitehnika insenere enamgi kui arste. Eestis on see proportsioon drastiliselt paigast ära. Probleemi saaksid lahendada meditsiinitehnika ja -füüsika magistriõppe lõpetajad – aga neid on liiga vähe,“ ütles fondi nimiasutaja, füüsik, tehnikadoktor ja TalTechi raadiotehnika professor Hiie Hinrikus, kes on üks Euroopa Biomeditsiinitehnika ja Teaduse Alliansi asutajatest.

Hinrikuse eestvedamisel alustati biomeditsiinitehnikaga Eestis esimestel taasiseseisvumise järgsetel aastatel. Tema initsiatiivil asutati 1994. aastal nii Tallinna Tehnikaülikooli biomeditsiinitehnika keskus kui ka Eesti Biomeditsiinitehnika ja Meditsiinifüüsika Ühing (EBMÜ). Biomeditsiinitehnika keskus on nüüdseks arenenud Tervisetehniloogiate instituudiks, mis koondab erialast teadustööd ning meditsiinitehnika ja meditsiinifüüsika alast õpet. EBMÜ on edukalt assotsieerunud rahvusvaheliste erialaste biomeditsiinitehnika (IFMBE) ja meditsiinifüüsika (IOMP, EFOMP) organisatsioonidega.

Suureneb nõudlus seadmete järele

Meditsiinitehnika ja füüsika vaatab inimest täppis- või tehnikateadlase pilguga, integreerides füüsika- ja tehnikaalased teadmised bioloogia- ja meditsiiniteadmistega ning rakendades need inimese tervise ja heaolu parandamisse. Meditsiinitehnika ja -füüsika on võimaldanud lahendada probleeme ja avardada võimalusi nii meditsiinidiagnostikas kui ka ravis. Eriala on viimastel aastakümnetel kiiresti arenenud ja selle valdkonna spetsialistid on kõrgelt hinnatud.

Kaasaegse ühiskonna stress ja pinged ning keskkonnatingimused mõjutavad selgelt inimeste tervist. Vananeva ühiskonna taustal tekitab meditsiinipersonali piiratus üksikisiku jaoks paratamatu vajaduse jälgida oma tervislikku seisundit ka väljaspool haiglat, et viia õigeaegselt ellu vajalikke elustiilimuutusi. Tulevikus suureneb nõudlus lihtsalt kasutatavate ja kergesti mõistetavate seadmete ja meetodite järele, mis võimaldaksid hinnata igapäevases elukeskkonnas oma tervise ja heaolu näitajaid. See pakub meditsiinitehnika ja -füüsika lõpetajatele tõelise ettevõtlusalase väljakutse.

Hiie Hinrikuse nimelisse stipendiumifondi saab oma toetuse teele panna TalTechi toetusportaalis või siis teha ülekanded SA Tallinna Tehnikaülikooli Arengufondi kontole LHV: EE547700771003875312; Swedbank: EE572200221011286139; SEB: EE471010052027905003. Märksõna: Hiie Hinrikuse nimeline stipendiumifond.