FinEst Targa Linna Tippkeskuse kolmanda vooru ideekonkursi võitja, projekt “LinnaSulps”, toob suplusvee kvaliteedi hindamisse lahenduse, mis võimaldab jälgida vee seisundit peaaegu reaalajas. Tegemist on tervikliku süsteemiga, mis ühendab uudsed sensorid, tehisintellekti ja kasutajasõbraliku rakenduse, pakkudes veereostuse ja sellega kaasnevate rahvatervise ohtudega võitlemiseks kiiret ja täpset praktikat.
Innovatiivne tehnoloogiline lahendus
Suplusvee kvaliteeti on seni jälgitud aeglaselt ja ebapiisavalt – on tuginetud traditsioonilistele laborianalüüsidele, mis ei suuda anda reostuse tasemest vahetut ülevaadet. See tekitab olulisi viivitusi, jättes suplejad ja ametivõimud kõige kriitilisematel hetkedel vee ohutuse asjus teadmatusse. Probleemi muudab teravamaks asjaolu, et veereostus – eriti fekaalide indikaatorbakterite kujul – kujutab endast tõsist terviseriski ning võib tuua kaasa majanduslikku kahju, näiteks supluskohtade ajutise sulgemise.
“LinnaSulps” astub mängu just siin, pakkudes uuenduslikku ja terviklikku lahendust, mis kasutab IoT-andureid, meteoroloogilisi ja georuumilisi andmeid ning tehisintellekti. Lahenduse kolm peamist komponenti – sensorid, tehisintellektil põhinev andmeplatvorm ja mobiili-/veebirakendus – töötavad koos, et anda kasutajatele kiire ülevaade vee seisundist ja hoiatada võimalike reostusjuhtumite eest.
- Tehnoloogiline tööriistakomplekt – Nutikad sensorid ja molekulaarsed tööriistad, mis on spetsiaalselt loodud fekaalide indikaatorbakterite tuvastamiseks vees. Need seadmed suudavad avastada reostust ja edastada andmeid reaalajas, mis võimaldab kiirelt sekkuda.
- Tehisintellekti-põhine andmeplatvorm – Masinõppel ja tehisintellektil põhinev platvorm töötleb pidevalt kogutud andmeid, et prognoosida veekvaliteedi muutusi ning tuvastada reostuse allikaid. Platvorm kasutab meteoroloogilisi ja georuumilisi andmeid, et parandada täpsust ja pakkuda ennetavaid meetmeid.
- Mobiili- ja veebirakendus – Kasutajasõbralik liides, mille kaudu saavad nii kohalikud elanikud, suplejad kui ka ametivõimud vee kvaliteedi kohta vahetut ja täpset teavet. Rakendus on loodud lihtsustama juurdepääsu reaalajas andmetele ning võimaldama kiireid otsuseid ja tegevusi.
Pilootprojekt Eestis ja Iirimaal
“LinnaSulpsu” lahendust piloteeritakse kaheksas linnakeskkonnas, sealhulgas Tartus ning Fingalis ja Dún Laoghaire-Rathdownis Iirimaal. Süsteem on loodud olema skaleeritav, mis võimaldab kasutada seda erinevates linnades ja supluskohtades.
Pilootprojekti eelarve on 1,2 miljonit eurot ja see kestab kolm aastat. Nimetatud aja jooksul hakatakse lahendust testima ja täiustama, et tagada erinevates keskkondades selle efektiivsus ja sobivus. Projekti lõppeesmärk on luua lahendus, mida saaks rakendada rahvusvahelisel tasandil, nii et veekvaliteet hoitakse minimaalse tehnilise sekkumisega kõrgel tasemel.
Projekti elluviimise taga on laialdane rahvusvaheline meeskond, kuhu kuuluvad teadlased ja eksperdid TalTechist, Tartu Ülikoolist, Dublini Linnaülikoolist, FinEst Targa Linna Tippkeskusest, Tartu linnavalitsusest, Fingalist ja Dún Laoghaire-Rathdownist.
Targa linna ideekonkursi neljas voor
“LinnaSulpsu” edukas käivitamine on avanud ukse järgmisele ideevoorule, mis keskendub uute linnalahenduste leidmisele. Septembriks esitasid linnad oma olulisemad probleemid, millele otsitakse lahendusi – kokku esitati 35 ideed 20 erineva väljakutse jaoks. Novembris valitakse välja järgmised pilootprojektid, mis keskenduvad veelgi innovaatilisemate lahenduste väljatöötamisele.
Neljanda vooru eesmärk on leida rahvusvahelise potentsiaaliga lahendusi, mis suudaksid leida väljapääsu reaalsetest linnaprobleemidest ning pakuksid samas teadus- ja tehnoloogiavaldkonnas uusi ärivõimalusi.
FinEst Targa Linna Tippkeskus on teadus- ja arenduskeskus, mis keskendub nutikate linnalahenduste väljatöötamisele ja rakendamisele. Tippkeskuse eesmärk on edendada innovatsiooni ning teadlaste, linnade ja ettevõtete vahelist koostööd, et leida lahendusi erinevatele linnakeskkonnaga seotud probleemidele nagu energiatõhusus, transpordikorraldus või veekaitse ja digitaalsed lahendused. Keskus toetab pilootprojekte ja konkursse, mis suudavad reaalselt parandada avaliku ruumi ja linnade elukvaliteeti.
Tippkeskus on TalTechi ja Aalto Ülikooli koostööprojekt, mille kaudu edendatakse tarku linnalahendusi peamiselt Eesti ja Soome linnades, kuid keskusel on rahvusvaheline haare ja laialdane koostöövõrgustik.