Eesti ja Soome tulevikuinsenerid asuvad kestlike lahenduste võistlustulle

29.08.2024
Eesti ja Soome tulevikuinsenerid asuvad kestlike lahenduste võistlustulle. 29.08.2024. Septembris algavat võistlust toetavad Soome haridus- ja kultuuriministeerium ning Eesti majandus- ja kommunikatsiooniministeerium. Projekti “Tuleviku Loojad / Tulevaisuuden Tekijät” eesmärk on luua põhikooli noortele seoseid reaalainetes omandatud teadmiste, ettevõtlikkuse ning tulevaste töökohtade vahel. Võistkonnad koosnevad 13-14-aastastest õpilastest, kes koos õpetajate ja ettevõtetest pärit mentoritega peavad leidma üles ettevõtete väljakutsed, mõtlema loovalt ja pakkuma välja jätkusuutlikke lahendusi, mida ettevõtted saaksid oma toodetes või tööprotsessides rakendada. Võistlusel osalevad üheksa põhikooli Soomest ja kümme põhikooli Eestist. Õpilaste pakutavad lahendused peavad olema innovatiivsed, konkurentsivõimelised ja keskkonnasõbralikud. “Ma pean väga oluliseks, et noortel oleks võimalus aidata luua tuleviku väljakutsetele lahendusi. See võistlus pakub uue lähenemise võimalusele, kuidas viia kokku noored, koolid ja tööstusettevõtted, et luua selle pinnalt ühiseid koostöövorme,” ütles Soome noorsoo- ja spordiminister Sandra Bergqvist. “Noored muretsevad väga kliimamuutuste pärast, mistõttu on tähtis, et nad saaksid osaleda kestlike lahenduste loomisel. Soomes on langenud huvi STEM-ainete vastu, kuid selliste projektide abil võime seda muuta ja suurendada nende ainete atraktiivsust.” Eesti majandus- ja tööstusminister Erkki Keldo sõnul on tähtis tutvustada inseneriharidust juba põhikoolis, et kindlustada ettevõtetele tööjõu järelkasv. “Eestis ja lähiriikides on inseneridest terav puudus. Uuringute kohaselt vajaks Eesti tööjõuturg tööstusesse vähemalt 2500 uut talenti,” lausus Keldo. “Insenerid aitavad luua ettevõtete jaoks suuremat lisandväärtust, mis omakorda suurendab majanduskasvu ja sotsiaalset heaolu. Tuleviku Loojate projekt pakub hea võimaluse tutvustada noortele tööstusmaailma huvitavaid külgi, mis ei pruugi alati välja paista.” Võistlused viib läbi TalTechi tehnoloogiakool Eestist osalevad koolid esindavad viite erinevat maakonda, Tallinnat ja Tartut. Iga kooli partnerettevõte tutvustab kooli võistkonnale oma väljakutseid ja kolme kuu jooksul peavad noored õppeprotsessi käigus esitama ettevõtetele oma innovatiivsed lahendused. Soome ja Eesti finaalvõistlused leiavad aset käesoleva aasta novembris, mil noored tutvustavad oma lahendusi. Tuleviku Loojate rahvusvaheline finaal toimub Tallinna Tehnikaülikoolis 16. jaanuaril 2025. Finaalvõistlusel osalevad kummagi riigi viis paremat võistkonda. Võistlused viib läbi Tallinna Tehnikaülikooli tehnoloogiakool, kus on töötatud välja ka ettevõtmise formaat. TalTechi tehnoloogiakoolil on varasemate sarnaste projektide läbiviimisest positiivseid kogemusi, lisaks kuulub kooli ülesannete hulka nõue kasvatada erinevate vanusegruppide noortes huvi tehnoloogiahariduse vastu. Projekti toetavad rahaliselt Soome Tööstuse ja Tööandjate Keskliidu Sihtasutus, Eesti Teadusagentuur ning majandus- ja kommunikatsiooniministeerium. Tuleviku Loojate projektis osalevad Eesti koolid on Vändra Gümnaasium, Jüri Gümnaasium, Põltsamaa Ühisgümnaasium, Rapla Vesiroosi Kool, Kuressaare Nooruse Kool, Kuusalu keskkool, Keila Kool, Laiuse Jaan Poska Põhikool, Tartu Tamme Gümnaasium ja Tallinna Tehnikagümnaasium. Eesti ettevõtetest võtavad osa Eesti Energia, Tallink, Orkla Eesti, Akzo Nobel Baltics, Incap Estonia, Estanc, Matek, Estonian Plywood, Kroonpress ja K-Print.
Noor insener | Foto: Harno Marek

Eesti ja Soome tööstusvaldkonna erialaliidud algatavad põhikooli vanemale astmele võistluse "Tuleviku Loojad", et leida ettevõtetele jätkusuutlikke lahendusi.

Noor insener | Foto: Harno Marek

Võistlused viib läbi TalTechi tehnoloogiakool