Rain Lõhmus: inimkond peab saama multiplanetaarseks

08.04.2024
Rain Lõhmus: inimkond peab saama multiplanetaarseks. 08.04.2024. Eestis on majanduslangus ja tööpuudus süveneb. Samal ajal on Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium koostanud pikaajalise majanduspoliitika plaani, mille visioon näeb ette Eesti majanduse kahekordistamist aastaks 2035. Trialoog uuris ettevõtluses tegutsevatelt ja ühiskonnas aktiivsetelt TalTechi vilistlastelt, kuidas turgutada Eesti majanduskasvu – või kas peaks majanduskasv üldse olema omaette eesmärk? Äkki on olulisem kestlik areng – leida tasakaal planeedi piiratud ökoloogiliste ressursside ja inimestele heaolu loomise vahel? Ning milline võiks olla teadlaste roll majanduskasvu ergutamisel? TalTechi vilistlane ja LHV panga kaasasutaja Rain Lõhmus ütles Trialoogile, et Majandusministeeriumi plaan tähendaks Eesti majanduskasvuks ca 7.2 protsenti aastas – eeldusel, et silmas on peetud nominaalkasvu. „Teoorias on see vägagi võimalik, aga pole kuulnud, et oleks tegeletud sisekaemusega ning küsitud, mida on viimasel ajal valesti tehtud. Toimub ainult väliskeskkonna süüdistamine.“ Samuti märkis Lõhmus, et paberil, mis ei too kaasa konkreetset vastutust ning positiivseid ja negatiivseid stiimuleid, ongi lihtsalt paberilehe väärtus. „Nii et mul on suuri kahtlusi, kas ollakse mugavustsoonist reaalselt välja tuldud ja valmis tõsisteks muutusteks,“ märkis ettevõtja. Lõhmuse arvates on teadus elu edasiviiv jõud, aga teadlaste roll ühiskonna reaalsetes muutuses on sageli ülehinnatud. „Probleem on motivatsioonis – teadlastele tähendab see sageli tunnustust konverentsidel ja teadusartiklite avaldamist. Kriitiliseks lüliks on hoopis laenatud ideede visad ellurakendajad, kes on oma reputatsioonist hoolimata valmis ronima läbi tulest ja veest. Suhteliselt heaks näiteks sobivad viimase paari aasta praktilised läbimurded tehisintellekti valdkonnas – suur osa akadeemilisest baasist oli aastaid või aastakümneid vana.“ Energiatarbimine kasvab ilmselt igavesti Teenekas pangandusettevõtja piiratud ressursside teooriat ei jaga. „Ma arvan, et piiratud ressursside teooria on igavene skeptikute ja pessimistide pärusmaa. Ainus reaalne võimalus tsivilisatsiooni jätkata on kiirendada oluliselt arengut ja muuta inimkond pikemas perspektiivis multiplanetaarseks,“ leidis LHV kaasasutaja. Tema hinnangul kasvab energiatarbimine ilmselt igavesti, otsene tarbimine kilodes vähem. „On olemas energia jäävuse seadus, küsimus on ainult nutikamate lahenduste väljatöötamises, milleks ongi vaja arengut kiirendada. Ka inimesed ise on nutikad keemilise energia muundamise masinad. Tänane nn. peavoolu rohepöörde kontseptsioon on suunatud pigem minevikku, et mitte öelda otseselt tagurlik,“ ütles Lõhmus. On olemas energia jäävuse seadus, küsimus on ainult nutikamate lahenduste väljatöötamises, milleks ongi vaja arengut kiirendada. Rain Lõhmus lõpetas 1988. aastal Tallinna Polütehnilise Instituudi majandusteaduse erialal ja täiendas end hiljem Ameerika Ühendriikides Harvardi ülikooli ärikoolis. Ta oli 1991. aastal üks Hansapanga asutajatest; 1999. aastal lahkus Hansapangast ning asutas koos oma seniste kolleegide Andres Viisemanni ja Tõnis Haaveliga investeerimispanga, mis kandis algul nime LHV Direct ning on nüüd tuntud LHV Panga nime all.
Rain Lõhmus | Foto: Livonia Partners

Piiratud ressursside teooria on igavene skeptikute ja pessimistide pärusmaa ning ainus reaalne võimalus tsivilisatsiooni jätkamiseks on arengu oluline kiirendamine ja pikemas perspektiivis inimkonna multiplanetaarseks muutumine, arvab LHV Groupi nõukogu esimees, TalTechi vilistlane Rain Lõhmus.

Rain Lõhmuse sõnul on kriitiliseks lüliks laenatud ideede visad ellurakendajad, kes on oma reputatsioonist hoolimata valmis ronima läbi tulest ja veest. Heaks näiteks sobivad viimase paari aasta praktilised läbimurded tehisintellekti valdkonnas | Foto: Getty Images/Unsplash

Energiatarbimine kasvab ilmselt igavesti

Teenekas pangandusettevõtja piiratud ressursside teooriat ei jaga.