Eve Peeterson: investeerida võiks inimestesse ja rakendusteadusesse

08.04.2024
Eve Peeterson: investeerida võiks inimestesse ja rakendusteadusesse. 08.04.2024. Eestis on majanduslangus ja tööpuudus süveneb. Samal ajal on Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium koostanud pikaajalise majanduspoliitika plaani, mille visioon näeb ette Eesti majanduse kahekordistamist aastaks 2035. Trialoog uuris ettevõtluses tegutsevatelt ja ühiskonnas aktiivsetelt TalTechi vilistlastelt, kuidas turgutada Eesti majanduskasvu – või kas peaks majanduskasv üldse olema omaette eesmärk? Äkki on olulisem kestlik areng – leida tasakaal planeedi piiratud ökoloogiliste ressursside ja inimestele heaolu loomise vahel? Ning milline võiks olla teadlaste roll majanduskasvu ergutamisel? Startup Estonia juht ja TalTechi magister Eve Peeterson alustas konkreetselt: „Lühidalt öeldes – kui on raske, siis tuleb teha topelt!“ „Just praegu, kui majanduses on keerulisemad ajad, laotakse tulevase kasvuperioodi vundamenti. Kui vaadata Eesti tehnoloogiasektorit, siis võiks investeerida kahte suurde sambasse: inimestesse ja rakendusteadusesse. Selleks et Eestis sünniksid ja kasvaksid maailmatasemel teadus- ja tehnoloogiamahukad ettevõtted, peab riigi fookus olema seatud eelkõige inimestele, sh rahvusvahelistele talentidele – ning meie välistööjõu poliitika vajab pidevat kaasajastamist,“ rääkis Peeterson. „Kui on olemas inimesed, siis teisalt on vaja ka mehhanisme, mis rakendaksid teaduslikke avastusi majanduse ergutamiseks ja maailma vallutanud kriiside lahendamiseks. Täna on juba olemas ja toimivad mitmed meetmed (nt rakendusuuringute programm), kuid Euroopa esirinnas asuvatest riikidest oleme investeeringutes veel kordades maas. Kui paneme kokku maailmatasemel ekspertiisi ja patenteeritud rakendusväärtusega avastused, on Eestil suur võimalus saada edukate tehnoloogiliste lahenduste eksportijaks,“ märkis Startup Estonia juht. Ülikoolidel ja teadlastel kriitiline roll Peetersoni sõnul nähakse teaduse kommertsialiseerimises ja innovatsiooni loomises võimalust majanduskasvu kindlustamiseks ning Eesti sihiks on rakendada maksimaalselt süvatehnoloogiaettevõtete potentsiaali. Ülikoolidel ja teadlastel on siin kriitiline roll: teadlased võivad olla ja peavadki olema rohkem ettevõtlusesse kaasatud, sh kui iduettevõtete kaasasutajad või töötajad. „Täna näeme, et ka ülikoolid soovivad anda oma teadlastele lisaväljundi ning tuua teaduse saavutused ja avastused reaalsesse maailma. Sektoraalse mobiilsuse meede on üks hea näide, kuidas võimaldada akadeemia ja ettevõtluse vahelist liikumist, kuid kindlasti on veel tükk maad selleni, et teaduse ja ettevõtluse sümbioos oleks meie ärikultuuri, hariduse ja mõtlemise loomulik osa. Stereotüüpse valges kitlis laborisse lukustunud teadlase müüt on hakanud murduma ja ma heameelega aitan selle murdmisele veelgi kaasa,“ sõnas Peeterson. Teadlased võivad olla ja peavadki olema rohkem ettevõtlusesse kaasatud, sealhulgas iduettevõtete kaasasutajate või töötajatena. Peetersoni sõnul on kestlik areng kindlasti ainuvõimalik viis, kui räägitakse vähegi pikemast vaatest. „Hetkeliselt võib ju majanduse nö steroide täis pumbata, kuid kui selle käigus hävineb kogu seda toitev ökosüsteem, on edu väga lühiajaline ja vastutustundetu. Kahjuks on inimene enda loodud mugavuste ori – kultuuri ja hoiakute muutmine nõuab aega ja vaeva ning ma tõsiselt loodan, et loodusel on meie jaoks varuks veel niipalju kannatust, et inimkonna teadvuse hüpe ära oodata,“ leidis Startup Estonia juht. Startup Estonia on Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse all töötav programm, mis esindab ja aitab arendada kohalikku idufirmade kogukonda. Alates 2022. aastast on Startup Estonia keskendunud süvatehnoloogia valdkonna tegevustele ja programmidele, mis on suunatud Eesti süvaidude kasvatamisele ja arendamisele. Eve Peeterson on alates 2020. aastast olnud Startup Estonia juht.

Eve Peeterson | Erakogu

Maailmatasemel teadus- ja tehnoloogiamahukate ettevõtete sünniks ja kasvuks just Eestis peab riigi fookus olema seatud eelkõige inimestele, sealhulgas rahvusvahelistele talentidele, arvab Startup Estonia juht ja TalTechi magister Eve Peeterson.

Eestis arendatud Starshipi tarnerobotid California Ülikooli Royce Halli ees | Foto: Don Liebig/ASUCLA

Ülikoolidel ja teadlastel kriitiline roll

Eve Peeterson on alates 2020. aastast olnud Startup Estonia juht.