Oma teekonda teadusmaailma kirjeldasid doktorantide karjäärikonverentsil esinenud teadlased: Tallinna Tehnikaülikooli Tartu kolledži vanemlektor ja Tartu (ja endine Valga) linnaarhitekt Jiri Tintera, TalTechi doktorant ja loengukonkursi „Teadus 3 minutiga“ võitja Katriin Kristmann, nelja lapse ema ja Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudi vanemteadur Els Heinsalu, graafilise disaineri haridusega ja loovmajanduse teemal doktorikraadi kaitsnud Kristiina Urb, doktorikraadiga saatejuht Maarja Merivoo-Parro, doktorikraadiga haridus- ja teadusministeeriumi asekantsler Renno Veinthal jt.
1. Oled leidnud teema, mis sind tõeliselt huvitab (ja tahad veel rohkem teada)
Els Heinsalu: „Valiku aluseks ei tohiks olla majanduslikud kaalutlused ja juhendaja tuntus, vaid see, et leiate teema, mis teid tõeliselt köidab. Kõige olulisem ongi enne teadusmaailma valimist leida „õige partner“ ehk õige teadustöö teema. Mida rohkem sulle teema meeldib, seda parem, sest sel juhul on teadustöö tõeline nauding ja isegi lõbu. NB! Oma hingelähedase teema võite leida ka teiselt poolt maailma, see ei pea tingimata olema kohalik Eesti probleem.“
2. Sul on küsimusi, millele keegi ei oska vastata
Jiri Tintera: „2009. aastal Narvas käies jäid silma 150-aastased tühjad tootmishooned. Siis märkasin, et ka mujal Eestis on tühje maju ja mind hakkas see teema huvitama. Minu uurimistöö esimene faas oligi see, et saatsin kõigile KOV-ide esindajatele küsimuse, kas neil on selliseid hooneid ja mis probleemid nendega on.“
Kristiina Urb: „Mina alustasin kunstnikuna. Kui sain graafiliseks disaineriks, lõime oma loomemajanduse ettevõtte. Avastasin, et küsimusi on mul palju, aga vastuseid ei ole kusagil. Nii läksin hästi teadlikult magistriõppesse, et pärast seda edasi doktorantuuri minna.“
3. Soovid ennast arendada ja saada oma ala tippeksperdiks
Doktoriõpe on parim võimalus ennast arendada, jõuda uuele, kõrgemale tasemele, saada oma uurimisvaldkonnas tippeksperdiks – võib-olla ainukeseks kogu maailmas!
4. Soovid, et avaneks täiesti uued uksed ja haruldased töövõimalused
Els Heinsalu: „Doktorantuur pole ainult harjutus või kohustus, vaid midagi suuremat – see annab ühiskonnale inimesed, kes oskavad mõelda ja oma mõtteid välja öelda. See on võimalus saada milleski paremaks.“
Eestiski hindavad tööandjad doktorikraadi üha rohkem, ehkki ainult doktorikraad ei too automaatselt piimajõgesid-pudrumägesid, töökoha või palga saamisel sõltub palju ka muudest omadustest-tingimustest. Küll aga avab doktorikraad välismaal paljud uksed, mis ilma kraadita ei avaneks – on organisatsioone, kuhu ilma doktorikraadita üldse ei pääse.
5. Hindad kõrgelt vabadust, isetegemist ja otsustamist
Teadlase töö ei ole kellast kellani, sul on üldjuhul võimalik oma aega planeerida, tööd kujundada, aga kõige suurem boonus on, et uurid seda, mis sind tõeliselt huvitab.
Els Heinsalu: „Teekond on pigem käänuline kui sirgjooneline. Sellest kõrvalekaldumisi ei pea võtma kui probleeme, mis on negatiivsed. Selle asemel võite näha ka võimalusi ja väljakutseid.“ Ja uuesti Els: „Leia oma „miks“ üles juba enne doktorantuuri või selle alguses. Miks sa seda teed, mis sind motiveerib? Kui seda tead, siis ei teki nii kergesti motivatsioonilangust.“
6. Soovid, et sul oleks palju valikuvõimalusi
Doktorikraadiga inimesi oodatakse nii Eestis kui ka välismaal, ülikoolides ja teadusasutustes, nii avalikus kui ka erasektoris. Teadustööd saab teha mitmes kohas korraga või tegutseda prakadeemikuna – olla teadlane ja praktik üheaegselt. Doktorikraadi saanutest valib Eestis täielikult akadeemilise karjääri 60 protsenti, kombineeritud ehk prakadeemiku karjääri ca 30 protsenti ja ülejäänud eelistavad mitteakadeemilist karjääri.
7. Soovid turvalist tulevikku
Majanduslanguste ajal, kui mujal kärbitakse personali, kaotavad doktorikraadiga inimesed töö harvem. Teadustöö ei saa kunagi otsa ja õppejõu töö on üsna turvaline.
Els Heinsalu: „Minu lapsel on doktorikraadiga õpetaja. Jaapanis on see päris tavaline. Teaduspõhist haridust ei saa anda need, kel endal seda kogemust pole.“
8. Soovid reisida, maailma näha ja töötada erinevate inimestega
Doktorantuur ja teadustöö on tänapäeval väga rahvusvahelised – üsna suure tõenäosusega on sinu juhendaja, oponent, kaastudengid, uurimisrühma liikmed mõnest muust rahvusest. Teadusprojektid viivad sind maailma nii teadustööd tegema kui ka konverentsidele. See arendab tohutult, samuti doktorantuuri ajal välismaal õppimine ja enesetäiendamine. Sind kõige paremini mõistev kolleeg ei pruugi olla kõrvaltoas, vaid hoopis teisel pool maakera.
Renno Veinthal: „Haarake kinni igast rahvusvahelisest kogemusest. See on parim võimalus korraks oma laborist ja tuttavast keskkonnast välja pääseda ja maailma näha, uusi kogemusi saada, edasi areneda. Mina kasutasin seda võimalust ja olen selle eest tänulik. Sel perioodil loodud kontaktid on mul siiamaani elus.“
9. Soovid maailma parandada
Teadlasel on erakordne võimalus mõjutada ja parandada maailma ning mõnikord näha oma töö tulemusi lausa igapäevaselt tänaval kõndides. Teaduses ei käi asjad alati kiiresti, kuid seda magusam on oma töö vilju näha ka aastate pärast või teada, et oled aidanud probleeme lahendada – et maailm on tänu sinule natuke parem paik.
Näiteks võib pikaaegse Valga linnaarhitekti Jiri Tintera doktoritöö vilju näha Valgas ringi jalutades: tühje hooneid on lammutatud, mitmeid väärtuslikke renoveeritud ning nii linnasüda kaunimaks tehtud.
10. Oled sihikindel, julged ühiskonnas kaasa rääkida
Teadlane julgeb kahelda, küsida, probleeme välja tuua, otsida lahendusi (isegi kui see kohe ei ole võimalik). Doktorantuuri reform on loonud olukorra, kus õnneks enam raha pärast ei loobuta kutsumusest teha teadust ja töötada oma riigi tuleviku heaks.
Katriin Kristmann: „Olen näinud inimesi, kellel on suur soov oma valdkonda uurida, aga neid on tõmmatud rahaga teise suunda. Nüüd on asjad oluliselt paremaks läinud ja kõigil doktorantidel pole vaja enam õppimise kõrvalt muud tööd teha.“
Renno Veinthal: „Väga oluline on Eesti elus kaasa rääkida – täna on seda doktorantide seas liiga vähe. Teadke, et doktorant on ka ilma doktorikraadita nendes teemades oma ala tippasjatundja. Alustage kas või blogidest, foorumitest, arvamuslugudest – siis olete ka nähtaval. Kõigil on võimalus anda oma panus.“
Boonus: Leiad armastuse
Mõnikord võib doktorantuuri viia hoopis muu põhjus – ja ka see pole halb! Jiri Tintera: „Minu tõi Eestisse ja siin õpinguid jätkama armastus Eesti naise vastu.“