17.05.2024
TalTechi Innovatsioonifestival uurib tehisintellekti ja ühiskonna vajaduste koosmõju. 17.05.2024. Innovatsioonifestival seab fookusesse laiemad küsimused: kas uuest tehnoloogiast võidavad kõik või ainult mõned; mida peab teadma AI lähiaastate arengutest ning mil moel on uuest tehnoloogiast abi riigi- või keskkonnakaitsel. TalTechi IT-professori ja IT-teaduskonna dekaani Gert Jervani sõnul on tehisintellekt laboriseinte vahelt välja murdmas ning võimendab innovatsiooni kõikides eluvaldkondades. „Ettevõtted otsivad selle rakendamise kaudu uusi ärivõimalusi ja tehisintellektil saab kindlasti olema keskne roll ühiskonda ootavate suurte väljakutsete lahendamisel,“ rääkis Jervan. Olulised on Jervani meelest aga küsimused, kas Eesti on selleks valmis ja kas meil on piisavalt võimekust – mida me peame lähiaastatel tegema, et olla eestkõnelejad, mitte sabassörkijad? Kusti Salm | Foto: Kaitseministeerium Sündmusel esinev kaitseministeeriumi kantsler Kusti Salm, kes on riigikaitse heaks töötatud aastate jooksul vastutanud muuhulgas Euroopa Liidu suunalise kaitsealase teadus- ja arendustegevuse ning innovatsioonipoliitika kujundamise eest, leidis, et tehisintellekt on innovatsiooniteekonnal loogiline samm, mis kätkeb endas kaitsetööstuse ja sõjapidamise jaoks hoomamatuid ning senitundmatuid võimalusi. Kaitseteemalises paneelis osaleb ka ettevõtte SensusQ kaasasutaja Villiko Nurmoja, kes arvas, et kaitsevaldkonnas ei pea tehisintellekt meie eest lahinguid ega võida sõda, kuid võib olla üks paljudest võimalustest probleeme lahendada ja sõja võidule kaasa aidata. „Riigi heaolu kaitsmine algab meist endist ja selleks peab Eesti olema sõbralik, ent vajadusel enese eest seisev väikeriik, kelle hoovis „õunavargil“ ei käida. Selleks vajame mõlemat, nii AI-d kui ka relvi,“ leidis Nurmoja. Ka keskkonnaprobleemide lahendamisel on tehisintellektist juba täna palju kasu – selle heaks näiteks on Eesti AI-tehnoloogiaettevõtte R8 Technologies andmepõhine lahendus Jenny, mis aitab kommertskinnisvaral energiatõhusust suurendada. Ettevõtte kaasasutaja ja tegevjuhi Siim Täkkeri nägemus tehisintellekti potentsiaali kasutamisest on aidata muuta Eesti ühiskond süsinikuneutraalseks, keskendudes kinnisvara ja energeetika kriitilisele ebaefektiivsusele. „Jätkusuutliku linnaarengu ja vastupidava energiasüsteemi saavutamiseks on AI jätkuv innovatsioon Eestis hädavajalik. See vähendab energiakulusid, suurendab hoonete haldamise tõhusust ja aitab kaasa riigi energiajulgeolekule,“ märkis Täkker, kes osaleb paneeldiskussioonis „Kes AI-taks keskkonda?“. Terve päeva kestvale üritusele on oodatud valdkonnaga tegelevad avaliku ja erasektori juhid ning spetsialistid, aga ka tudengid, vilistlased ja teised huvilised, kelle meelest on tehisintellektitehnoloogiate mõju ühiskonnale ja inimkonna tulevikule oluline teema. Teiste hulgas osalevad üritusel Tanel Tammet (TalTech), Taavi Tammiste (Fyma), Andres Sutt (riigikogu), Raul Rikk (Milrem), Kusti Salm (kaitseministeerium), Mari Emmus (Harmet), Tanel Alumäe (TalTech) Siim Täkker (R8 Technologies), Luukas Ilves (majandus- ja kommunikatsiooniministeerium), Anna-Greta Tsahkna (Timbeter) ja Martin Kuustik (Coop Pank). Päeva modereerib tehnoloogiaajakirjanik Henrik Roonemaa. Lähemalt saab Innovatsioonifestivali programmiga tutvuda ürituse veebilehel.
TalTechi infotehnoloogia teaduskonna turundus- ja kommunikatsioonijuht
Tehisintellekt on laboriseinte vahelt välja murdmas ning võimendab innovatsiooni kõikides eluvaldkondades | Foto: Getty Images/Unsplash

Tallinna Tehnikaülikooli 5. juunil toimuv Innovatsioonifestival on pühendatud tehisintellekti tehnoloogiate arendamise võimaluste ja ühiskonna vajaduste koosmõjule.

Kusti Salm | Foto: Kaitseministeerium

Siim Täkker, R8 Technologies kaasasutaja ja tegevjuht | Erakogu

Lähemalt saab Innovatsioonifestivali programmiga tutvuda ürituse veebilehel.