Prototroni rahastu toel jõuavad tänavatele modulaarsed elektrirattad

31.05.2024
Prototroni rahastu toel jõuavad tänavatele modulaarsed elektrirattad. 31.05.2024. Prototron on Swedbanki, Tallinna Tehnikaülikooli ning Tehnopoli teadus- ja ärilinnaku loodud ning eest veetud fond, mis rahastab tehnoloogiliste ideede prototüüpe, et maailma muutvad ideed ja tooted jõuaksid kiiremini turule. Fondi mentorvõrgustik koosneb kogemustega ettevõtjatest, juhtidest ja koolitajatest, kes aitavad ehitada ideest reaalse kasvupotentsiaaliga ettevõtte. Tosina aasta jooksul on Prototron rahastanud üle 100 nutika idee 1,3 miljoni euroga; meeskonnad on järelinvesteeringutena kaasanud enam kui 85 miljonit eurot. Prototroni abil on tuule tiibadesse saanud näiteks sellised ettevõtted nagu Comodule, Bikeep, Saunum, UP Catalyst ja Fusebox. Prototroni eesmärk on tagada, et kõige innovaatilisemad ja murrangulisemad ideed ei jääks sahtlisse, vaid leiaksid toetuse, mis võimaldaks neil teha ettevõtlusmaastikul esimesed tõsisemad sammud. Selleks viib prototüüpide rahastu sel aastal läbi kaks rahastusvooru. Peaauhinna võitis Ilus Bike Kevadvooru raames jagati ettevõtetele prototüüpide loomiseks toetusi kogusummas 75 000 eurot ning finalistid kuulutati välja 22.–24. mail toimunud Eesti suurimal iduettevõtluse- tehnoloogiakonverentsil Latitude59. Peaauhinna, 35 000 eurot, võitis Ilus Bike, mis arendab lihtsaid modulaarseid elektrirattaid. Ratta eripäraks on modulaarne ühildumine kõigi rattaringluse süsteemidega vastavalt operaatori ja linna soovidele, näiteks rendiplatvormide, laadimissüsteemide ja lisaseadmete näol. Ilus Bike kasutab oma jalgrattal asjade interneti seadet, mille on välja töötanud Comodule – ettevõte, mis võitis Prototroni kõige esimese rahastusvooru aastal 2012. Ilus Bike’i ja Comodule’it seob veel teinegi niit: mõlemad ettevõtmised said alguse TalTechist tänu ülikooli Tudengivormeli projektile. “TalTech on aastaid aidanud tudengitel edasi liikuda enda ettevõtlusideedega ja mõelda välja uusi tooteid ja teenuseid. Eriti edukad on olnud Tudengivormel, Solaride, Tudengisatelliit ning teised tarkvara ja riistvara kombineerivad multidistsiplinaarsed meeskonnad,” ütles TalTechi Uusettevõtluse keskuse juht Caroline Aruoja. Täiuslik sünergia tarkvara ja riistvara vahel Prototroni juht Brait Pilvik lisas, et järjest enam digitaliseeruvas maailmas tekib küll rohkelt suurepäraseid tarkvaralisi ideid, kuid tõelist läbimurret on võimalik saavutada siis, „kui leida täiuslik sünergia tarkvara ja riistvara vahel.“ Ilus Bike jalgrattaid saab näha juba sel suvel, kui alustab esimene pilootprojekt Tartus. Prototüüpimistoetuse said ka veretestidel baseeruvat Alzheimeri tõve ennetustehnoloogiat tootev Sciflux (15 000 eurot), vaegnägijatele nutimänge tootev Audiocat (15 000 eurot) ning 3D- ja videomeedia renderdamiseks üle võrgu efektiivset arvutusvõimsust pakkuv TraynMe (10 000 eurot), mis on välja kasvanud TalTechi Starter programmist. Paljude programmis osalenud meeskondade sõnul on rahastuse saamise kõrval võrdselt oluline saada oma ideele väärtuslikku tagasisidet ja nõuandeid, kuidas oma ideed edasi arendada. Prototroni sügisvooru kandideerimine avatakse juba suvel ning kestab kuni 31. augustini. Taotluse saab esitada igaüks. Seega on see hea võimalus tudengitele, et teha juba ülikooli ajal esimesi samme oma ettevõtte ehitamisel ja liituda Eesti idufirmade ökosüsteemiga.
Prototroni peaauhinna, 35 000 eurot, võitis Ilus Bike, mis arendab lihtsaid modulaarseid elektrirattaid | Foto: Kaarel Metssalu

Latitude59 tehnoloogiakonverents tõi lavale Prototroni kevadvooru finalistid – alustavad tehnoloogiaettevõtted, kelle vahel läks jagamisele 75 000 eurot prototüüpimise toetust.

Peaauhinna võitis Ilus Bike

Peaauhinna, 35 000 eurot, võitis Ilus Bike, mis arendab lihtsaid modulaarseid elektrirattaid | Foto: Caroline Aruoja

Täiuslik sünergia tarkvara ja riistvara vahel