Igakuiselt arvutatakse tarbimise põhjal ja tegelikke ilmaolusid arvestades hoone energiatõhususklass ja hinnatakse mõõdetud ruumiõhu parameetrite põhjal sisekliima kvaliteeti. Koostöös Eesti ettevõtetega Thinnect ja R8 Technologies jõuavad lahendused turule ja klientideni kogu maailmas. Projekt pälvis Tallinna Tehnikaülikooli 2023. aasta arendustööde konkursil I preemia.
Andmed nii üld- kui lähivaatest
DigiAuditi pilootprojektis ühendati asjade interneti platvormiga 25 haridushoonet Tallinnas ja Tartus. Pidev energia, ventilatsiooni ja õhu kvaliteedi monitooring sadades ruumides tekitas andmekogu, mille käsitlemiseks töötati välja vastav analüütika. See võimaldab hoonete olukorra jälgimist ja hoonete võrdlemist, samuti toetab diagnostikat ja vigade tuvastamist hoonete tehnosüsteemides.
Projektis loodi meetod, kuidas võrrelda üksiku hoone energiatõhusust teiste sama tüüpi hoonetega. Analüüsiti andmekogumit, mis sisaldas 35 000 Eesti hoone energiatõhususe näitajaid. Selle põhjal töötati välja mudel, mis näitab ligikaudselt üksikhoone energiatõhusust võrreldes teiste sama tüüpi hoonetega. Projekti käigus analüüsiti ka mainitud 35 000 hoone energiatõhususe muutust ajas. llmnes, et viimase kümnendi jooksul on Eestis hoonete energiatõhusust tõstetud üsna heas tempos ja hoo jätkumisel on lootust, et suur osa Eesti hooneid saab lähikümnenditel süsinikuneutraalseks.
Hoonete soojuslikku mugavust hinnatakse ruumide temperatuuri alusel ja õhu kvaliteeti ruumides mõõdetud süsihappegaasi taseme põhjal. Lisaks on ruumide kasutajatel võimalus anda ruutkoodi abil tagasisidet ruumi sisekliimaga rahulolu kohta. Mõned lehed koodidega on TalTechi peamajas ka paigas ja projekti meeskond uurib, kuidas tagasisidet sisekliima hindamisel arvestada. Samuti hinnatakse automaatselt, kas ruum on kasutusel või mitte, mis oli sisekliima hindamisele äärmiselt oluline. Näiteks, kui koolide ja lasteaedade õhu kvaliteedi analüüsis kasutada öist aega ja nädalavahetusi, siis näib olukord tegelikkusest positiivsem.
DigiAuditi platvormi kasutajaliides võimaldab kinnisvaraomanikul saada ülevaate kogu hooneteportfelli energiatõhususest, süsinikujalajäljest, sisekliima olukorrast ja energiakuludest ning saada eraldi detailsemad ülevaated iga liidestatud hoone kohta.
Teadlaste ja ettevõtjate koostöö viis DigiAuditi klientideni
Kõikide FinEst targa linna tippkeskuse pilootprojektide eesmärk on luua toimiv toode või teenus. DigiAudit on üks esimesi edukaid näiteid, kus see eesmärk on saavutatud. DigiAuditi lahendus on tervikuna litsentseeritud Eesti ettevõttele Thinnect 2023. aasta keskpaigast. Tööriista pakub Thinnecti sõsarettevõte ThinFacility ja praeguseks on lahendus paigaldatud 20 hoonele, kokku umbes 100 000 m2.
Thinnecti juhi Jürgo Predeni sõnul on tegu teadusliku tippsaavutusega, millele turul veel konkurenti ei ole. Tema sõnul ei hooma tänapäeval ükski hoone haldur täpselt, kuhu energia kulub, kuna hooned on keerukad ja nende toimimine muutub ajas. Siin on DigiAuditi lahendusel oluline roll, aidates aru saada, kuhu energia kulub ning kuidas seda kulu vähendada.
2024. aasta alguses alustati koostööd ka inimkeskse tehisarupõhise (AI) tehnoloogia ettevõttega R8 Technologies OÜ, mille tehisintellektil põhinev tarkvaralahendus tagab energiatõhususe sadades hoonetes juba kahekümnes riigis. DigiAuditi algoritmid, mida R8 nüüd kasutama hakkab, on samm edasi ja täiendavad R8 Technologies lahendust hoonetele täpsemal energiaklassi määramisel.
R8 Technologies projektijuhi Kristo Peerna sõnul pakub ettevõte oma klientidele vajalikke andmeid hoones parenduste tegemiseks. Need andmed põhinevad ka DigiAuditi algoritmidega määratud energiaklassil, mille abil saavad kinnisvaraomanikud teada hoonete reaalse energiatõhususklassi.
Kaks partnerit
Thinnect pakub lahendusi energiasäästu ja -efektiivsuse ning kasutusmugavuse parandamiseks ning teeb koostööd Tallinna ja Tartu linna, Ülemiste City ja kaheksa riigiga väljaspool Eestit.
R8 Technologies on juhtiv inimkeskse tehisarupõhise (AI) tehnoloogia ettevõte, mis haldab üle kolme miljoni ruutmeetri ärikinnisvara kogu Euroopas. Andmepõhise tehisarulahendusega R8 Digitaalne Operaator aitab tõhustada kinnisvara, sh büroo- ja avalike hoonete, kaubanduskeskuste ja hotellide haldust.
Targa linna ideekonkurss kutsub teadlasi
FinEst targa linna tippkeskusel on käimas kolmas ning märtsis alustab neljas targa linna ideekonkurss, kuhu oodatakse just sellise potentsiaaliga lahendusi nagu DigiAudit. Tippkeskus kogub kokku linnade probleemid kogu maailmast ning kutsub teadlasi neid lahendama.
Pilootprojektis osalemisega kaasnevad teadlastele mitmed hüved:
- võimalus testida oma uurimistulemusi nii Eesti kui ka välismaa linnades, lahendades nende reaalseid probleeme;
- arendada rahvusvahelise turupotentsiaaliga uudset lahendust;
- teha koostööd interdistsiplinaarse tiimiga;
- koguda andmeid oma pikaajaliste uurimistööde tarbeks;
- kõik pilootprojekti arendamise ja testimisega seotud kulud katab FinEst targa linna tippkeskus.
Pilootprojektide elluviimist rahastab Euroopa Regionaalarengu Fondi ning Eesti Haridus- ja Teadusministeerium.