Nanordica Medicali juured ulatuvad 2019. aastasse. Ettevõte kasvas välja Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudist, mille teadlased olid aastaid uurinud nanoosakeste omadusi ja nende rakendusvõimalusi. Instituudi kolm teadlast ja TalTechi vilistlast – Olesja Bondarenko, Anna-Liisa Kubo ja Grigory Vassiljev – otsustasidki oma avastustega laboriseinte vahelt välja murda.
Võimas sünergia: hõbe ja vask
Nanordica Medicali algusele andis tõuke vajadus leida alternatiiv hõbedale, mida oli juba pikka aega haavaravis kasutatud, ent mida oli hakatud samas üha enam reguleerima. „Tahtsime asendada hõbeda vasega ja alustasime uuringutega. Ühe katse käigus selgus, et üheskoos avaldavad vase ja hõbeda nanoosakesed bakteritele märkimisväärselt suuremat mõju. Taipasime, et nende vahel võib olla sünergiline efekt,“ selgitas Kubo.
Avastus, et hõbeda ja vase kombinatsioon muudab hõbeda kuni kuus korda efektiivsemaks, tähendas teaduslikku läbimurret. „Samuti mõistsime, et lisaks antimikroobsele toimele toetab vask ka haava paranemis. Panime oma uurimistöö tulemused kirja ka teadusartiklisse, mis publitseeriti rahvusvahelises Nature-grupi ajakirjas Scientific Reports 2023. aastal,“ ütles Kubo.
Koroonakriisist sündis innovatsioon
Ettevõtte algusaeg langes koroonaajastusse ja kujutas endast suurt väljakutset. Siiski suutis iduettevõte ellu jääda ja viia läbi esimese eduka rahakaasamise. „Kuna vask oli osutunud efektiivseks ka viirustega võitlemisel, saime koroona sihtfinantseerimist ja arendasime välja esimesed prototüübid,“ ütles Bondarenko.
Meeskond sai inspiratsiooni professor Andres Krummega (TalTech) tehtud koostööst, mille käigus kasutati nanoosakeste materjalidesse lisamiseks elektroketruse tehnoloogiat, et anda neile bakteri- ning viirusvastased omadused.
Kuigi algne idee oli seotud viirusvastaste näomaskidega, sai peagi selgeks, et väärtuspakkumine on hoopis suurem just haavaravi valdkonnas. Arstidega vestlemisel kerkis esile globaalne probleem: diabeetiliste jalahaavandite ravi. Kuna tiim oli väike, mistõttu oli tarvis hoida fookust, otsustatigi keskenduda diabeetilistele jalahaavanditele.
Nanordica Medicali toode kujutab endast innovaatilist haavasidet, milles kasutatakse nanoosakeste ja polümeeride kombinatsiooni. Materjalil on erakordne võime inaktiveerida kiiresti mikroorganisme, mis teeb sellest eriti efektiivse antibakteriaalse ravilahenduse. „Kui kombineerisime nanoosakesi ja spetsiaalseid polümeerseid materjale, saime tulemuseks haavasideme, mis kiirendab paranemist ja vähendab nakatumise riski,“ rääkis Kubo.
“Kui kombineerisime nanoosakesi ja spetsiaalseid polümeerseid materjale, saime tulemuseks haavasideme, mis kiirendab paranemist ja vähendab nakatumise riski.”
Veterinaariast inimmeditsiini
Tegemist pole ainuüksi teoreetilise lähenemisega, sest Põhja-Eesti Regionaalhaigla spetsialistid on testinud Nanordica Medicali haavasidet kliinilistel uuringutel. Selgus, et Nanordica Medicali haavaside ravib keerulisi diabeetilisi jalahaavandeid tõhusamalt kui praegune turuliider.
Lisaks käivad toote kliinilised katsed ka Hispaania juhtivates haiglates ning kaasatud on ka üks valdkonna tipparstidest, doktor Lázaro Martínez. „Uuringu õnnestumine oleks maailmas märkimisväärne saavutus,“ märkis Bondarenko entusiastlikult.
Kuna meditsiiniliste toodete turustamine on keeruline ja aeganõudev protsess, otsustas Nanordica Medical keskenduda esialgu veterinaarvaldkonnale. 2023. aastal toodi turule veterinaarne haavaside Ravimus Vet, mis on muuhulgas juba kättesaadav Eestis, Balti riikides, Skandinaavias, Saksamaal, Belgias. „Veterinaarhaavaside kasutab meie meditsiinitootega samu nanoosakeste tehnoloogiaid. Veterinaarid on andnud sellele sidemele väga positiivset tagasisidet, eriti lemmikloomade raviga tegelevates kliinikutes,“ selgitas Kubo.
“Uuringu õnnestumine oleks maailmas märkimisväärne saavutus.”
Teadlased, arstid ja äritalent – võidukas kooslus innovatsiooni turustamiseks
Nanordica Medicali meeskonda kuuluvad lisaks asutajatele ka arstid ja ärieksperdid, kes annavad olulise panuse tehnoloogia turustamisse. „Teadlased mõtlevad sageli ainult tehnoloogia täiuslikkusele, aga turule viimiseks on vaja ärivaistu. Meie äriarendusjuhi Meelis Kadaja liitumine andis meile kindlust ja fookust, kuidas tehnoloogiat edukalt turustada,“ rääkis Kubo.
Samuti ei saa meditsiinisektoris alahinnata regulatiivse poole keerukust: igale tootele kehtivad ranged reeglid. Nanordica meeskonnaga liitunud Andres Valkna ülesanne on aidata navigeerida ettevõttel regulatiivsete nõuete maailmas ning kiirendada toote turustamist.
Nii Bondarenko kui ka Kubo toovad välja, et rahastuse leidmine on olnud siiani kõige suurem väljakutse. Äri algusfaasis ei ole kerge võita investorite usaldust, sest varases etapis ei pruugi olla veel valmis prototüüpigi. Alguses toetusid teadlased rohkem riiklikele rahastusprogrammidele ning Tehnopoli ja Health Foundersi suguste inkubaatorite abile. „Nende toel suutsime oma ideed äriliselt fokusseerida ja leida strateegilise suuna,“ ütles Kubo.
Eestist maailma turgudele
Vaadates senisele teekonnale tagasi, märgivad Kubo ja Bondarenko, et kõige keerukam oli leida turule sobivat õiget toodet (nn Product market fit). „Oleme palju katsetanud, kuid lõpuks saime aru, et kui keskendume ühele nišile ehk diabeetilistele jalahaavadele, võimaldab see meil kõige kiiremini tulemusi saavutada,“ ütles Kubo. Samas on kõnealusest nišist siiski lihtne laieneda teistele haavatüüpidele, mistõttu töö selles suunas käib.
Nanordica Medicali suur eesmärk on jõuda põhitootega järgmisel aastal turule. „Tegeleme intensiivselt regulatiivsete lubadega ja ka kliiniliste katsete tulemused aitavad meid eesmärgile lähemale,“ rääkis Bondarenko.
Ettevõtte on võtnud küll sihikule Euroopa Liidu, kuid ka USA-s on juba vajalikud kontaktid olemas. „Kui sa sisened uue tehnoloogiaga turule, tuleb igal sammul ise teed sillutada. See on raske, ent põnev teekond. Meie tehnoloogia on pälvinud positiivset tagasisidet ja usume, et see muudab paljude patsientide elu paremaks,“ rääkis Kubo.
Kuigi toode pole veel turul, on Nanordica Medical sõlminud juba eelmüüjatega mitu eellepet, mis näitab, kuivõrd vajaliku lahendusega on tegu.
Rääkides Eesti positsioonist globaalse meditsiinitehnoloogia areenil, rõhutavad nii Kubo kui ka Bondarenko esile pigem tugevusi. „Eesti on väike, kuid meie start-up’i ökosüsteem on maailmas tuntud. Lisaks on siin suurepärane võimalus teha teaduse ja meditsiinisüsteemi vahelist koostööd,“ märkis Kubo.
Nanordica Medicali teekond tõestab, et väikesest riigist võib kasvada välja globaalne innovatsiooniliider. Veelgi enam: kui Hispaania kliinilised katsed annavad oodatud tulemusi, võib ettevõte peagi jõuda maailma tippu.
“Kui sa sisened uue tehnoloogiaga turule, tuleb igal sammul ise teed sillutada. See on raske, ent põnev teekond. Meie tehnoloogia on pälvinud positiivset tagasisidet ja usume, et see muudab paljude patsientide elu paremaks.”