Maailma vananeva rahvastiku tervishoiuvajadused kasvavad plahvatuslikult – üks neljast täiskasvanust võib elu jooksul saada luuhaiguse, näiteks osteoporoosi või osteoartriidi diagnoosi. Sellest tulenevate probleemide lahendamiseks on Eesti tervishoiutehnoloogia ettevõte RightStep ja TalTechi teadlased ühiselt välja töötanud innovaatilise luutervise sensor- ja diagnostikaplatvormi OsteoSense, mille tõhusust hakatakse nüüd katsetama Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) paraboollennu kampaanias.
Uuenduslik lahendus luutervise jälgimiseks
RightStep on esimene Eesti ettevõte, mis osaleb ESA paraboollennu katsetes. Koostöös TalTechi kaasprofessori Jeffrey Tuhtani meeskonnaga on välja töötatud uudne mitteinvasiivne sensor, mis mõõdab skeletisüsteemi vibratsiooni.
Selle arendusega astutakse suur samm edasi olemasolevate sensorite juurest, mis suudavad jälgida ainult jäsemete liikumist ega ole piisavalt tundlikud, et tabada liikumise ajal luude vibratsiooni. TalTechi lahendus võimaldab esmakordselt mõõta seda otse ja täpselt.
Tuhtan rõhutas, et projekt on edukas seetõttu, et kombineeritakse süvatehnoloogiat ja teaduskoostööd: „Meie tipptasemel andurite prototüübid võimaldavad RightStepil siseneda uutesse turusegmentidesse. Samal ajal toovad RightStepi tarkvaraarenduse spetsialistide teadmised kasu ka TalTechi uurimisrühmale, nii et need kiirendavad tehnoloogiasiiret.“
Luukadu kosmoses – teadus, millest on kasu ka maapinnal
Rahvusvahelise kosmosejaama astronautidel väheneb luutihedus ligikaudu 2% kuus. See teeb kosmosekeskkonna unikaalseks katsetuspaigaks, kus uurida luukoe vastupidavust ja taastumisvõimet.
RightStepi asutajad Mike Crooks ja Marcus Carter kommenteerisid: „Kui uurida luukao ennetamisviise kosmoses, aitab see mõista paremini luu füsioloogiat ja taastumist. Astronautide kogemustest saadavad õppetunnid aitavad töötada välja tõhusaid ravimeetodeid, mida on võimalik rakendada luukao ennetamiseks või isegi tagasipööramiseks ka maa peal.“
Katsetuste eesmärk on viia OsteoSense tehnoloogia globaalsele tervishoiuturule ning pakkuda nii patsientidele kui ka tervishoiutöötajatele kiireid ja kulutõhusaid diagnostikalahendusi. Ühtlasi tõstab projekt kosmose- ja tervisetehnoloogia ristumise kaudu esile Eesti oskusteavet ja koostöövõimet.
Rahvusvaheline koostöö
Eesti ettevõtte ja TalTechi koostööd toetavad Euroopa Kosmoseagentuur, Eesti ESA äriinkubaator ja SekMo – Euroopa Liidu ja teiste partnerite poolt rahastatud programm, mis edendab teaduse, tööstuse ja ettevõtluse vahelist koostööd.
ESA paraboollennu kampaaniad võimaldavad teadlastel ja inseneridel viia läbi katseid lühiajalises kaaluta olekus, mis saavutatakse spetsiaalsete lennukite parabolaarsete manöövritega. Iga paraboollendude sari koosneb tavaliselt mitmest etapist, iga etapi käigus sooritatakse mitukümmend parabooli, mis võimaldavad iga kord umbes 20 sekundit mikrogravitatsiooni.
Seekordne ESA korraldatud paraboollennuaktsioon, mis võimaldab viia mikrogravitatsiooni tingimustes läbi teaduslikke ja tehnoloogilisi eksperimente, on järjekorras 85. sarnane ettevõtmine.