SafeToAct OÜ lugu sai alguse üle kümne aasta tagasi, kui Asko Ristolainen töötas tehnikaülikooli doktorantuuris ja osales kahes Euroopa teadusprojektis. “Töötasime välja tehisorganeid, mis aitaksid testida ja arendada robotkirurgiat. See andis meile võimaluse vältida loomkatseid ja teostada kontrollitud ja korratavaid katseid,” meenutas ta.
Ida-Tallinna Keskhaigla radioloog ning TalTechi Tervisetehnoloogiate professor Peeter Ross oli üks esimesi, kes nägi, et tehisorganid võiksid anda suure panuse residentide väljaõppesse.
Pärast aastaid kestnud arendust ja patendi saamist loodi 2014. aastal SafeToAct OÜ. Esimene ja siiani peamine toode – neeru fantoom – pidi pakkuma meditsiiniõppeasutustele revolutsioonilist tööriista, mis võimaldab arendada turvalises keskkonnas nõudlikke oskusi ja täpsust.
Neeru fantoom, mis viib täpsuse uude ajastusse
Ristolaineni sõnul eristab SafeToActi neeru fantoomi teistest lahendustest üks oluline omadus: see pakub kontrollmehhanismi, milleks teised õppematerjalid suutelised pole. “Tänu unikaalse süsteemile on meie toote neerukarikates erinevat värvi vedelikud. See võimaldab praktikantidel ja nende juhendajatel kontrollida, kas biopsia või vedelikuproov on võetud täpselt õigetest kohtadest“. Lahendus mitte ainult ei võimalda omandada paremaid oskusi, vaid vähendab ka potentsiaalseid vigu reaalsetes meditsiiniprotseduurides.
Neerufantoomi on võimalik rakendada ennekõike radioloogia ja uroloogia residentuuris, kuid selle kasulikkus ulatub kaugemale. Ristolaineni sõnul on toodet kasutanud ka kogenud arstid ja radioloogid, et tuletada enne reaalsete operatsioonide läbiviimist meelde spetsiifilisi protseduure. See aspekt avardab oluliselt fantoomide rakendusvõimalusi.
“Tänu uutele ja keerukamatele meditsiinilistele protseduuridele kasvab vajadus selliste õppevahendite järele pidevalt.”
Meditsiiniturul pole kiirteid
Kuigi Eesti meditsiinisüsteem oli toodete arendamiseks ja testimiseks ideaalne koht, mõistis SafeToActi meeskond peagi, et kohalik turg on liiga väike. “Suundusime rahvusvahelistele turgudele, alustasime Soomest, Lätist ja Leedust. Edasi jõudsime Ameerikasse, Aafrikasse ja isegi Venemaale“. Kahjuks katkestas Venemaa agressioon Ukrainas suhte vene edasimüüjatega, mis mõjutas oluliselt ettevõtte tegevust.
Kuigi SafeToActi tooted on leidnud oma koha nii Eesti kui ka rahvusvahelisel turul, on meditsiinisektoris keeruline edu saavutada, sest esimesest kontaktist müügini võib kuluda suisa kolm aastat. „Meditsiiniõppevahendite müügiprotsess on väga pika vinnaga. Võib kuluda aastaid, enne kui jõuame haiglaid varustavate ettevõtete tootenimekirja,“ tõdes Ristolainen.
Sel põhjusel on ettevõtte aktiivne tegevus hetkel peatatud, samas kui kontaktid on olemas.
“Meditsiiniõppevahendite müügiprotsess on väga pika vinnaga. Võib kuluda aastaid, enne kui jõuame haiglaid varustavate ettevõtete tootenimekirja.”
Õige hetke ootel
Kuigi SafeToActi igapäevane tegevus on praegu tagasihoidlik, ei plaani Ristolainen ettevõtet sulgeda. “Me hoiame ettevõtte ootel ja jälgime võimalusi,“ ütles ta. Tehnoloogia uued arengud ja kasvav vajadus meditsiiniliste õppevahendite järele võivad pakkuda SafeToActile uusi võimalusi, eriti kui õnnestub taasluua sidemeid rahvusvaheliste edasimüüjatega.
Ettevõtte tulevik võib peituda ka uutes arendustes ja koostöös, kuid praegu keskenduvad nad oma põhitootele ehk neeru fantoomile. Samas ei välista Ristolainen võimalust tulevikus portfelli laiendada, sest nõudlus veresoonkonna ja teiste organite simulaatorite järele on märgatav.
SafeToActi edule on kaasa aidanud ka tugev koostöö TalTechiga. Ülikool on aidanud taotleda patenti ning seisnud selle kui intellektuaalse omandi kaitsmise eest. „Selline sümbioos teadusasutuse ja ettevõtte vahel on oluline, sest see võimaldab viia teadustöö tulemused praktikasse ja lahendada innovaatiliselt reaalseid probleeme,“ ütles Ristolainen lõpetuseks.
“Selline sümbioos teadusasutuse ja ettevõtte vahel on oluline, sest see võimaldab viia teadustöö tulemused praktikasse ja lahendada innovaatiliselt reaalseid probleeme.”