Terviseamet Soome kolleegide infot kinnitada ei saa

26.03.2024
Terviseamet Soome kolleegide infot kinnitada ei saa. 26.03.2024. ERR vahendas 25. märtsil Soome Terviseameti soovitust mitte juua sooja kraanivett, kuna epoksiidvaiguga kaetud torudest eraldus kahjulikku kemikaali, mida tuntakse bisfenool A nime all. See eraldub nii kuuma kui ka leige vee kasutamisel, külma vee puhul seda ei registreeritud – seetõttu soovitatakse joomisel kasutada just nimelt külma vett. „Võttes arvesse, et käesoleval ajal ei ole Terviseametil infot toetamaks või ümber lükkamaks Soome Terviseameti uuringu leide, lähtuti sama asutuse poolsest üldisest soovitusest võtta joogiks ja toiduvalmistamiseks kraanist pigem külma vett. Täiendavalt saab terviseriske vähendada ka voolutamisega,“ sõnas keskkonnatervise osakonna peaspetsialist Lauri Liepkalns Trialoogile. Ta lisas, et olmevee direktiivi artikkel 25 kohaselt peavad liikmesriigid võtma hiljemalt 12. jaanuariks 2026 kasutusele vajalikke meetmeid, tagamaks, et olmevesi vastaks direktiivis sätestatud uute parameetrite väärtustele, sealhulgas bisfenool-A, puhul. „Terviseamet plaanib sel aastal läbi viia sarnase uuringu,“ kinnitas Liepkalns. Pressikonverents: plasttorud ja soe vesi 27. märtsil kell 13 TalTechi portaal Trialoog kutsub Teid pressikonverentsile, kus tehnikaülikooli teadlased vastavad küsimustele plasttorude ning kuuma ja sooja vee vastasmõjudest. Lühikese ülevaate olukorrast annavad ning ajakirjanike küsimustele vastavad Tallinna Tehnikaülikooli teadlased: professor Sergei Preis, keskkonnatehnoloogia teaduslabori juhataja abiprofessor tenuuris Allan Niidu, rakendusliku keemia töörühm, Virumaa kolledž Pressikonverents algab 27. märtsil kell 13:00 Teamsis
Tegevtoimetaja
Krõõt Nõges
Meediasuhete juht
Soome Terviseamet edastas eile soovituse kasutada joogiks ning toiduvalmistamiseks külma vett | Foto: Unsplash

Soome Terviseamet edastas eile soovituse kasutada joogiks ning toiduvalmistamiseks külma vett | Foto: Unsplash

Soome Terviseamet edastas soovituse kasutada joogiks ning toiduvalmistamiseks külma vett. Eesti Terviseamet seda leidu kinnitada ega ümber lükata ei saa.

ERR vahendas 25. märtsil Soome Terviseameti soovitust mitte juua sooja kraanivett, kuna epoksiidvaiguga kaetud torudest eraldus kahjulikku kemikaali, mida tuntakse bisfenool A nime all. See eraldub nii kuuma kui ka leige vee kasutamisel, külma vee puhul seda ei registreeritud – seetõttu soovitatakse joomisel kasutada just nimelt külma vett.

„Võttes arvesse, et käesoleval ajal ei ole Terviseametil infot toetamaks või ümber lükkamaks Soome Terviseameti uuringu leide, lähtuti sama asutuse poolsest üldisest soovitusest võtta joogiks ja toiduvalmistamiseks kraanist pigem külma vett. Täiendavalt saab terviseriske vähendada ka voolutamisega,“ sõnas keskkonnatervise osakonna peaspetsialist Lauri Liepkalns Trialoogile.

Ta lisas, et olmevee direktiivi artikkel 25 kohaselt peavad liikmesriigid võtma hiljemalt 12. jaanuariks 2026 kasutusele vajalikke meetmeid, tagamaks, et olmevesi vastaks direktiivis sätestatud uute parameetrite väärtustele, sealhulgas bisfenool-A, puhul. „Terviseamet plaanib sel aastal läbi viia sarnase uuringu,“ kinnitas Liepkalns.

Pressikonverents: plasttorud ja soe vesi 27. märtsil kell 13

TalTechi portaal Trialoog kutsub Teid pressikonverentsile, kus tehnikaülikooli teadlased vastavad küsimustele plasttorude ning kuuma ja sooja vee vastasmõjudest.

Lühikese ülevaate olukorrast annavad ning ajakirjanike küsimustele vastavad Tallinna Tehnikaülikooli teadlased:

  • professor Sergei Preis, keskkonnatehnoloogia teaduslabori juhataja
  • abiprofessor tenuuris Allan Niidu, rakendusliku keemia töörühm, Virumaa kolledž

Pressikonverents algab 27. märtsil kell 13:00 Teamsis