Soe vesi – ohtlik mugavus?

25.03.2024
Soe vesi – ohtlik mugavus?. 25.03.2024. Avalikes aruteludes on tõusetunud küsimus joogivee puhtusest. ERR vahendas Soome Terviseameti soovitust mitte juua sooja kraanivett, kuna epoksiidvaiguga kaetud torudest eraldus kahjulikku kemikaali, mida tuntakse bisfenool A nime all. See eraldub nii kuuma kui ka leige vee kasutamisel, külma vee puhul seda ei registreeritud – seetõttu soovitatakse joomisel kasutada just nimelt külma vett. Bisfenool A võib mõjub kahjustavalt inimese immuun- ja närvisüsteemile ning selle lubatud ülemmäär on 2,5 mikrogrammi liitri kohta. Soome terviseamet tegi uurimuse 2020. aasta lõpul kümnes Soome piirkonna korteriühistus. Olgugi et epoksiidvaiku kasutatakse Soomes enamasti kanalisatsioonitorude töötlemisel, leidus ka korteriühistuid, mille tarbeveetorude pinnad on kaetud sama ainega. Soome Terviseameti uuringule ja soovitusele on reageerinud ka Eesti sõsarasutus. Eesti Terviseameti keskkonnatervise osakonna peaspetsialist Lauri Liepkalns ütles Eesti Rahvusringhäälingule, et Eestis pole bisfenool A sisaldust soojas kraanivees uuritud. Soomlaste uuring põhjuse soovitada sooja või leiget vett joomiseks ja toiduvalmistamiseks pigem mitte kasutada. Eelistada tuleks külma vett, samuti on soovitatav torustikke voolutada – lasta hommikuti veel mõnda aega voolata, et öösel seisnud vesi jõuaks trassides ja torustikes vahetuda. Liepkalns osutab ka pliitorude võimalikule ohule. TalTechi emeriitprofessor Rein Munter aga rõhutab pliitorude kõrval plasttorude ohtlikkust, kuna neist võib kuuma vee mõjul eralduda samuti mürgiseid kemikaale. Soome Terviseameti teates pole plasttorude nüanssi mainitud, rõhk on asetatud epoksiidikasutusele. Pressikonverents: plasttorud ja soe vesi 27. märtsil kell 13 TalTechi portaal Trialoog kutsub Teid pressikonverentsile, kus tehnikaülikooli teadlased vastavad küsimustele plasttorude ning kuuma ja sooja vee vastasmõjudest. Lühikese ülevaate olukorrast annavad ning ajakirjanike küsimustele vastavad Tallinna Tehnikaülikooli teadlased: professor Sergei Preis, keskkonnatehnoloogia teaduslabori juhataja abiprofessor tenuuris Allan Niidu, rakendusliku keemia töörühm, Virumaa kolledž Pressikonverents algab 27. märtsil kell 13:00 Teamsis
Krõõt Nõges
Meediasuhete juht
Kraanivesi | Foto: Andres Siimon/Unsplash

Kraanivesi | Foto: Andres Siimon/Unsplash

Soojast kraaniveest on mõlemal pool Soome lahte saanud kuum, võib-olla lausa põletav teema, põhjuseks Soome Terviseameti paari aasta tagune uurimus.

Avalikes aruteludes on tõusetunud küsimus joogivee puhtusest. ERR vahendas Soome Terviseameti soovitust mitte juua sooja kraanivett, kuna epoksiidvaiguga kaetud torudest eraldus kahjulikku kemikaali, mida tuntakse bisfenool A nime all. See eraldub nii kuuma kui ka leige vee kasutamisel, külma vee puhul seda ei registreeritud – seetõttu soovitatakse joomisel kasutada just nimelt külma vett.

Bisfenool A võib mõjub kahjustavalt inimese immuun- ja närvisüsteemile ning selle lubatud ülemmäär on 2,5 mikrogrammi liitri kohta. Soome terviseamet tegi uurimuse 2020. aasta lõpul kümnes Soome piirkonna korteriühistus. Olgugi et epoksiidvaiku kasutatakse Soomes enamasti kanalisatsioonitorude töötlemisel, leidus ka korteriühistuid, mille tarbeveetorude pinnad on kaetud sama ainega.

Soome Terviseameti uuringule ja soovitusele on reageerinud ka Eesti sõsarasutus. Eesti Terviseameti keskkonnatervise osakonna peaspetsialist Lauri Liepkalns ütles Eesti Rahvusringhäälingule, et Eestis pole bisfenool A sisaldust soojas kraanivees uuritud. Soomlaste uuring põhjuse soovitada sooja või leiget vett joomiseks ja toiduvalmistamiseks pigem mitte kasutada. Eelistada tuleks külma vett, samuti on soovitatav torustikke voolutada – lasta hommikuti veel mõnda aega voolata, et öösel seisnud vesi jõuaks trassides ja torustikes vahetuda. Liepkalns osutab ka pliitorude võimalikule ohule.

TalTechi emeriitprofessor Rein Munter aga rõhutab pliitorude kõrval plasttorude ohtlikkust, kuna neist võib kuuma vee mõjul eralduda samuti mürgiseid kemikaale. Soome Terviseameti teates pole plasttorude nüanssi mainitud, rõhk on asetatud epoksiidikasutusele.

Pressikonverents: plasttorud ja soe vesi 27. märtsil kell 13

TalTechi portaal Trialoog kutsub Teid pressikonverentsile, kus tehnikaülikooli teadlased vastavad küsimustele plasttorude ning kuuma ja sooja vee vastasmõjudest.

Lühikese ülevaate olukorrast annavad ning ajakirjanike küsimustele vastavad Tallinna Tehnikaülikooli teadlased:

  • professor Sergei Preis, keskkonnatehnoloogia teaduslabori juhataja
  • abiprofessor tenuuris Allan Niidu, rakendusliku keemia töörühm, Virumaa kolledž

Pressikonverents algab 27. märtsil kell 13:00 Teamsis