Kujutame ette, et uuenduslike ideedega Eesti ettevõtja valmistub tutvustama maailmale oma murrangulist toodet, uskudes, et Eesti digipädevust tunnustatakse ülemaailmselt. Just siis, kui ta alustab oma teekonda, võib ta põrgata vastu seina, mis on ehitatud regulatsioonide, lepingute ja juriidiliste tekstidega nii paksuks ja kõrgeks, et plaanitud äriprotsessid satuvad kahtluse alla. Kuidas viia ellu oma nägemust, ilma et kaotataks liigselt aega, raha või energiat?
Eesti seisab mitmete väljakutsete ees, kuidas oma digiliidri positsiooni säilitada. Euroopa Liidu suuremahulised õigusaktid ja nendega kaasnev riiklik rakenduskava on ettevõtluse edukuse seisukohalt ülioluline etapp, mille käigus tuleb optimeerida ressursse ja hoida silme ees tervikpilti.
Siin tulebki mängu õigusdisain. Õiguslike dokumentide lihtsustamise, selgemate lepingute sõlmimise ja juriidiliste töövoogude ümbermõtestamisega annab õigusdisain ettevõtjatele maailmapraktikas juba järeleproovitud konkurentsieelise.
Terviklik lähenemisviis
Õigusdisain on terviklik lähenemisviis, mis muudab disainimetoodikate abil õigusteenuseid ja äristrateegiaid kasutajasõbralikeks õiguslikeks lahendusteks. Eesmärk on muuta keerukad juriidilised tekstid arusaadavamaks, selgitada visuaalsete tööriistade kasutamise sisu ja töötada välja ligipääsetavust parandavad kasutajakesksed lahendused. Põhieesmärk on tagada, et paljudel sidusrühmadel – ettevõtjatel, äripartneritel, riigil, tarbijatel – oleks õigusteabele lihtne ligi pääseda.
Õigusdisain pakub ettevõtjale mitmeid eeliseid, see lihtsustab keerulisi regulatsioone ja aitab mõista juriidilisi kohustusi ja tegevusvabaduse ruumi. Selline lähenemine ei säästa ainult aega, vaid vähendab ka vastavusriske, võimaldades ettevõtjatel suunata oma ressursse ärilisele kasvule. Minimeerides õiguslikes protsessides võimalikke möödalaskmisi või võõriti mõitsmist, tagab õigusdisain seega äritegevusele kindlama aluse.
Üks kõige mõjuvamaid õigusdisaini rakendusi on tõhus lepinguhaldus. Selged, üheti mõistetavad lepingud suurendavad toote väljatöötamise, testimise, tootmise ja turustamise faasides usaldust ning vähendavad oluliselt vaidluste tõenäosust.
Selgus ja läbipaistvus
Suurem selgus ja läbipaistvus suurendab kliendirahulolu, tugevdab ärisuhteid ja sillutab teed jätkusuutlikule kasvule. Neljas riigis toimetav ennetava õigusabi ettevõte Fondia võttis kasutusele mudeli “juriidiline osakond kui teenus” ning muutis õigusabi väikeettevõtetele kättesaadavamaks ja kulutõhusamaks. Samamoodi kasutas Airbnb oma teenusetingimustes uut ülesehitust, mille tulemuseks on kasutajasõbralikumad dokumendid.
Lisaks partnerite, klientide ja riigiametitega suhtlemisele sõltub ettevõtte edu enda sisemise tegevuse korraldusest. Töötajad, kellele esitatakse selged ja ülevaatlikud juriidilised dokumendid, on oma õiguste ja kohustustega paremini kursis. See vähendab ebakindlust, suurendab motivatsiooni ja töörahulolu, mis omakorda tõstab tootlikkust ja soodustab positiivset töökultuuri. Kuna läbipaistvus ja usaldus on tänapäevase äri alustalad, pakuvad õigusdisaini lahendused ettevõtjatele stabiilsust ja jätkusuutlikkust tagavaid tööriistu.
Vaatamata parema õigusloome tegevuskava ja REFITi (Euroopa Komisjoni õigusloome kvaliteedi ja tulemuslikkuse programmi) suhtelistele edusammudele seisavad EL ettevõtted silmitsi regulatiivse keerukusega (regulatory complexity). Parema õigusloome tegevuskava raames on käivitatud platvorm “Fit for Future“, et vähendada ettevõtete nn regulatiivset koormust. Platvormi eesmärk on lihtsustada regulatiivseid protsesse ja edendada digitaliseerimist.
Neljakümnes riigis õigusteenust pakkuva DLA Piperi teostatud uuring (2024) näitab, et 68% ettevõtete juhtidest on hädas jätkusuutlikkuse kohustuste täitmisega ja 66% -l puuduvad ressursid uute eeskirjadega kohanemiseks. Lepingute sisu üheseltmõistetavus on samuti jätkuvalt kriitilise tähtsusega, kuivõrd mõne aasta tagune World CC (World Commerce And Contracting Associationi) võrdlusuuringu aruanne näitab, et 88% organisatsioonidest näeb juriidilise žargooniga suurt vaeva.
Õiguslik innovatsioon TalTechis
TalTechi õiguse instituut edendab tehnoloogiaõiguse kõrval õiguslikku innovatsiooni, sh õigusdisaini, rajades sildu uue ajastu õigusekspertide ja tööstuse vahele. Ülikooli õigusdisaini alane ürituste sari (Legal Design Event Series) soovib luua koostöö, ideedevahetuse ja strateegiate väljatöötamise platvormi, mis kujundaks ümber vajaduspõhiste õigusteenuste tulevikku.
Hiljutisel TalTech õigusdisaini põhialuste seminaril tõstsid Riigi Tugiteenuste Keskuse teenusedisaini juht Lona Pärtel ja ärianalüütik Peegi Kaibald esile digimuutuste rolli regulatsiooni lihtsustamisel. TalTechi vilistlane Ave-Liis Saluveer ja Simona Hion õigusdisaini ettevõttest Legal Design Studio rääkisid õigusdisaini kasvavast populaarsusest ja selle praktilistest mõjudest.
TalTech jätkab interaktiivsete töötubade ja seminaridega üle kogu õppeaasta. Oleme õiguse instituudis üsna ettevõtlikud, pakkudes erinevates õigusvaldkondades ekspertiisi nii rahvusvahelistele orgamisatsioonidele ja (suur)ettevõtetele kui ka paljude riikide avalikule sektorile Euroopas, Aasias ja Aafrikas. Seega on meil äriliste protsesside ja ettevõtete ootuste suhtes olemas arusaam ja tunnetus.
Usume TalTechis, et kuna juhendame ja toetame oma koolituste ja üritustega ettevõtjaid, akadeemilisi eksperte ja teisi õigusdisaini valdkonna sidusrühmi, aitame olulisel määral kujundada õiguslikku tulevikku. Meie eesmärk on avaldada püsivat mõju ettevõtluse ökosüsteemile, muutes keerukad juriidilised protsessid juurdepääsetavateks ja võimestavateks vahenditeks ettevõtete kasvu jaoks.