Eesti merenduse tulevik tugineb targa tehnoloogia, rahvusvahelise koostöö ja teaduse sünergiale.
Ühiskond
4. veebruaril toimub TalTechi aulas Rektorite Nõukogu ümarlaud, milles arutletakse kõrghariduspoliitika võtmeküsimusi. Teiste seas võtavad aruteludest osa president Alar Karis, akadeemik Mart Saarma ja emeriitprofessor Marju Lauristin.
Viimastel nädalatel on Eesti avalikus ruumis olnud tunda ärevust, kuna riik desünkroniseerib oma elektrisüsteemi Venemaa sagedusalast ning sünkroniseerib Mandri-Euroopa sagedusalaga. Tekkinud on mitmeid küsimusi, kahtlusi ja isegi hirme, millest paljusid võiks kokku võtta ühe küsimusega: kas meid ootab ees pimedus? TalTechi teadlased ja eksperdid kinnitavad, et paanikaks pole põhjust.
Eesti lennundus liikleb ristteel – kas tõusta uutesse kõrgustesse või jääda madallennule? Lennundusekspert ja TalTechis doktorikraadi kaitsnud Allan Nõmmik avab sektorit vaevavad kitsaskohad, jagab droonidest regionaalsete lennujaamadeni ulatuvaid perspektiive ning selgitab, miks edukas strateegia nõuab rohkem kui lihtsalt suuri ambitsioone.
„Kui lapseeas keegi mu käest küsis, kelleks ma saada tahan, vastasin alati – arhitektiks! Arhitektuuris on ühildatud minu lemmikalad: looming-kunst ja tehnilisus,“ rääkis TalTechi kolmanda kursuse elektroenergeetika ja mehhatroonika üliõpilane Aiko Liisa Olek. Ometi leidis särasilmne tudeng tee Eesti riigi jaoks väga olulisse valdkonda – inseneeriasse.
Milline maailm ootab tehnoloogilise arengu vaatepunktist 5-aastast Emmat ja tema 30-aastast isa Toomast? Tallinna Tehnikaülikooli teadlane Yannick Le Moullec räägib tehnoloogia arengust ja transhumanismi võimalikest ilmingutest. Kas tulevik on targem, tervem ja rohelisem?
Jõulud on ukse ees, tuues kaasa tavapärase ostukeskuste sagina ja ülekoormatud pakiautomaadid. Trialoogi ja TalTechi majandusteaduskonna tarbimisdebatis tõdeti, et eestlased kipuvad kolmandatest riikidest kokku ostma hulganisti tarbetut kraami. Selles artiklis pakume tarbimismöllule alternatiivi – ideid, kuidas meisterdada oma kätega sooje, isikupäraseid ja planeeti säästvaid kingitusi.
TalTechi rektor Tiit Land võtab aastalõpu videointervjuus kokku ülikooli saavutused, väljakutsed ja tulevikusuunad, rõhutades koostöö tähtsust.
Jõulutuled säravad, ostukeskused kihavad ja veebipoodide pakid ajavad automaadid umbe. Kuuma ostulaine keskmes kerkib aga õhku kriitiline küsimus: kas lõputu tarbimine on majanduslik õnnistus või keskkonnakatastroof? Trialoogi ja TalTechi majandusteaduskonna tarbimisdebatt „Kaupkokkupõrge“ tõi keskpõrandale kokku majandusministri Erkki Keldo, Rimi jätkusuutlikkuse strateegia juhi Katrin Batsi ja TalTechi noorteadlase Eliis Salmi, et arutada tarbimisühiskonna paradokse ning otsida lahendusi, mis sobiksid nii tarbija rahakotile kui ka planeedile. Debatti modereerisid Trialoogi peatoimetaja Silver Tambur ja majandusteaduskonna dotsent Merle Ojasoo.
Ringmajanduse ja roheterminoloogia huvilised kogunesid 6. detsembril TalTechis, et arutada üheskoos rohetemaatika terminoloogilist ja kommunikatiivset selgust.