Ligniin on ülemaailmses jätkusuutlikkuse poole püüdlemises üks paljulubavamaid loodusressursse, mida on seni vähe kasutatud. Traditsiooniliselt on seda peetud tselluloosi- ja paberitööstuse madala väärtusega kõrvalproduktiks, kuid nüüd on ligniin jõudnud innovaatiliste teadusuuringute keskmesse, eesmärgiga teha sellest biopolümeerist kõrge väärtusega tooteid.
Teadus
President Alar Kariselt noore inseneri preemia pälvinud TalTechi vanemteadur Tuule Mall Partsi teekond teadusesse algas vaimustusest energiatõhusa ehituse vastu. Täna arendab ta Euroopa tippteadlastega algoritme, mis aitavad tervetel hoonepiirkondadel energiat nutikamalt kasutada ja ökoloogilist jalajälge vähendada.
Vabariigi Presidendi kultuurirahastu noore inseneri tänavuse preemia pälvis TalTechi vanemteadur Tuule Mall Parts, kelle töö fookuses on hoonete energiatõhusus, keskkonnamõju vähendamine ja tehisintellekti rakendamine ehitusvaldkonnas.
Hiljuti patenteeriti vedelmikroosakeste ehk mikrofluiidika platvorm, mis on muutmas biotehnoloogiatööstust. TalTechi Kognitroonika teaduslabori vanemteadur dr. Tamás Pardy ja tema meeskond töötasid välja CogniFlow® platvormi – modulaarse süsteemi, mis parandab tilgapõhiste uuringute efektiivsust, skaleeritavust ja kohandatavust.
TalTechi tööstuskeemia labor, mida juhib Kristiina Kaldas, aitab ettevõtetel vanu ressursse, nagu põlevkivi, uuel viisil väärtustada. Selle heaks näiteks on Kerogen OÜ-ga ellu viidud Kerox projektid, millest viimane pälvis TalTechi aasta arendustöö tiitli.
Kas põlevkivi kütteväärtust saab mõõta reaalajas? Virumaa Digi- ja Rohetehnoloogiate Innovatsioonikeskuse (Vidrik) juhataja Heiko Põdersalu ja arendusinsener Mihhail Derbnev on töötanud välja lahenduse, mis seda võimaldaks. Uus masinnägemisel põhinev süsteem aitab tööstusel vähendada laboriteste ja võtta vastu täpsemaid, kiiremaid ja keskkonnasõbralikumaid tootmisotsuseid.
TalTechi teadlased esitlesid tervise- ja toidutehnoloogiate fookustippkeskuse seminaril teaduspõhiseid lahendusi, mis edendavad tervisetehnoloogiaid, toiduteadust ja digitaaltervist.
Teadus ei ole ainult valemid ja katselaborid. Mõne jaoks on see avastusretk tundmatusse, mis võib viia isegi uurimislaeva pardale keset merd. Just sellise teekonna on valinud Diana Maslova – Tallinna Tehnikaülikooli loodusteaduskonna noor teadlane, kelle lugu tõestab, et teadus on üks suuremaid seiklusi, mida noor inimene võib ette võtta.
Teadusmaailm on täis inspireerivaid naisi, kes muudavad oma töö ja pühendumusega maailma meie ümber. Rahvusvahelisel „Naised teaduses“ päeval räägib rakendusmehaanika ja jätkusuutliku energiatehnoloogia uurimisrühma juht Veroonika Shirokova oma tööst ning sellega kaasnevatest rõõmudest ja muredest.
11. veebruaril tähistatakse rahvusvahelist päeva "Naised teaduses", mille eesmärk on rõhutada naiste ja tüdrukute rolli teaduses, murda soostereotüüpe ning julgustada naisi teadusega tegelema. TalTechi geoloogia instituudi nooremprofessori Leeli Amoni kogemus kinnitab, et teadus pakub lõputuid võimalusi avastamiseks ja arenguks.