Eesti merenduse tulevik tugineb targa tehnoloogia, rahvusvahelise koostöö ja teaduse sünergiale.
Teadus
Akutehnoloogia vajab keskkonnasõbralikumaid lahendusi, sest praegu akudes kasutatav grafiit koormab liigselt loodust. Üks loodussõbralikum võimalus on asendada grafiit süsihappegaasist toodetud süsinikmaterjalidega. Keemik Mirjam-Kim Rääbise, TalTechi ja UP Catalysti koostöös sündiv tööstusdoktorantuur aitab kaasa just selliste materjalide arendamisele.
Mägesid meenutavad põlevkivituhahunnikud Ida-Virumaal on olnud kaua Eesti maastiku osa. Nad sümboliseerivad nii tööstusajalugu kui ka loodusele tekitatud koormust. Kuid mis siis, kui neis peitub hoopis varjatud aare? TalTechi teadlased ja Ragn-Sells arendavad koostöös tehnoloogiaid, mis annavad jäätmeteks peetud materjalidele uue väärtuse.
Diabeediravi hakkab jõudma täiesti uude ajastusse, mille keskmes on patsiendikesksus ja tipptasemel tehnoloogiad. TalTechi teadlased osalevad rahvusvahelises projektis Neodippe, mille eesmärk on muuta diabeedi ennetus ja ravi tõhusamaks ning patsiendisõbralikumaks.
FS Team Tallinn kuulutati ülemaailmses arvestuses parimaks tudengivormeli meeskonnaks, edestades 889 tiimi. Kuigi Eesti tudengid on varemgi võitnud võistlusi ja toonud koju poodiumikohti, on maailma parimaks saamine olnud nende ammune unistus.
Eesti põlevkivi on pikka aega olnud meie riigi majanduse alustala, kuid selle kaevandamisega kaasnenud keskkonnaprobleemid ja rahvusvaheline kliimapoliitika on seadnud sektori tuleviku kahtluse alla. Kas leidub viise, kuidas kasutada seda rikkalikku, kuid vastuolulist loodusvara keskkonnasõbralikumalt ja jätkusuutlikumalt? Sellele küsimusele otsib vastust Maria Reinaas – TalTechi tööstusdoktorant ja Kerogen OÜ projektijuht, kes töötab koos Tööstuskeemia laboriga välja täiesti uut lähenemist põlevkivi kasutamisele.
Ringmajanduse Riikliku Tippkeskuse teadlased andsid ülevaate jäätmete väärindamise ja uute materjalide arendamise edusammudest, tõstes fookusse kestlikud lahendused.
Päikeseenergeetika on paljude jaoks rohelise ja jätkusuutliku tuleviku sümbol. Kuid kas olete kunagi mõelnud, kuidas võiks selline tulevik näha välja kosmoses? TalTechi vanemteadur Taavi Raadik ja tema päikeseenergeetika materjalide teaduslaboris tegutsev tiim töötab selle nimel, et hakata kasutama päikeseenergiat sõna otseses mõttes uutes kõrgustes – kosmoses.
Professor Martin Thalfeldt selgitab pikemas intervjuus, kuidas sisekliima mõjutab meie tervist, töövõimet ja majandust ning jagab lahendusi taskukohase kvaliteedi saavutamiseks hoonete energiatõhususe valdkonnas.
Mitmest materjalist valmistatud pakendid raskendavad ringlussevõttu, kuid teadlik tarbija saab eelistada lihtsa koostisega ja taaskasutuseks loodud lahendusi.