TalTechi tööstuskeemia labor, mida juhib Kristiina Kaldas, aitab ettevõtetel vanu ressursse, nagu põlevkivi, uuel viisil väärtustada. Selle heaks näiteks on Kerogen OÜ-ga ellu viidud Kerox projektid, millest viimane pälvis TalTechi aasta arendustöö tiitli.
Teadus
Kas põlevkivi kütteväärtust saab mõõta reaalajas? Virumaa Digi- ja Rohetehnoloogiate Innovatsioonikeskuse (Vidrik) juhataja Heiko Põdersalu ja arendusinsener Mihhail Derbnev on töötanud välja lahenduse, mis seda võimaldaks. Uus masinnägemisel põhinev süsteem aitab tööstusel vähendada laboriteste ja võtta vastu täpsemaid, kiiremaid ja keskkonnasõbralikumaid tootmisotsuseid.
TalTechi teadlased esitlesid tervise- ja toidutehnoloogiate fookustippkeskuse seminaril teaduspõhiseid lahendusi, mis edendavad tervisetehnoloogiaid, toiduteadust ja digitaaltervist.
Teadus ei ole ainult valemid ja katselaborid. Mõne jaoks on see avastusretk tundmatusse, mis võib viia isegi uurimislaeva pardale keset merd. Just sellise teekonna on valinud Diana Maslova – Tallinna Tehnikaülikooli loodusteaduskonna noor teadlane, kelle lugu tõestab, et teadus on üks suuremaid seiklusi, mida noor inimene võib ette võtta.
Teadusmaailm on täis inspireerivaid naisi, kes muudavad oma töö ja pühendumusega maailma meie ümber. Rahvusvahelisel „Naised teaduses“ päeval räägib rakendusmehaanika ja jätkusuutliku energiatehnoloogia uurimisrühma juht Veroonika Shirokova oma tööst ning sellega kaasnevatest rõõmudest ja muredest.
11. veebruaril tähistatakse rahvusvahelist päeva "Naised teaduses", mille eesmärk on rõhutada naiste ja tüdrukute rolli teaduses, murda soostereotüüpe ning julgustada naisi teadusega tegelema. TalTechi geoloogia instituudi nooremprofessori Leeli Amoni kogemus kinnitab, et teadus pakub lõputuid võimalusi avastamiseks ja arenguks.
11. veebruaril tähistatakse rahvusvahelist naisteadlaste päeva, mis tuletab meelde, kui oluline on naiste roll teaduses. Päev tõstab esile naiste panust teadusesse ning innustab järgmisi põlvkondi teaduse ja innovatsiooniga tegelema. Aga kuidas on lood Eestis? Milliseid väljakutseid ja võimalusi kogevad siin naisteadlased?
Eestis hoogustub sektoritevaheline koostöö tänu SekMo – sektoritevahelise mobiilsuse toetuse – meetmele, mis võimaldab teadlastel ja tippspetsialistidel akadeemilise ja mitteakadeemilise valdkonna vahel liikuda. Eelmisel aastal lõppenud esimese vooru raames jagati 65 projektile 5,9 miljonit eurot, et kiirendada eri valdkondade innovatsiooni ja teadusmahukaid lahendusi.
Akutehnoloogia vajab keskkonnasõbralikumaid lahendusi, sest praegu akudes kasutatav grafiit koormab liigselt loodust. Üks loodussõbralikum võimalus on asendada grafiit süsihappegaasist toodetud süsinikmaterjalidega. Keemik Mirjam-Kim Rääbise, TalTechi ja UP Catalysti koostöös sündiv tööstusdoktorantuur aitab kaasa just selliste materjalide arendamisele.
Mägesid meenutavad põlevkivituhahunnikud Ida-Virumaal on olnud kaua Eesti maastiku osa. Nad sümboliseerivad nii tööstusajalugu kui ka loodusele tekitatud koormust. Kuid mis siis, kui neis peitub hoopis varjatud aare? TalTechi teadlased ja Ragn-Sells arendavad koostöös tehnoloogiaid, mis annavad jäätmeteks peetud materjalidele uue väärtuse.