Eesti nutikate ideede prototüüpide rahastu Prototroni sügisvoorus läheb jagamisele 75 000 eurot; kandideerimine on avatud kuni 31. augustini.
Prototron on Swedbanki, Tallinna Tehnikaülikooli ning Tehnopoli teadus- ja ärilinnaku loodud ning juhitud fond, mis rahastab tehnoloogiliste ideede prototüüpe, et maailma muutvad ideed ja tooted jõuaksid kiiremini turule.
Fondi mentorvõrgustik koosneb kogemustega ettevõtjatest, juhtidest ja koolitajatest, kes aitavad ehitada ideest reaalse kasvupotentsiaaliga ettevõtte. Tosina aasta jooksul on Prototron rahastanud üle miljoni euro ulatuses rohkem kui sadat nutikat ideed, meeskonnad on järelinvesteeringutena kaasanud enam kui 85 miljonit eurot.
Prototroni abil on tuule tiibadesse saanud näiteks sellised ettevõtted nagu CoModule, Bikeep, Saunum, UP Catalyst ja Fusebox.
Et head ideed ei jääks sahtlisse
Rahastu eesmärk on tagada, et kõige innovaatilisemad ja murrangulisemad ideed ei jääks sahtlisse, vaid leiaksid toetuse, mis annaks võimaluse astuda nende ettevõtlusmaastikul teostamiseks esimesi tõsisemaid samme. Selleks viib prototüüpide rahastu igal aastal läbi kaks rahastusvooru.
Sügisvooru raames jagatakse ettevõtetele prototüüpide loomiseks toetusi kogusummas 75 000 eurot. Maksimaalselt on ühel ettevõttel võimalik pälvida kuni 35 000 euro suurune auhinnasumma. Lisaks annavad kogenud ärimentorid programmi kaudu ettevõtetele toetust ning ettevõtted läbivad kasulikke erialaseid koolitusi.
Prototüüpimistoetus on ettevõtte jaoks enamasti esimene rahasüst, mis võimaldab alustada tõsisemat tegevust ja katsetada oma lahendust. Pärast esimese prototüübi valmistamist ja katsetamist on ettevõttel enamasti selge, kas reaalsele probleemile on leitud sobiv lahendus ning kas sellest suudetakse äri päriselt üles ehitada. Samuti on valmis prototüübiga lihtsam koostööpartnereid ning investoreid leida.
Prototroni juht Brait Pilvik usub, et idee ilma lahenduseta on lihtsalt idee ning lihtsalt ideel on kombeks sahtlisse ununeda. “Paljud head mõtted ei jõua kunagi prototüüpimise ning arenduse faasi, sest oskustest ja teadmistest jääb väheks. Kaubanduslikult elujõulise elektripirni eksemplari valmimiseks pidi Thomas Edison ehitama ligikaudu 10 000 näidist, mis eeldas aastatepikkust usku oma kavatsuse elujõulisusse. Leidlikud ideed saavad Prototroni kaudu nii ekspertide kui ka rahastuse toetuse, et neil oleks võimalik jõuda visioonist prototüübini ning sealt edasi kommertslikult toimiva lahenduseni märksa kiiremini, kui õnnestus Edisonil,” ütles Pilvik.
Ülikool annab oma panuse
TalTechi Uusettevõtluse keskuse juht Caroline Aruoja ütles, et kõik tudengid omandavad õpingute ajal ettevõtluse baasteadmised ning igal aastal genereeritakse sadu äriideid. Ülikool ongi panustanud aastaid Prototroni, et tudengite, teadlaste, vilistlaste ja teiste ettevõtjate ideed saaksid reaalsuseks.
“Kandidaatide seast valime välja parimad, kel avaneb võimalus läbida kiirendiprogramm. Kolme kuu jooksul pakume osalejatele koolitusi müügi, turunduse, intellektuaalse vara kaitse, finantsjuhtimise ja prototüüpimise teemal. Lisaks on oma nõuga toetamas mitmed tunnustatud eksperdid, kelle abi võimaldab anda oma ideele võimestav lihv ning töötada välja turule sisenemise strateegia,” selgitas Aruoja.
Prototroni kevadvoorus said parimate seas tunnustatud neli väga erinäolist ettevõtet. Sciflux soovib toota veretestidel baseeruvat Alzheimeri tõve ennetustehnoloogiat, Audiocat arendab vaegnägijatele nutimänge. Nende kõrval töötas ILUS Bike lahendusega, mis võimaldab renditeenuse pakkujatele lihtsat modulaarset elektriratast. Loomevaldkonna innovatsiooni eest seisis ettevõte TraynMe, mis pakub 3D- ja videomeedia renderdamiseks üle võrgu efektiivset arvutusvõimsust.
Taotluse saab esitada igaüks. Seega on tegu hea võimalusega tudengitele, kes sooviksid astuda juba ülikooli ajal esimesi samme oma ettevõtte ehitamisel ja liituda Eesti idufirmade ökosüsteemiga.