Inspiratsiooni jagab ajakirja Mente et Manu peatoimetaja Mari Öö Sarv
Valmistan paljud kingid ise. Näiteks koon sokke – hea sokilõng ei maksa palju, aga kui sellele lisada nädalajagu isiklikku aega ja vaeva, saab lõngast midagi õige mõnusat ja isiklikku. Võimalik on ka õmmelda kasutatud riietest üks kott. Kui kingisaajate peres on beebi, võib valmistada vanadest teksadest põneva tegelusteki.
Võib ka maalida väikese pildi ja kinnitada selle külge kellamehhanismi. Tegelikult saab kellamehhanismi kinnitada peaaegu ükskõik mille külge ja saada sel kombel täiesti ainulaadne ajanäitaja!
Kui ise käsitööd ei oska, võib seda osta kohalikelt meistritelt – nende tehtul on siiski suurem väärtus ja väiksem jalajälg kui kaugelt tellitud masskaubal ning raha jääb Eestisse.
Mõnikord teen kingiks midagi söödavat. Näiteks sobivad hästi käsitsi meisterdatud trühvlid, aga muidugi õiglasest šokolaadist – internet on retsepte täis. Väga oodatud kink on iseküpsetatud leib. Kui tean, et kingisaaja on küpsetaja, aga piparkoogitaigna ostab tavaliselt poest, olen kinkinud talle enda tehtud piparkoogitaignast pätsi. Tänu kingisaaja tagasisidele tean, et tegu on maailma parima taignaga. Vahel olen ka ise piparkoogid valmis küpsetanud ja kaunistanud neid vastavalt kingisaaja ja meie sõpruse iseloomule. Kingiks sobivad ka personaalseks kaunistanud väikesed hoidistepurgid.
Kui isetegemiseks pole võimalusi, võib osta häid asju ka poest, aga siis oleks hea eelistada õiglast, kohalikku ja erilist. Söödav kink kindlasti kasutult seisma ei jää.
Inspiratsiooni jagab algklasside õpetaja Silja Eek
Nii mõnelgi korral olen kinkinud oma pereliikmetele jõuludeks isetehtud seepe ja küünlaid. Inspiratsiooni ammutasin internetist ja sealseid pilte vaadates mõtlesin, et kui teised saavad hakkama, saan mina ka.
Guugeldasin erinevaid retsepte ja hakkasingi katsetama. Mulle meeldis idee, et saan ise täpselt otsustada, mida ma sisse panen. Poest looduslikku või ökotoodet ostes ei saa kunagi olla sajaprotsendiliselt kindel, kui öko see on. Kui teed ise, siis tead täpselt, mis koostisosi kasutad. Kui kingisaajad tunnevad nõnda isikliku ja erilise kingituse üle siirast rõõmu ja tänu, tasub see kogu vaeva alati kuhjaga tasa!
Inspiratsiooni jagab pensionär Eve Vaaks
Kuna nii mina kui ka mu abikaasa oleme usinad jõhvikakorjajad, oleme valmistanud paljudele sõpradele-tuttavatele jõuludeks just jõhvikatest erinevaid tooteid. Need, kel endal jõhvikaid kodus pole, saavad osta neid kas poest või turult ning nendest siis jõuluaja asju valmistada.
Minu hittnumbriks on tuhksuhkrused jõhvikad. Selleks segan kokku munavalge ja vee, klopin segu vahtu ja lisan segule kuivad marjad. Seejärel veeretan marju tuhksuhkruses peos ning lasen kuivada. Kingitus on isiklik, maitsev ja tervislik.
Lisaks teen ka jõhvikatest sinepit. See kink lisab igale jõuluroale kärtsu ja mürtsu. Mina kasutan selleks Nami-Nami jõhvikasinepi retsepti.
Isevalmistatud kingitused on erilised, sest neisse on lisatud lisaks heale maitsetele ka paras ports armastust. Pere ja sõbrad on alati öelnud, et sellised kingitused toovad jõululauale sooja tunde ja lisavad sellele koduse meki.
Inspiratsiooni jagab käsitöömeister Elle Adomi
Olen teinud lapsest saati käsitööd, seega tulevad ideed mulle iseeneslikult pähe. Olen nagu harakas, kes on pool elu igasugu materjale kogunud. Nii võib mul tulla ühel päeval idee valmistada tühjast teibirullist ehtekarp või anda kinkekottide näol poe paberkottidele uus elu.
Kutsun teisigi üles taaskasutama poekotte kinkekottidena, et säästa nii loodust kui ka raha. Selleks, et kotid jõululikumaks muuta, kasutan Canva programmi. Seal sobitan omavahel kokku pilte, tekste ja detaile, et luua isikupärased kujundused, mis sobivad ideaalselt kinkekottidele. Kui kujundus on valmis, teen esmalt tavalisele koopiapaberile testprindi. Kui olen tulemusega rahul, prindin selle lõplikule materjalile ehk kartongile.
Kinkekottide valmistamine on jõukohane kõigile, kes viitsivad natuke katsetada ja harjutada. See ei ole keeruline, kõige tähtsam on pealehakkamine ja huvi.