“Kriisis on juhil lihtne asju ära rikkuda. Olen uhke, et ma seda teinud pole,” ütleb TalTechi vilistlane ja Soraineni Eesti kontori juhtivpartner Kaupo Lepasepp oma senise ametiaja kohta. Ta asus Soraineni Eesti kontori etteotsa keerulistel aegadel – COVIDi, majandusbuumi, sellele järgnenud languse ning Ukraina sõja varjus. Tema sõnul on need katsumused karastanud nii büroo meeskonda kui ka tema enda juhtimisoskusi.
Eveliis Vaaks
Eestis on viimastel aastatel hoogustunud arutelud tuumaenergia kasutuselevõtu üle. Kuigi Riigikogu on võtnud vastu põhimõttelise otsuse toetada tuumaenergia kasutuselevõttu, seisab Eesti alles teekonna alguses – seadusandlus vajab kohandamist ning samal ajal tuleb tagada vajalik kompetents ja avatud dialoog avalikkusega.
12. märtsil kogunesid Trialoogi sõbrad ja kaasteelised TalTechi Tudengimajja, et tähistada üheskoos TalTechi ettevõtlus -ja teadusportaali Trialoogi esimest sünnipäeva. Trialoog on end aasta jooksul tõestanud platvormina, mis toob sügavate analüüside ja sisukate teemakäsitluste kaudu kokku ettevõtluse, teaduse ja avaliku sektori.
Tehisintellekti (AI) kiire areng seab ühiskonna ja majanduse ette uued küsimused: kuidas mõjutab tehisintellekt tööturgu, haridust, ettevõtlust ja riigivalitsemist ning milliseid oskusi on vaja, et Eesti suudaks AI-revolutsioonist kasu lõigata? Kas hakkame lihtsalt tehnoloogiat tarbima või suudame ka ise väärtust luua? Nendele küsimustele aitasid leida vastuseid Ukraina asepeaministri nõunik tehisintellekti ja digiülemineku küsimustes Luukas Ilves, OSKA tulevikuoskuste raporti vanemuuringujuht Urve Mets, TalTechi AI fookustippkeskuse juht professor Sven Nõmm ning Zendesk QA masinõppe juht Mervi Sepp Rei.
Hiljuti patenteeriti vedelmikroosakeste ehk mikrofluiidika platvorm, mis on muutmas biotehnoloogiatööstust. TalTechi Kognitroonika teaduslabori vanemteadur dr. Tamás Pardy ja tema meeskond töötasid välja CogniFlow® platvormi – modulaarse süsteemi, mis parandab tilgapõhiste uuringute efektiivsust, skaleeritavust ja kohandatavust.
Selleks et mõista Eesti vetes toimuvat ja tagada merekeskkonna kvaliteeti, läheb vaja tipptasemel teadmisi ning usaldusväärseid analüütilisi meetodeid. TalTechi Meresüsteemide Instituudi akrediteeritud mereökoloogia labor just seda võimaldabki. Tugeva teadusliku vundamendiga labor osutab teenuseid nii riigiasutustele kui ka ettevõtetele.
Kui elektriinide töös suudetaks võtta senisest paremini arvesse tegelikke ilmaolusid, suudaksid liinid rohkem voolu läbi lasta. TalTechi teadur Henri Manninen kaasasutas tehnoloogiaettevõte Gridraven, mis suurendabki just elektrivoolu läbilaskevõimet.
Tulevik kuulub puitmajadele – need on keskkonnasõbralikud, esteetilised ja innovaatilised. Samas toovad järjest kõrgemad ja keerukamad puithooned kaasa ka uusi väljakutseid, eriti tuleohutuse ja projekteerimisstandardite osas. TalTechi teadlased on olnud esimeste hulgas, et väljakutsetele lahendusi leida. Nad on töötanud välja uuenduslikke insenerilahendusi ja aidanud kujundada tuleviku puitarhitektuuri.
Kujuta ette linna, kus tänavate ja hoonete all peituv nähtamatu maailm on kaardistatud ja ühendatud nutika linnaplaneerimisega. Just sellist võimalust pakub TreeCity, üks FinEst Targa Linna Tippkeskuse ideekonkursi finaliste.
Kujutlege linna, kus tänavavalgustus kohandub automaatselt liiklusvoo, ilmastiku ja kellaajaga, säästab energiat ning vähendab valgusreostust. Just sellist tulevikku püüab luua FinEst Targa Linna Tippkeskuse ideekonkursil kuue finalisti hulka jõudnud „Valgustuse nanovõrkude“ projekt. Innovaatilisel lahendusel, mille potentsiaalseteks pilootlinnadeks on Tallinn, Kuressaare ning Tšehhimaa linn Jablonec nad Nisou, on suur potentsiaal muuta linnade tänavavalgustus nutikamaks ja tõhusamaks.