Tehisintellekti (TI) kiire areng seab väikeriigid võimaluste ja ohtude ristteele. TI abil saab tõhustada riigiteenuseid, tugevdada julgeolekut ja püsida konkurentsis. Samal ajal süveneb tehnoloogiline sõltuvus, ähmastuvad otsustusprotsessid, ohus on andmesuveräänsus ja demokraatlik legitiimsus.
Eveliis Vaaks
Eesti iduettevõtte KindelAI kaasasutaja ja TalTechi vilistlane Andrei Aksjonov usub, et aeg, mil mehaanik pidi kapoti all pimeduses kompama, hakkab läbi saama. KindelAI arendab autodiagnostika-alast lahendust, mille puhul ei tee otsuseid enam kõhutunne, vaid andmetel põhinev tehisaru.
Eesti süvatehnoloogiaettevõte MindChip, mis on TalTechi esimene ametlik hargettevõte, arendab tehisintellektil põhinevat autonoomset kaptenit – intelligentset süsteemi, mis suudab laeva iseseisvalt juhtida, olukordi hinnata ja ümbritsevale keskkonnale reageerida.
Eesti iduettevõte R8 Technologies on loonud virtuaalse kolleegi, kes hoiab hooneid soojas, tengelpunga punnis ja energiatarbimise kontrolli all.
Kuressaare Kolledži Meretehnoloogia kompetentsikeskuse hüdrodünaamika labor peidab endas Baltikumi ainukest spetsiaalset mudelkatsebasseini, millel on muljetavaldavad mõõtmed: 60 meetrit pikkust, viis meetrit laiust ja kolm meetrit sügavust.
Me elame ajastul, mil inimesed elavad üha kauem, kuid koos sellega kasvab ka neurodegeneratiivsete haiguste – näiteks Alzheimeri ja Parkinsoni tõve – levik. Tänased ravimeetodid pakuvad vaid ajutist leevendust, kuid ei ulatu haiguse juurteni.
Ettevalmistused TalTechi kiudoptilise side ja sensoorika labori rajamiseks algasid juba ammu, kuid märtsi alguses avatud labori aktuaalsus on Läänemere hiljutiste kaablikahjustuste taustal saanud sootuks uue mõõtme.
TalTechi professor Alar Konist hoiatab, et rohepöörde kiirus ei tohi tulla süsteemi töökindluse ja majanduse konkurentsivõime arvelt.
Laboris sündinud idee võib muuta maailma, kuid ainult juhul, kui see jõuab ka laborist välja. Mart Maasik, TalTechi vilistlane, Nordic Science Investmentsi partner ja kogenud teadusettevõtluse arendaja, teab, kui keeruline see protsess olla võib.
„See oli täielik šokk,“ meenutas TalTechi keeletehnoloogia labori juht Tanel Alumäe hetke, mil esmakordselt koges suurte keelemudelite hämmastavat suutlikkust keelt mõista ja luua.