Ühe TalTechi talvise ideekorje käigus tõusis fookusse küsimus, kuidas muuta TalTechi Tartu kolledži õpe veelgi praktilisemaks ja elulisemaks – et see vastaks ajastu ootustele ja tööandjate vajadustele. Sedasi sündis mõte teha koostööd Schneider Electric Eesti AS-ga.
On selge, et nii eraisikutel kui ka ettevõtetel on käes keerulised ajad. Majanduse ja tööjõuturu muutused nõuavad kiiret kohanemist, samal ajal peab tulema pidevalt toime uute ootustega. Ettevõtted soovivad küll panustada tulevikutalentidesse, kuid tihti takistavad nende taotlusi piiratud ressursid – napib aega, raha ja ka tähelepanu.
Samas saab ülikool ise palju saab ära teha. Kui võtta teadlikult suunav ja eestvedav rolli, saab luua akadeemia ja ettevõtluse vahele ühendusi. Just selle põhimõtte järgi otsustas Tartu kolledž astuda sammu koostöö poole ja küsida: milliseid oskusi võiksid tuleviku tööturul omada meie küberfüüsikaliste süsteemide peaeriala lõpetajad?
Eriala keskmes on iga aastaga üha olulisemaks muutuv valdkond – automaatika. Nii jõuti mõtteni pöörduda koostöö algatamise eesmärgil Schneider Electric Eesti AS-i poole.
Hooneautomaatika spetsialistide puudus
Kohtumise ettevalmistamisel kaardistati põhjalikult kolledži võimalusi, pakuti välja koostöövisioone. Schneider Electric Eesti AS-i müügidirektor Miko Siilivask kutsuti Tartusse külla – tutvustati laboreid, arutati tulevikuvõimalusi ja kirjeldati, milliste oskustega võiks olla lõpetaja, kellel tuleb kohe siseneda töömaailma. Siilivask mõtles kaasa, osutas valdkonna kitsaskohtadele ning tõdes, et Eesti hooneautomaatika valdkonnas valitseb suur spetsialistide puudus.
Kohtumine osutus edukaks – koostöö lumepall hakkas veerema. Ettevõte oli valmis toetama kolledžit hooneautomaatika süsteemi demokomplektiga, millega saab õppetöös näitlikustada süsteemi tööpõhimõtet ning ka praktilisi katseid läbi viia. Tudengid saavad süsteemi ise kokku panna, seda seadistada ja reaalselt tööle panna – just nii, nagu tehakse tootja seadmetega tööturul.
Selline võimalus tõstis tunduvalt õppetöö taset. Samal ajal hakati töötama välja uut, „Hoone automaatika“ nimelist õppeainet, mille aluseks ongi äsjamainitud seadmed. Selleks et neid oleks võimalik vastaval tasemel kasutada, läbis õppejõud Taavi Kase Riias Schneider Electricu neljapäevase koolituse. Nüüdseks on kolledžil olemas omaenda sertifitseeritud spetsialist.
Kõik võidavad
Koostöö annab võite mitmel tasandil. Esiteks võimaldab see harjutada tudengitel kätt tulevases töökeskkonnas kasutatavate seadmetega. Teiseks saab õppetöö keskenduda elulistele ülesannetele ja konkreetsetele näidetele – see valmistab noori ette tööturul aset leida võivateks ootamatuteks olukordadeks.
Tegemist on väärt oskustega, mis annavad lõpetajale konkurentsieelise – kui nad kandideerivad näiteks automaatiku ametikohale. Pikemas perspektiivis on võimalik luua koostöö tulemusel ka mikrokraadiprogramm.
Kokkuvõttes on koostöö võimaldanud arendada praktilisemat õpet, tuua kolledžisse sertifitseeritud õppejõu ja pakkuda ettevõtetele – sealhulgas Schneider Electric Eesti AS-ile ja tema partneritele – tulevasi spetsialiste, kes võiksid valdkonda tublisti edasi viia.

Schneider Electric Eesti toetab TalTechi Tartu kolledžit hooneautomaatika süsteemi demokomplektiga. Foto: TalTech
Schneider Electric
- Asutatud 1836. aastal Prantsusmaal
- Tegutseb rohkem kui 100 riigis
- Töötajaid üle 160 000
- Fookuses on energiatõhusus, automaatika, rohetehnoloogiad, digitaliseerimine
- Schneider Electric Eesti AS tegutseb aktiivselt tööstusautomaatika, hoonehalduse ja nutikate energiavõrkude arendamise valdkonnas
TalTech Tartu kolledž
- Asutatud 2005. aastal
- Õppesuunad keskenduvad insenerihariduse tugevdamisele Lõuna-Eestis
- Õppekavad:
-
- Ehitiste projekteerimine ja ehitusjuhtimine
- Arukad süsteemid ja rakendusinfotehnoloogia (küberfüüsikaliste süsteemide peaeriala)
- Tööstusökoloogia
- Mikrokraadid: alates 2022. aasta sügisest pakutakse väiksema mahuga õppekavasid, mis võimaldavad omandada paari semestri jooksul süvendatud teadmisi
- Õppijate arv: kolledž alustas 15 tudengiga; vilistlasi on tänaseks üle 600, hetkel õpib kolledžis 350 tudengit