Eesti tööstusettevõtted peavad tehisintellekti (AI) kasutuselevõtuga tempot tõstma, et konkurentsis püsida, sest siinsete ettevõtete AI kasutus jääb Euroopa Liidu keskmisest maha. Üheks abiliseks võib olla Tehisintellekti- ja robootikakeskus AIRE, mis pakub tasuta nõustamisteenuseid, mis aitavad nii AI rakendamisel kui ka erakapitali kaasamisel.
tehisintellekt
Tehisintellekt kujutab endast ühtaegu nii väljakutset kui ka võimalust, kuna see muudab teadust, haridust ja igapäevaelu. TalTechi AI juht Sven Nõmm rõhutab vajadust leida innovatsiooni edendamise ja eetiliste põhimõtete järgimise vahele võimalikult hea tasakaal.
Magevee bioloogiline mitmekesisus kaob maailmast murettekitava kiirusega – alates 1970. aastast on see vähenenud hämmastavad 80%. Euroopa jõgede elanikud, sealhulgas kriitiliselt ohustatud Euroopa angerjas, seisavad silmitsi üha tõsisemate ohtudega. Nüüd on TalTechi teadlased vastanud looduse hädakõnele – nende loodud tipptasemel veealune kaamerasüsteem ExoFish toob kalaseires kaasa revolutsiooni.
TalTechi Töökindla arvutusriistvara keskuse juht Maksim Jenihhin peab oma valdkonna suurimaks väljakutseks tagada, et füüsilised kiibid suudaksid tehisintellekti veatult teenindada.
TalTechi õiguse instituudi direktor Tanel Kerikmäe loob süsteemseid ja terviklikke strateegilisi lähenemisi tehisintellekti kasutuselevõtul.
TalTech on asunud looma roboteid ja andurite süsteeme, et kaardistada, remontida ja jälgida kanalisatsioonivõrku; projekti käigus arendatakse robootika- ja tehisintellektipõhiseid lahendusi.
TalTechi innovatsioonifestivalil kogunesid valdkonna tipptegijad arutlema, kuidas tehisintellekt saab toetada keskkonnakaitset.
Eestis on arendamispotentsiaali mitmes süvatehnoloogia harus. Hiljuti avaldatud, Startup Estonia tellitud, Civitta koordineeritud ja teiste seas ka TalTechi teadlaste osalusel valminud raportist selgub, et kuigi tehnoloogiate arendamine kipub koonduma suurettevõtete või -riikide kätte, ei tähenda see, et meil poleks võimalusi maailma suurelt muuta.
Kunas täpselt ja kuidas tehisintellekt meie ellu tugevalt tuleb, on praegu võimatu ennustada, aga see juhtub kindlasti. Esimese hooga võib see endaga kaasa tuua töökohtade kadumist ja inimlikke probleeme, kuid tegelikult sünnitab AI-revolutsioon palju võitjaid, rääkis TalTechi tarkvarateaduse instituudi professor Tanel Tammet intervjuus Henrik Roonemaale.
Eesti on saanud Euroopa juhtivaks riigiks idufirmade ja ükssarvikute arvu poolest elaniku kohta, kuid sellega ambitsioonid ei piirdu: eesmärk on, et aastaks 2030 tegutseks Eestis 500 süvatehnoloogia idufirmat (2023. aasta lõpuks oli neid 147). Selleks on meil vaja väga palju väga tarku inimesi.