Tulevik, milles meie lapsed elama hakkavad, ei küsi, kas me oleme valmis – tulevik lihtsalt tuleb, ja me peame otsustama, millise rolli me inimestele selles jätame.
tehisintellekt
Tehisintellekti (TI) kiire areng seab väikeriigid võimaluste ja ohtude ristteele. TI abil saab tõhustada riigiteenuseid, tugevdada julgeolekut ja püsida konkurentsis. Samal ajal süveneb tehnoloogiline sõltuvus, ähmastuvad otsustusprotsessid, ohus on andmesuveräänsus ja demokraatlik legitiimsus.
Eesti iduettevõtte KindelAI kaasasutaja ja TalTechi vilistlane Andrei Aksjonov usub, et aeg, mil mehaanik pidi kapoti all pimeduses kompama, hakkab läbi saama. KindelAI arendab autodiagnostika-alast lahendust, mille puhul ei tee otsuseid enam kõhutunne, vaid andmetel põhinev tehisaru.
Eesti süvatehnoloogiaettevõte MindChip, mis on TalTechi esimene ametlik hargettevõte, arendab tehisintellektil põhinevat autonoomset kaptenit – intelligentset süsteemi, mis suudab laeva iseseisvalt juhtida, olukordi hinnata ja ümbritsevale keskkonnale reageerida.
Eesti iduettevõte R8 Technologies on loonud virtuaalse kolleegi, kes hoiab hooneid soojas, tengelpunga punnis ja energiatarbimise kontrolli all.
Eesti vajab tehisintellekti ajastul uut arenguhüpet – ja selle võtmeisikud on TI-insenerid, kes oskavad tulevikutehnoloogiat arendada ja juhtida.
Tehisintellekt on end kehtestanud, kuid selle tegelik roll meie ühiskonnas alles kujuneb – ja siin on ülikoolidel otsustav osa.
TalTechi Tartu kolledži tudengid töötasid välja masinnägemisel põhineva kvaliteedikontrolli süsteemi, mis suudab tootmisliinil automaatselt kudumisvigu tuvastada. Projekt, mis algas koridorijutuajamisest, päädis reaalse tööstuslahendusega.
Kui uurida, mida põnevat on TalTech kosmosevaldkonnas teinud, pakutakse pea alati vastuseks satelliite Koit ja Hämarik. Töö Koidu ja Hämarikuga pole aga sugugi ainus ülikooli kosmosevaldkonna projekt.
Euroopa Liit on teinud suuri pingutusi, et muuta usaldusväärsus tehisaru põhiomaduseks. Sõjaliste rakenduste puhul kehtivad aga teised reeglid, sest levinud on arvamus, et liigsed piirangud võiksid takistada vastavate süsteemide arengut ja ohustada liikmesriikide julgeolekuhuve.