teaduskoostöö

19.03.2025
Kliimamuutustega kaasnevad üha sagedamini äärmuslikud ilmastikunähtused – üleujutused, lumetormid ja muud loodusõnnetused ohustavad linnu üle kogu maailma. Et leevendada nende mõju ja tagada parem kriisihaldus, arendavad TalTechi ja Pontifícia Universidade Católica do Rio Grande do Suli (PUCRS) teadlased koos rahvusvaheliste partneritega loodusõnnetuste taluvuse tööriistakomplekti (Natural Hazard Resilience Toolkit). See uuenduslik lahendus ühendab reaalaja-andmed ja sujuva suhtluse, et muuta linnad vastupidavamaks ja reageerimine kiiremaks.
10.03.2025
Hiljuti patenteeriti vedelmikroosakeste ehk mikrofluiidika platvorm, mis on muutmas biotehnoloogiatööstust. TalTechi Kognitroonika teaduslabori vanemteadur dr. Tamás Pardy ja tema meeskond töötasid välja CogniFlow® platvormi – modulaarse süsteemi, mis parandab tilgapõhiste uuringute efektiivsust, skaleeritavust ja kohandatavust.
07.03.2025
Selleks et mõista Eesti vetes toimuvat ja tagada merekeskkonna kvaliteeti, läheb vaja tipptasemel teadmisi ning usaldusväärseid analüütilisi meetodeid. TalTechi Meresüsteemide Instituudi akrediteeritud mereökoloogia labor just seda võimaldabki. Tugeva teadusliku vundamendiga labor osutab teenuseid nii riigiasutustele kui ka ettevõtetele.
03.03.2025
Tulevik kuulub puitmajadele – need on keskkonnasõbralikud, esteetilised ja innovaatilised. Samas toovad järjest kõrgemad ja keerukamad puithooned kaasa ka uusi väljakutseid, eriti tuleohutuse ja projekteerimisstandardite osas. TalTechi teadlased on olnud esimeste hulgas, et väljakutsetele lahendusi leida. Nad on töötanud välja uuenduslikke insenerilahendusi ja aidanud kujundada tuleviku puitarhitektuuri.
27.02.2025
Kujuta ette linna, kus tänavate ja hoonete all peituv nähtamatu maailm on kaardistatud ja ühendatud nutika linnaplaneerimisega. Just sellist võimalust pakub TreeCity, üks FinEst Targa Linna Tippkeskuse ideekonkursi finaliste.
25.02.2025
Kujutlege linna, kus tänavavalgustus kohandub automaatselt liiklusvoo, ilmastiku ja kellaajaga, säästab energiat ning vähendab valgusreostust. Just sellist tulevikku püüab luua FinEst Targa Linna Tippkeskuse ideekonkursil kuue finalisti hulka jõudnud „Valgustuse nanovõrkude“ projekt. Innovaatilisel lahendusel, mille potentsiaalseteks pilootlinnadeks on Tallinn, Kuressaare ning Tšehhimaa linn Jablonec nad Nisou, on suur potentsiaal muuta linnade tänavavalgustus nutikamaks ja tõhusamaks.
21.02.2025
TalTechi tööstuskeemia labor, mida juhib Kristiina Kaldas, aitab ettevõtetel vanu ressursse, nagu põlevkivi, uuel viisil väärtustada. Selle heaks näiteks on Kerogen OÜ-ga ellu viidud Kerox projektid, millest viimane pälvis TalTechi aasta arendustöö tiitli.
20.02.2025
Kas põlevkivi kütteväärtust saab mõõta reaalajas? Virumaa Digi- ja Rohetehnoloogiate Innovatsioonikeskuse (Vidrik) juhataja Heiko Põdersalu ja arendusinsener Mihhail Derbnev on töötanud välja lahenduse, mis seda võimaldaks. Uus masinnägemisel põhinev süsteem aitab tööstusel vähendada laboriteste ja võtta vastu täpsemaid, kiiremaid ja keskkonnasõbralikumaid tootmisotsuseid.
17.02.2025
FinEst Targa Linna Tippkeskuse ideekonkursil jõudis kuue finalisti sekka põnev lahendus, mis uuendab põhjalikult linnade teedehaldust ja hooldust. Idee ühe autori, TalTechi tarkvarateaduse instituudi arendusjuhi Juhan-Peep Ernitsa sõnul on soov arendada tehisintellektil põhinevat rakendust, mis muudab teekattemärgistuste jälgimise ja uuenduste planeerimise automaatseks.
12.02.2025
FinEst Targa Linna Tippkeskuse ideekonkursi fookuses on tänavu ideed, mis võivad muuta meie linnad nutikamaks ja tulevikukindlamaks. Üks sellistest ideedest on TalTechi teadlaste arendatav Targa Veeliikluse Süsteem, mis lubab tuua siseveeteedele rohkem ohutust, sujuvust ja rohelisust. Projekti eestvedaja, Eesti Mereakadeemia dotsent Inga Zaitseva-Pärnaste usub, et Pärnu jõest võib saada lahenduse esimene edulugu.