Päikeseenergeetika on paljude jaoks rohelise ja jätkusuutliku tuleviku sümbol. Kuid kas olete kunagi mõelnud, kuidas võiks selline tulevik näha välja kosmoses? TalTechi vanemteadur Taavi Raadik ja tema päikeseenergeetika materjalide teaduslaboris tegutsev tiim töötab selle nimel, et hakata kasutama päikeseenergiat sõna otseses mõttes uutes kõrgustes – kosmoses.
kosmos
Eesti tervisetehnoloogia ettevõte RightStep ja TalTech osalevad Euroopa Kosmoseagentuuri 85. paraboollennu kampaanias, et testida luutervise sensor- ja diagnostikaplatvormi OsteoSense ning uurida luukoormust mikrogravitatsioonis.
Kosmos ei ole enam üksnes suurriikide mängumaa – tehnoloogia kiire areng on avanud võimalusi ka väikeriikidele ja idufirmadele. Üheks Eesti kosmosetööstuse lipulaevaks on saanud Spaceit, mille asutaja ja tegevjuht on TalTechi kolmekordne vilistlane Silver Lodi. Trialoog vestles Lodiga Spaceiti arengutest, Eesti kosmosesektori võimalustest ning kosmosetehnoloogia ja -küberturbe alasest visioonist.
Eesti kosmosedelegatsioon, kuhu kuulusid teadlased ja ettevõtjad TalTechist, Tartu Ülikoolist ja majandusministeeriumist, külastas NASA peakorterit ja Kennedy Kosmosekeskust, et tugevdada koostööd USA kosmosesektoriga.
Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) teadlased osalevad rahvusvahelises OsteoSense projektis, mis lubab tuua läbimurde nii kosmoselendurite terviseseiresse kui ka Maal elavate patsientide taastusravisse.
TalTechi doktorantuuris õppiv entusiastlik kosmosefänn Katriin Kristmann veedab suure osa oma ajast tehnikaülikooli Päikeseenergeetika materjalide teaduslaboris – seal valmib tema doktoritöö päikesepaneelidest, mida saab luua Kuu peal leiduvatest materjalidest. Lisaks sellele tegutseb naine igapäevaselt ka satelliite ja kosmosevaldkonda arendava Tudengisatelliidi Sihtasutuse juhatuse esimehena.