Jaapan on keeruline, kuid ahvatlev turg. FinEstJapani nime kandev projekt aitab Eesti tehnoloogiaettevõtetel saavutada seal õige strateegia ja partnerite toel edu.
jätkusuutlikkus
TalTech seab sihiks saavutada 2035. aastaks kliimaneutraalsus – rektor Tiit Landi sõnul annab see võimaluse eristuda, teha koostööd Euroopa parimate tehnikaülikoolidega ja pakkuda ühiskonnale uudseid lahendusi.
TalTechi tööstuskeemia labor, mida juhib Kristiina Kaldas, aitab ettevõtetel vanu ressursse, nagu põlevkivi, uuel viisil väärtustada. Selle heaks näiteks on Kerogen OÜ-ga ellu viidud Kerox projektid, millest viimane pälvis TalTechi aasta arendustöö tiitli.
Ehitussektorist ja kestlikkusest rääkides kerkib üha enam esile küsimus: kuidas kasutada juba olemasolevat ressurssi, et see oleks nii keskkonnasõbralik kui ka majanduslikult mõistlik? Küsimusele otsib vastust FinEst Targa Linna Tippkeskuse ideekonkursi üks finaliste – „Vanade hoonete uuskasutamine“.
Euroopa Liidu uus kestlikkusaruandluse direktiiv (CSRD) on tekitanud ettevõtjate hulgas vastakaid arvamusi – kas tegemist on vajalikku läbipaistvust ja vastutustundliku juhtimist soosiva tööriistaga või lihtsalt järjekordse bürokraatliku kohustusega? Eesti ettevõtjad ja eksperdid arutlesid selle üle TalTechi korraldatud Majandusvisiooni konverentsi paneeldiskussioonis, milles keskenduti kestlikkusaruandluse praktilisele väärtusele, väljakutsetele ja võimalustele.
„Kestlikkusaruandlus võib olla nii mõttetu bürokraatia kui ka vajalik strateegiline tööriist,“ ütles Swedbank AS juhatuse esimees Olavi Lepp TalTechi majandusvisiooni konverentsil.
Akutehnoloogia vajab keskkonnasõbralikumaid lahendusi, sest praegu akudes kasutatav grafiit koormab liigselt loodust. Üks loodussõbralikum võimalus on asendada grafiit süsihappegaasist toodetud süsinikmaterjalidega. Keemik Mirjam-Kim Rääbise, TalTechi ja UP Catalysti koostöös sündiv tööstusdoktorantuur aitab kaasa just selliste materjalide arendamisele.
Mägesid meenutavad põlevkivituhahunnikud Ida-Virumaal on olnud kaua Eesti maastiku osa. Nad sümboliseerivad nii tööstusajalugu kui ka loodusele tekitatud koormust. Kuid mis siis, kui neis peitub hoopis varjatud aare? TalTechi teadlased ja Ragn-Sells arendavad koostöös tehnoloogiaid, mis annavad jäätmeteks peetud materjalidele uue väärtuse.
Eesti põlevkivi on pikka aega olnud meie riigi majanduse alustala, kuid selle kaevandamisega kaasnenud keskkonnaprobleemid ja rahvusvaheline kliimapoliitika on seadnud sektori tuleviku kahtluse alla. Kas leidub viise, kuidas kasutada seda rikkalikku, kuid vastuolulist loodusvara keskkonnasõbralikumalt ja jätkusuutlikumalt? Sellele küsimusele otsib vastust Maria Reinaas – TalTechi tööstusdoktorant ja Kerogen OÜ projektijuht, kes töötab koos Tööstuskeemia laboriga välja täiesti uut lähenemist põlevkivi kasutamisele.
Ehitussektor, mis tarbib suurelt ressursse ja tekitab märgatavat süsinikujalajälge, seisab olulise valiku ees: kas liikuda kindlalt rohepöörde suunas või jääda regulatsioonide surve alla? Mitmed Eesti ehitusettevõtted, sealhulgas Rand & Tuulberg Grupp, on hakanud keskenduma kestlikkusele ja vastutustundlikule ehitamisele. Rand & Tuulbergi ESG juht ja TalTechi vilistlane August Kompus selgitab intervjuus, kuidas ettevõte läheneb rohepöörde väljakutsetele ning milliseid tulemusi on algatuseks saavutatud.