Kui paljud meist tegelikult teavad, kus meie terviseandmed asuvad, kes neid haldab ja milleks neid kasutatakse? TalTechi doktorant ning ülikooli hargettevõtte SmartEHR rajaja ja tehniline juht Toomas Klementi seab olemasoleva süsteemi kahtluse alla ning pakub välja revolutsioonilise ja julge lahenduse: ta soovib anda terviseandmed tagasi nende tegelikele omanikele ehk inimestele.
Ettevõtlus
Viimased aastad on kinnisvaraarendajate jaoks olnud tormilised – ostude arv on langenud ning ellu jäävad vaid tugevamad. Kinnisvaraarendaja Scandium on aga leidnud töötava valemi. TalTechi vilistlane, ettevõtte kaasasutaja ja tegevjuht Maido Lüiste räägib, kuidas kvaliteedile, eksklusiivsusele ja innovatsioonile keskendumine toob võidu koju.
TalTechi Mehaanika ja metroloogia ekspertiisi ja inseneriteenuste labor on end tõestanud usaldusväärse partnerina keerukate tehniliste probleemide lahendamisel. Labori spetsialistid pakuvad välja nutikaid lahendusi ja erapooletu ekspertiisi – olgu siis küsimus metallosade purunemises või tootmisprotsesside tõrkes.
TalTechi Meresüsteemide instituudi kaasprofessor Rivo Uiboupin on elav näide sellest, et teadus pole vaid teooria – see aitab lahendada päriselu probleeme. Tema meeskonna arendatud üleujutuste kaugseire ja sadamate keskkonnaseire teenused pakuvad lahendusi, mida inimesed ja ettevõtted saavad kasutada turvalisuse tagamiseks ja paremaks planeerimiseks. See näitab, kuidas teadus ei jää laborisse, vaid jõuab otse meie igapäevaellu.
Kas Eesti ettevõtjate kasvupinnas on soodsam kui ei kunagi varem? Tallinna Tehnikaülikoolis Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) tellimusel värskelt esitletud Globaalne Ettevõtlusmonitor 2023 (GEM) toob esile, et ettevõtlusaktiivsus on Eestis taas tõusuteel. Samas seisavad ettevõtjad silmitsi oluliste väljakutsetega – alates läbikukkumishirmust kuni jätkusuutlikkuse ja ebavõrdsete regionaalsete võimalusteni.
November tõi Eestile erilise tunnustuse. Teadus- ja ärilinnaku Tehnopol tervisetehnoloogia valdkonnajuht Merilin Varsamaa valiti ainsa eestlasena Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) rahvatervise innovatsiooni nõuandvasse kogusse. Tegemist on märkimisväärse sündmusega, mis avab uksi Eesti tervisetehnoloogia innovatsioonile.
Kujutage ette maailma, kus meditsiinitudengitel ja arstidel on võimalus kasutada ohutult ja tõhusalt realistlikke õppevahendeid ning harjutada nende abil keerulisi protseduure veel enne, kui nad päris patsientidega kokku puutuvad. Just sellist võimalust pakub TalTechi hargettevõte SafeToAct, mida veab TalTechi Arvutisüsteemide instituudi vanemteadur Asko Ristolainen. Jutt ei käi lihtsalt tehnoloogialahendusest, vaid praktilisest tööriistast, mis aitab muuta meditsiiniõppe tulevikku paremaks.
Kas teadsite, et Eestis on koht, kus testitakse ja täiustatakse elektrisõidukite keerulisemaid süsteeme? TalTechi e-sõidukite labor ühendab kaasaegse tehnoloogia ja teadlaste nutikuse, et arendada liikumisviise, mis võivad maailma muuta.
TalTechi vilistlane, tootmise automatiseerimisprotsesse kaasajastava ettevõtte Smitechi asutaja ja noore ettevõtja nominendiks tunnistatud Sander Mitendorf on visiooniga juht, kes otsustas tuua inseneeriasse värskeid tuuli ja muuta tööstusmaailma efektiivsemaks ning innovaatilisemaks.
Prototroni fondi sügiskonkursi finaal tõi esile Eesti iduettevõtluse mitmekülgsuse – lahendused ulatusid tehisintellektil põhinevast intensiivravist mikromobiilsete seadmete laadimispunktideni. Konkurents oli tihe, ent võitjaks krooniti iduettevõte Expand, kelle tehisintellektilahendus lubab ületada meditsiinis inimvõimete piire.