Kas rohetehnoloogia on Eesti järgmine suur edulugu? Beamline Accelerator, Eesti cleantech’i investeeringute eestvedajana tuntud kiirendi, aitab muuta idufirmadel rohelised ideed reaalsuseks, kuigi teekond turule on karm.
Ettevõtlus
Iduettevõte Mifundo arendab TalTechi vilistlase Kaido Saare eestvedamisel andmelahendust, mis võimaldab inimestel oma krediidiajaloo Euroopa Liidu siseselt kõikjale kaasa võtta.
Eesti riigikaitse digilahendused vajavad uuendamist ning see pakub IT-ettevõtetele rahvusvahelist võimalust, märgib Nortali ärijuht Peeter Smitt.
Eesti majanduse konkurentsivõime sõltub teaduse ja ettevõtluse koostööst, kuid teadusmahukaid ettevõtteid on vähe, toetused killustatud ja bürokraatia takistuseks, hoiatab TalTechi vilistlane ja Arenguseire Keskuse juht Tea Danilov. Vananev rahvastik ja muutuvad majandustingimused nõuavad kiiret tegutsemist.
3. aprillil TalTechis toimuval üritusel „Disain kohtub teadusega“ uuritakse, kuidas Eesti disainerid ja teadlased loovad biomaterjale, mis muudavad tervisetehnoloogiat ja tööstust.
Eesti iduettevõtluse maastik muutub pidevalt, sest selle arengut kujundavad uued tehnoloogilised suunad ja trendid. Tehnopol Startup Inkubaatori juht Anne-Liisa Elbrecht jagas oma mõtteid Eesti idufirmade hetkeseisust, ülesannetest ja tulevikuperspektiividest.
“Kriisis on juhil lihtne asju ära rikkuda. Olen uhke, et ma seda teinud pole,” ütleb TalTechi vilistlane ja Soraineni Eesti kontori juhtivpartner Kaupo Lepasepp oma senise ametiaja kohta. Ta asus Soraineni Eesti kontori etteotsa keerulistel aegadel – COVIDi, majandusbuumi, sellele järgnenud languse ning Ukraina sõja varjus. Tema sõnul on need katsumused karastanud nii büroo meeskonda kui ka tema enda juhtimisoskusi.
Tehisintellekti (AI) kiire areng seab ühiskonna ja majanduse ette uued küsimused: kuidas mõjutab tehisintellekt tööturgu, haridust, ettevõtlust ja riigivalitsemist ning milliseid oskusi on vaja, et Eesti suudaks AI-revolutsioonist kasu lõigata? Kas hakkame lihtsalt tehnoloogiat tarbima või suudame ka ise väärtust luua? Nendele küsimustele aitasid leida vastuseid Ukraina asepeaministri nõunik tehisintellekti ja digiülemineku küsimustes Luukas Ilves, OSKA tulevikuoskuste raporti vanemuuringujuht Urve Mets, TalTechi AI fookustippkeskuse juht professor Sven Nõmm ning Zendesk QA masinõppe juht Mervi Sepp Rei.
Selleks et mõista Eesti vetes toimuvat ja tagada merekeskkonna kvaliteeti, läheb vaja tipptasemel teadmisi ning usaldusväärseid analüütilisi meetodeid. TalTechi Meresüsteemide Instituudi akrediteeritud mereökoloogia labor just seda võimaldabki. Tugeva teadusliku vundamendiga labor osutab teenuseid nii riigiasutustele kui ka ettevõtetele.
Kui elektriinide töös suudetaks võtta senisest paremini arvesse tegelikke ilmaolusid, suudaksid liinid rohkem voolu läbi lasta. TalTechi teadur Henri Manninen kaasasutas tehnoloogiaettevõte Gridraven, mis suurendabki just elektrivoolu läbilaskevõimet.