Kas isiklik töölaud on üldse vajalik, kui töö edukust määratleb hoopis üldine töökeskkond? TalTechi majandusteaduskonna personalijuhtimise eriala lõpetanud Kaari Aasrand usub, et edu seisneb meeskonnasiseses koostöös, mitte selles, millises kontoris keegi parasjagu istub – sama kinnitas ka tema uurimistöö.
Ettevõtlus
Targa hooneautomaatika lahendusi pakkuva ettevõtte Bisly kaasasutaja ja tegevjuht ning TalTechi nõukogu liige Ants Vill usub, et Eesti tehnoloogiaettevõtetel on kõik eeldused selleks, et tõusta maailmakaardile – kuid see on võimalik vaid siis, kui teaduse ja ettevõtluse koostöö on läbimõeldud, ambitsioonikas ja selge fookusega.
Eesti ehitussektor seisab olulise põlvkonnavahetuse lävel: vajadus ehitusinseneride ja oskustööliste järele kasvab, samas kui kutse- ja kõrgkoolilõpetajate arv ei kata turu vajadust. Ometi pole lootus kadunud – näiteks TalTechi tänavused sisseastumised näitavad, et huvi ehitiste projekteerimise ja ehitusjuhtimise õppekavade vastu on mitmendat aastat järjest tõusuteel.
TalTechi IT Kolledži vilistlane Kalev Kärpuk rajas Adacti-nimelise platvormi, mis muudab turunduse mänguliseks ja kaasavaks. Ettevõtte müük rahvusvahelisele turundusgigandile Optimove’ile tõstis Adacti maailma juhtivate gamification marketing’i ehk mängustatud turunduse ekspertide hulka ning näitab, kuidas väike idee võib kasvada suureks rahvusvaheliseks edulooks.
Eesti elektroonikatööstusel on suur potentsiaal, kuid valdkond vajab julgeid otsuseid ja uutmoodi mõtlemist. Incap Corporationi presidendi ja Eesti Elektroonikatööstuse Liidu volikogu esimehe Otto Puki sõnul on aeg murda noorte seas juurdunud arusaam, justkui tähendaks tööstus üksnes liinitööd ja tolmuseid tehaseid – tegelikult pakub valdkond tipptasemel tehnoloogiat, rahvusvahelisi võimalusi ja loovat arenguruumi neile, kes tahavad ehitada tulevikku.
TalTechi vilistlane ja Viljandi valla suurima tööandja, Eesti Höövelliistu tegevjuht Andrus Rooks suundus omal ajal masinaehitust õppima soovist mõista, kuidas teha asju targemini, tõhusamalt ja mugavamalt.
Uute tehnoloogiate kiire pealetung jätab mulje, et iga tootmisettevõte peab ellujäämiseks tingimata hüppama digitaliseerimise ja automatiseerimise rongile. Tegelikkus on aga mitmetahulisem. Mõnele tootjale võib olla targem valida stabiilne ja läbimõeldud areng, mis lähtub ettevõtte tegelikest vajadustest – mitte pelgalt soovist teistega sammu pidada.
Euroopa Komisjon teatas hiljuti, et keskkonna-, sotsiaalsete ja juhtimisalaste kriteeriumidega (ehk ESG-ga) seotud aruandluse nõudeid on kavas leevendada: vähem kui 1000 töötajaga suurettevõtted vabastatakse esialgu kohustusest täita keerukaid jätkusuutlikkuse aruandlusstandardeid.
Eesti majandus on keerulises seisus – palgad tõusevad, aga majandus langeb. Lihtsad lahendused enam ei tööta. TalTechi teadlased kaardistasid, kus peitub meie tegelik kasvupotentsiaal – milliseid tooteid tasub arendada, kuhu eksportida ja kuidas targalt liikuda kõrgema lisandväärtuse suunas.
TalTechi autonoomsete sõidukite uurimisrühma juht professor Raivo Sell usub, et isesõitvad sõidukid pole enam kauge tulevik, vaid juba lähiajal meie liiklust ja tööstust kujundama hakkav reaalsus.