Viimasel ajal on kõlanud palju kära selle ümber, kuivõrd peaksid teadlased oma teadustöödest ja nende tulemustest avalikkusele rääkima ning mil määral kujundama teaduspõhiselt ühiskonna arvamust. Kas teadlased on piisavalt pildil? Kui jah, kas siis saaks paremini? Kui ei, siis miks nii?
Arvamus
Muutuv maailm nõuab strateegilisi teadmisi ja valmisolekut, et tulla toime üleilmse teadmiste sõja, hübriidohtude ja tehnoloogiliste väljakutsetega.
Ülikoolid peavad oma sõltumatuse ja legitiimsuse säilitamiseks leidma akadeemilise vabaduse kaitsmise ja ühiskondlike vajaduste täitmise vahel tasakaalu, kirjutab Groningeni Ülikooli professor Caspar van den Berg.
Tehisintellekt kujutab endast ühtaegu nii väljakutset kui ka võimalust, kuna see muudab teadust, haridust ja igapäevaelu. TalTechi AI juht Sven Nõmm rõhutab vajadust leida innovatsiooni edendamise ja eetiliste põhimõtete järgimise vahele võimalikult hea tasakaal.
Õigusdisain aitab ettevõtjatel murda läbi keeruliste regulatsioonide ja lepingute labürindi, pakkudes kasutajasõbralikke ja läbipaistvaid lahendusi, mis säästavad aega ja ressursse ning toetavad jätkusuutlikku kasvu.
Rohepöörde ja digitaliseerimise ajastul pakub tööstusmagistrantuur ettevõtetele vajalikke oskusi ja lahendusi, ühendades hariduse ja praktika.
Kui Eesti soovib saada siia eksportivaid energiamahukaid tööstusi, tuleb muuta elektrivõrgu hinna- ja arenduspoliitikat.
Ühest tonnist mobiiltelefonidest leiab rohkem väärismetalle kui ühest tonnist metallimaagist. Peame suunama oma pilgud ringmajanduse poole.
Avastuste kasvav keerukus paneb proovile nii teadlased kui ka ühiskonna, kus sageli eelistatakse lihtsust keerulistele tõdedele. TalTechil ja teistel teadusasutustel tuleks selle probleemi lahendamises süsteemselt osaleda.
Eesti inseneripedagoogika keskuse juhataja Tiia Rüütmann leiab, et Eestis tuleks pöörata rohkem tähelepanu õpikogukondade loomisele ja toetamisele.