Eesti idusektori arengus on prototüüpimisel keskne roll – just prototüüpimisel testitakse ideed reaalses maailmas ja hinnatakse, kas ideest võib saada elujõuline äri. Selleks loodi Prototron – Eesti esimene prototüüpide arendamise rahastu, mis toetab idufirmasid nii rahaliselt kui ka mentorluse ja turule sisenemise juhendamisega.
„Prototüüpimine on üks riskantsemaid investeeringuid ettevõtte elukaares, ent see on hädavajalik, et mõista, kas tootel on turupotentsiaali. Prototroni toel saavad ettevõtted luua oma esimese prototüübi ja astuda ärimaailmas esimesed sammud,” ütles Prototroni tegevjuht Brait Pilvik.
Fondi viimatise sügiskonkursi võitjate hulgas oli näiteks Expand, kelle EEG-põhine tehisintellektilahendus aitab arstidel analüüsida ajutegevust ja langetada kriitilisi otsuseid.
Teise koha saavutanud Laflow keskendub biomeditsiinitehnoloogia abil imetavate emade toetamisele. Nende lahendus kasutab madala vibratsiooniga seadmeid, et ennetada rinnaga toitmisel ettetulevaid probleeme, nagu piimavoolu vähesus, tursete ja ummistuste teke ning mastiidist tingitud valu.
Kolmanda koha pälvinud MastSmart arendab nutikat lipuheiskamissüsteemi, mis automatiseerib heiskamise protsessi ja integreerub targa kodu lahendustega. Kaasasutaja Joonas Lemberi sõnul plaanib meeskond jõuda turule hiljemalt 2026. aastaks.
Rahastuse saanud ChargeIQ keskendub kinnisvaraomanikele suunatud laadimislahendustele. Nende süsteem võimaldab hallata ja monetiseerida avalikke laadimispesasid, pakkudes kasutajatele nutikat kontrolli ja jälgimist.
Prototroni programmis osalenud idufirmadel on võimalus jätkata oma ettevõtlusteekonda Tehnopol Startup Inkubaatoris.
Prototroni fondi asutasid Swedbank, TalTech ning teadus- ja ärilinnak Tehnopol. Kümne aastaga on fond toetanud 106 idufirmat ligi 1,4 miljoni euroga ning aidanud kaasata üle 85 miljoni euro järelinvesteeringuid. Finantsiline ja strateegiline tugi on aidanud esile kerkida mitmel rahvusvaheliselt edukal ettevõttel, nagu UP Catalyst, Lingvist ja Bikeep.
TalTechi uusettevõtluse juhi Caroline Aruoja sõnul on ka tudengite huvi ettevõtluse vastu hüppeliselt kasvanud. „Eelmisel aastal lõid TalTechi tudengid üle kahe korra rohkem ettevõtteid kui varem,” rõhutas ta. Sellise kasvu taga on ülikooli ettevõtlusprogrammid ning uued tudengite algatused nagu Startup Garage ja Igniter, mis toetavad noori ettevõtjaid.
Kandideerimine Prototroni kevadvooru rahastusele on avatud fondi veebilehel – järgmine Eesti tehnoloogiaedulugu võib saada alguse just sellest konkursist.