Reis NASAsse on peaaegu nagu reis kosmosesse

07.10.2024
Reis NASAsse on peaaegu nagu reis kosmosesse. 07.10.2024. Pikem versioon sellest loost ilmus TalTechi ajakirjas Mente et Manu. Augusti lõpus osales 10-liikmeline Eesti delegatsioon Ameerika Ühendriikides kosmose­teemalises koostööprojektis International Visitors Leadership Program (IVLP). Külastuse eesmärk oli leida Eesti ja USA kosmose­sektori teadlaste ja ettevõtjate vahel uusi koostöökohti. I2 ja Artemis Accords Üks kõige põnevam kohtumine Washingtonis toimus NASA peakorteris, kus pärast põhjalikku turvaväravat kutsuti meid koosolekule NASA haridusosakonnaga. NASA panustab tugevalt kooliõpilaste ja teadlaste järelkasvule ning arutleti selle üle, milliseid NASA tegevusi saaks rakendada ka Eesti tehnoloogiavaldkonnas. Doktorandina püüdsin uurida, kuidas saaksid Eesti teadlased teha NASAs järeldoktorantuuri või teadustööd. Leidsime mitu huvitavat programmi, näiteks I2 raames on võimalik töötada NASAs internina. Ka Eestil on võimalik I2 programmiga liituda. Üks reisi põhiteemasid oli aga Eesti liitumine Artemis Accordsiga. NASA Artemise programm viib järgmised astronaudid Kuu pinnale, sealhulgas esimese naise ja esimese mittevalge astronaudi. Selleks, et kaasata ka teisi kosmoseriike, on loodud Artemis Accords ehk rida riikidevahelisi kokkuleppeid, milles täpsustatakse norme, mida järgitakse kosmoses siis, kui inimesed 2026. aastal taas Kuule lähevad. Tänaseks on Artemis Accordsiga liitunud lausa 43 riiki ning loodetavasti on Eesti järgmine. Liitudes saavad Eesti teadlased ja ettevõtted võimaluse olla kaasas ja panustada Kuu avastamisse. Kontakt kodumaaga – Boulder, Colorado Boulder on kaunis linn USA lääneosas, mis on tuntuks saanud Kaljumäestiku ja rahvuspargi poolest, kuid seal tegutsevad ka Colorado Ülikool ja globaalsed kosmoseettevõtted, nagu Lockheed Martin, Northrop Grumman, Ball Aero­space ja paljud teised. Kõige põnevam oli minu jaoks külastada Colorado Ülikooli kosmosetehnoloogia laboreid ja instituute, kus arendatakse kosmosemissioonide tarbeks satelliite, teleskoope, kaameraid ja muud tehnoloogiat. Sain sealt palju ideid, kuidas ka TalTechis tegutsevat tudengisatelliidi organisatsiooni arendada ning tegime plaane tulevaste Boulderi ja Eesti ühissatelliitide arendamiseks. Tunnen, et TalTechil on Colorado Ülikoolilt palju õppida – nende investeeringud ja teaduse tase kosmosevaldkonnas on muljet avaldavad. Meie koostöö kohalike teadlastega sujus suurepäraselt ja suhtlen nendega siiani. Selgus, et Boulderi endise teadusdirektori abikaasa on eestlane ning nad külastavad Eestit regulaarselt. Plaanime, et järgmisel külaskäigul võiksid nad pidada TalTechi tudengitele loengu kosmose avastamisest. Unustamatu raketistart – Orlando, Florida Eestlaste reisi viimane peatus oli kuumas ja niiskes Floridas. Minu jaoks toimus kõige erilisem kohtumine NASA Kennedy Kosmosekeskuses, kus meile tutvustati kolme suurt rakettide stardiplatvormi. Kennedy Kosmosekeskusest toimuvad raketistardid, mis viivad orbiidile astronaute, satelliite ja kosmosejaama varustust. Samuti stardib sealt NASA uus raketisüsteem Space Launch System, mille eesmärk on toetada Artemise missioone ja viia inimesed taas Kuu pinnale. NASA Kennedy keskuses asub ka kuulus Vehicle Assembly Building, mis on üks maailma suurimaid hooneid. Külastasime ka Kennedy Kosmosekeskuse teemaparki ja muuseumi, kus asub Saturn V – just selline rakett viis viimati inimese 1972. aastal Kuu pinnale. See on eriline lennuaparaat – tavaliselt näidatakse külastajatele rakettide koopiaid, kuid Saturn V on päriselt ehitatud rakett, mis jäi Apollo programmi ümberkorralduste tõttu startimata. Floridas sain lõpuks näha oma elu esimest raketistarti! Minu jaoks oli see tõeline unistuse täitumine, sest Euroopas ei toimu kunagi nii suure mastaabiga starte. 28. augusti varahommikul startis Kennedy Kosmosekeskusest SpaceX Falcon 9, mis kandis orbiidile hulga Starlinki satelliite. 2020. aastal viis seesama rakett orbiidile ka TalTechi satelliidi Hämarik, mis on nüüdseks atmosfääri naasnud ja ära põlenud. Loodame, et ka järgmine tudengisatelliit SUTS läheb orbiidile just SpaceX raketiga. Programm kutsuti ellu Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse algatusel ning korraldati Ameerika Ühendriikide Riigidepartemangu poolt.
Katriin Kristmann NASA peakorteri juures | Erakogu

Artikkel ilmus ajakirjas Mente et Manu nr. 1900

Eesti kosmosedelegatsioon, kuhu kuulusid teadlased ja ettevõtjad TalTechist, Tartu Ülikoolist ja majandusministeeriumist, külastas NASA peakorterit ja Kennedy Kosmosekeskust, et tugevdada koostööd USA kosmosesektoriga.

Pikem versioon sellest loost ilmus TalTechi ajakirjas Mente et Manu.

I2 ja Artemis Accords

Eesti kosmosedelegatsioon | Foto: Katriin Kristmann

Kontakt kodumaaga – Boulder, Colorado

Unustamatu raketistart – Orlando, Florida