Projekti keskmes on TalTechi arendatud põlve vibroartrograafia sensorid, mida testitakse mikrogravitatsiooni tingimustes. See uuenduslik lahendus võimaldab täpsemalt hinnata luude tervist nii kosmoses kui ka Maa peal ning pakkuda tõhusamat ravi.
Kiirem ja täpsem põlvevigastuste diagnoos
“OsteoSense projekti eesmärk on luua lihtne ja kiire viis, kuidas arstid saavad põlvevigastusi diagnoosida. Meie eesmärk on, et see protsess võtaks aega alla viie minuti,” selgitas TalTechi keskkonnaseire tehnoloogiate keskuse dotsent Jeffrey Andrew Tuhtan.
Tuhtani sõnul on põlvevigastused laialt levinud probleem, eriti Euroopa vananeva elanikkonna seas. Praegune turu olukord ei paku piisavaid lahendusi, kuna biomeditsiiniliste uuringute ja meditsiinipraktika vajaduste vahel on suur tehnoloogiline lõhe.
TalTech vastutab projekti raames andurite riistvara arendamise eest. “Meie põhieesmärk on luua lihtne ja kiire põlve diagnostikasüsteem, mille kasutamiseks kulub vähem kui viis minutit ja mis aitab arste patsientide diagnoosimisel,” märkis Tuhtan. Lisaks katsetatakse süsteemi mikrogravitatsiooni tingimustes, et hinnata, kas seda saab kasutada ka astronautide luutiheduse vähenemise jälgimiseks, mis on üks kosmoses viibimise olulisemaid terviseprobleeme.
Projektis osalevad TalTechi IT-teaduskonna keskkonnaseire tehnoloogiate keskuse teadlased, kes vastutavad innovatiivse tehnoloogia loomise eest. “Meie uurimisrühm on varem välja töötanud sensoreid, mis suudavad mõõta inimkeha liikumist keerulistes keskkondades, näiteks vee all. Nüüd rakendame oma teadmisi kosmose ja meditsiini valdkonnas,” ütles Tuhtan.
OsteoSense projekti juhib Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatori ettevõte RightStep. Lisaks TalTechile teevad koostööd veel St. Etienne’i Ülikooli ja Lääne-Londoni Ülikooli teadlased. “TalTech õpib tänu sellele projektile kiiremini prototüüpe valmistama ja unikaalseid andurplatvorme turule tooma, tehes tihedat koostööd RightStepiga,” märkis Tuhtan.
Kosmosekatsetused ja uued võimalused taastusravis
Üks OsteoSense projekti uuenduslikumaid aspekte on selle tehnoloogia rakendamine kosmoses. “Seal tehtavad katsed pakuvad eriti huvitavat teaduslikku kasu, kuna üha enam riike valmistub pikemateks kosmosereisideks ja võimalikuks püsivaks viibimiseks Kuul või Marsil. See eeldab täiesti uusi tervise jälgimise süsteeme,“ selgitas Tuhtan.
Novembri alguses toimuvad mikrogravitatsiooni paraboollennud, mille käigus katsetatakse TalTechi vibroartrograafia sensoreid, mis mõõdavad kõndimise ja jooksmise ajal tekkivaid vibratsioone. Need testid aitavad kindlaks teha, kas tehnoloogia sobib astronautide tervise jälgimiseks ja kosmoses kasutatavate treeningprogrammide toetamiseks. Tuhtani sõnul on see eriti oluline, kuna kosmoses viibimine vähendab astronautide luutihedust ja vajab pidevat jälgimist.
Mikrogravitatsioonis saadud andmed aitavad mitte ainult kosmoselendude tervise jälgimisel, vaid neid saab rakendada ka Maal patsientide taastusravis. Kosmoses tehtavad katsed pakuvad teadlastele unikaalseid andmeid, mida Maal on keeruline koguda.
“Üks suuremaid väljakutseid vibroartrograafiliste andurite juures on see, et mõõdetavad vibratsioonid pärinevad mitmest allikast ja gravitatsioon toimib nende võimendajana,” märkis Tuhtan. Mikrogravitatsioonikeskkonnas kogutud andmed võimaldavad täpsemalt määrata vibratsiooni tugevust ja sagedusi ilma gravitatsiooni mõjuta, mis parandab andmete kvaliteeti ja toob kasu taastusravipatsientidele Maal.