Meede, mis paneb teadmised tulusalt liikuma

10.02.2025
Meede, mis paneb teadmised tulusalt liikuma. 10.02.2025. Meetme kaudu on teadlastel ja tippspetsialistidel võimalik minna ettevõtetesse ja avalikku sektorisse, et viia ellu rakendusuuringuid või eksperimentaalarendusi. Samuti võimaldab meede vastupidist liikumist: ettevõtete ja avaliku sektori parimad asjatundjad saavad minna ülikoolidesse, rakenduskõrgkoolidesse või teadusasutustesse, et panustada õppe-, teadus- ja innovatsioonitegevustesse. Lisaks toetatakse võimalust palgata teadmussiirdedoktorante, kelle doktoritöö keskendub tööandja jaoks olulistele teemadele. SekMo, mida rahastab Eesti riik koos Euroopa Liidu struktuurifondidega, keskendub nutikale spetsialiseerumisele: toetatud projektid hõlmavad digilahendusi, tervisetehnoloogiaid, kohalike ressursside väärindamist ning kestlikke energialahendusi. Nende toel sünnivad uued tooted, teenused ja teadustööd, mis mitte ainult ei edenda ettevõtlust, vaid loovad laiemat ühiskondlikku väärtust. Eelmisel aastal aset leidnud esimene voor pakkus silmapaistvaid projekte: näiteks Kiud Technologies OÜ arendab SekMo toel uut tehnoloogiat, mis võimaldab valmistada tarbimisjärgsetest tekstiilijäätmetest jäika pakendimaterjali. TalTech kaasas tippspetsialisti, et arendada tahkefaasi fermentatsiooni katseseade tööstuslikule tasemele ning töötada välja ärimudel. Põllumeeste ühistu Kevili võttis tööle teadmussiirdedoktorandi, kelle doktoritöö uurib Eesti rapsil esinevaid seen- ja viirushaigusi. SekMo uus taotlusvoor avanes 10. veebruaril ja kestab 2025. aasta lõpuni, toetuste kogumaht on kuus miljonit eurot. Eesmärk on kaasata 2029. aastaks vähemalt 600 osalejat ning luua toetuse abil vähemalt 50 uut teadustöökohta. Meetme rakendamise eest vastutab Eesti Teadusagentuur koostöös Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ning Haridus- ja Teadusministeeriumiga. Sektoritevaheline teadmiste ja oskuste vaba liikumine pole ainult formaalsus. See on hädavajalik, et Eesti teadus ja ettevõtlus ei jääks kaheks eraldi saareks, vaid neist tekiks ühtne ökosüsteem, milles teadmine tähendab kasvu.
2024. aasta SekMo voorus leidus mitmeid silmapaistvaid projekte. Põllumeeste ühistu Kevili võttis tööle teadmussiirdedoktorandi, kelle doktoritöö uurib rapsil esinevaid seen- ja viirushaigusi Eestis. Foto: Kevili

2024. aasta SekMo voorus leidus mitmeid silmapaistvaid projekte. Põllumeeste ühistu Kevili võttis tööle teadmussiirdedoktorandi, kelle doktoritöö uurib rapsil esinevaid seen- ja viirushaigusi Eestis. Foto: Kevili

Eestis hoogustub sektoritevaheline koostöö tänu SekMo – sektoritevahelise mobiilsuse toetuse – meetmele, mis võimaldab teadlastel ja tippspetsialistidel akadeemilise ja mitteakadeemilise valdkonna vahel liikuda. Eelmisel aastal lõppenud esimese vooru raames jagati 65 projektile 5,9 miljonit eurot, et kiirendada eri valdkondade innovatsiooni ja teadusmahukaid lahendusi.

Meetme kaudu on teadlastel ja tippspetsialistidel võimalik minna ettevõtetesse ja avalikku sektorisse, et viia ellu rakendusuuringuid või eksperimentaalarendusi. Samuti võimaldab meede vastupidist liikumist: ettevõtete ja avaliku sektori parimad asjatundjad saavad minna ülikoolidesse, rakenduskõrgkoolidesse või teadusasutustesse, et panustada õppe-, teadus- ja innovatsioonitegevustesse. Lisaks toetatakse võimalust palgata teadmussiirdedoktorante, kelle doktoritöö keskendub tööandja jaoks olulistele teemadele.

SekMo, mida rahastab Eesti riik koos Euroopa Liidu struktuurifondidega, keskendub nutikale spetsialiseerumisele: toetatud projektid hõlmavad digilahendusi, tervisetehnoloogiaid, kohalike ressursside väärindamist ning kestlikke energialahendusi. Nende toel sünnivad uued tooted, teenused ja teadustööd, mis mitte ainult ei edenda ettevõtlust, vaid loovad laiemat ühiskondlikku väärtust.

Eelmisel aastal aset leidnud esimene voor pakkus silmapaistvaid projekte: näiteks Kiud Technologies OÜ arendab SekMo toel uut tehnoloogiat, mis võimaldab valmistada tarbimisjärgsetest tekstiilijäätmetest jäika pakendimaterjali. TalTech kaasas tippspetsialisti, et arendada tahkefaasi fermentatsiooni katseseade tööstuslikule tasemele ning töötada välja ärimudel. Põllumeeste ühistu Kevili võttis tööle teadmussiirdedoktorandi, kelle doktoritöö uurib Eesti rapsil esinevaid seen- ja viirushaigusi.

SekMo uus taotlusvoor avanes 10. veebruaril ja kestab 2025. aasta lõpuni. Pilt: Eesti Teadusagentuur

SekMo uus taotlusvoor avanes 10. veebruaril ja kestab 2025. aasta lõpuni. Pilt: Eesti Teadusagentuur

SekMo uus taotlusvoor avanes 10. veebruaril ja kestab 2025. aasta lõpuni, toetuste kogumaht on kuus miljonit eurot. Eesmärk on kaasata 2029. aastaks vähemalt 600 osalejat ning luua toetuse abil vähemalt 50 uut teadustöökohta. Meetme rakendamise eest vastutab Eesti Teadusagentuur koostöös Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ning Haridus- ja Teadusministeeriumiga.

Sektoritevaheline teadmiste ja oskuste vaba liikumine pole ainult formaalsus. See on hädavajalik, et Eesti teadus ja ettevõtlus ei jääks kaheks eraldi saareks, vaid neist tekiks ühtne ökosüsteem, milles teadmine tähendab kasvu.