Eestis on arendamispotentsiaali mitmes süvatehnoloogia harus. Hiljuti avaldatud, Startup Estonia tellitud, Civitta koordineeritud ja teiste seas ka TalTechi teadlaste osalusel valminud raportist selgub, et kuigi tehnoloogiate arendamine kipub koonduma suurettevõtete või -riikide kätte, ei tähenda see, et meil poleks võimalusi maailma suurelt muuta.
tulevik
Kiipide tootmine on Eesti jaoks suure potentsiaaliga, aga siiani kasutamata võimalus, leiab TalTechi professor Jaan Raik.
Eestis on meditsiinitehnika inseneride põud, mida saaksid leevendada meditsiinitehnika ja -füüsika magistriõppe lõpetajad. Nende toetuseks on äsja asutatud Hiie Hinrikuse nimeline stipendiumifond.
2023. aastal käivitus TalTechi toetusportaal toeta.taltech.ee, mille peamine eesmärk on toetada üliõpilasi ja üliõpilaste ettevõtmisi nende õppeteekonnal. Olgu selleks siis toetused erinevatesse valdkondlikesse stipendiumifondidesse või siis tudengiprojektidesse. Ettevõtlikud ja pealehakkamist täis noored inseneriõppurid saavad kogemuse ja toe, et õppida, kuidas luua tulevikus järgmisi ettevõtteid, viia ellu uusi suuri projekte ning julgeda nutikalt riskida.
Ettevõtlikkust ja tudengiettevõtlust soosiva ökosüsteemi arendamine on üks TalTechi suuri võimalusi, kirjutab TalTechi ettevõtlusosakonna juht Kristo Reinsalu EuroTeQathoni järelmuljetes.
Kui mõelda keskkonnale ja rohepöördele, siis milline oleks õige pidu?
TalTechi Arengufond on üle 30 aasta toetanud teadmiste kiiremat jõudmist ühiskonda; fond toetab koostöös ettevõtjatega stipendiumidega tudengite õpinguid, võimaldades neil keskenduda haridusele.
Ettevõtjail on vaja mitmesuguseid töötajaid – hinnatakse nii insenere kui pehmeid oskusi. Ent infotehnoloogia on muutumas järjest olulisemaks, leiavad TalTechile vastanud erinevate alade ettevõtted.
Kunas täpselt ja kuidas tehisintellekt meie ellu tugevalt tuleb, on praegu võimatu ennustada, aga see juhtub kindlasti. Esimese hooga võib see endaga kaasa tuua töökohtade kadumist ja inimlikke probleeme, kuid tegelikult sünnitab AI-revolutsioon palju võitjaid, rääkis TalTechi tarkvarateaduse instituudi professor Tanel Tammet intervjuus Henrik Roonemaale.
Teadlaseks saadakse nii sihikindla õppimise tulemusena kui ka juhuslikult – näiteks kui tööle minnes ei oska keegi su küsimustele vastata või kui ootamatult tekib armastus mõne inimese või linna vastu ja sa ei taha temast kaugele minna.