Eesti valitsuse seatud eesmärk toota 2030. aastal samapalju taastuvelektrit, kui Eestis tarbitakse, jätab õhku küsimuse, kui palju me õieti energiat tarbima hakkame. Mõned aspektid mõjutavad Eesti elektri koguhinda aga tunduvalt rohkem kui maksumäärad või tootjatele makstavad toetused, kirjutab TalTechi energiapoliitikate professor Einari Kisel.
tulevik
Arutelu Eesti kõrghariduse tuleviku üle tõi esile teadusliku mõtlemise taandumise, tehisaruga seotud küsimused ja vajaduse uuendada haridussüsteemi, et ühendada sõnastatud teadmised ja sõnastamata võimalused. Arutelu üks põnevamaid hetki oli Vabariigi Presidendi Alar Karise juhitud vestlusring Mart Saarma, Jaan Aru, Marju Lauristini ja Tiia Randmaga.
4. veebruaril toimub TalTechi aulas Rektorite Nõukogu ümarlaud, milles arutletakse kõrghariduspoliitika võtmeküsimusi. Teiste seas võtavad aruteludest osa president Alar Karis, akadeemik Mart Saarma ja emeriitprofessor Marju Lauristin.
Eestis on Euroopa Liidu kiibimääruse toel loomisel kiibitehnoloogia kompetentsikeskus Kiip, mis toetab ettevõtteid disaini, testimise ja innovatsiooni arendamisel ning pakub praktilist tuge ja juurdepääsu Euroopa teadmusvõrgustikule.
Viimastel nädalatel on Eesti avalikus ruumis olnud tunda ärevust, kuna riik desünkroniseerib oma elektrisüsteemi Venemaa sagedusalast ning sünkroniseerib Mandri-Euroopa sagedusalaga. Tekkinud on mitmeid küsimusi, kahtlusi ja isegi hirme, millest paljusid võiks kokku võtta ühe küsimusega: kas meid ootab ees pimedus? TalTechi teadlased ja eksperdid kinnitavad, et paanikaks pole põhjust.
DriveX on idufirma, mis leiab tehnoloogia abil praktilisi lahendusi, et lihtsustada autoõnnetustele järgnevat bürokraatiat. Väikesest liiklusintsidendist sündinud idee on tänaseks kasvanud kaheksasse riiki laienenud ettevõtteks, mis kasutab kahjude tuvastamiseks ja kulude vähendamiseks tehisintellekti.
Eesti lennundus liikleb ristteel – kas tõusta uutesse kõrgustesse või jääda madallennule? Lennundusekspert ja TalTechis doktorikraadi kaitsnud Allan Nõmmik avab sektorit vaevavad kitsaskohad, jagab droonidest regionaalsete lennujaamadeni ulatuvaid perspektiive ning selgitab, miks edukas strateegia nõuab rohkem kui lihtsalt suuri ambitsioone.
„Kui lapseeas keegi mu käest küsis, kelleks ma saada tahan, vastasin alati – arhitektiks! Arhitektuuris on ühildatud minu lemmikalad: looming-kunst ja tehnilisus,“ rääkis TalTechi kolmanda kursuse elektroenergeetika ja mehhatroonika üliõpilane Aiko Liisa Olek. Ometi leidis särasilmne tudeng tee Eesti riigi jaoks väga olulisse valdkonda – inseneeriasse.
28. jaanuaril toimub TalTechis ülikooli majandusteaduskonna konverents, mis keskendub mitmekülgsetele muutustele juhtimises. Tipptasemel aruteludes osalevad juhid, ettevõtjad ja teadlased, et jagada kogemusi ja leida strateegilisi lahendusi tänapäeva polükriiside ajastul.
Ehitussektor, mis tarbib suurelt ressursse ja tekitab märgatavat süsinikujalajälge, seisab olulise valiku ees: kas liikuda kindlalt rohepöörde suunas või jääda regulatsioonide surve alla? Mitmed Eesti ehitusettevõtted, sealhulgas Rand & Tuulberg Grupp, on hakanud keskenduma kestlikkusele ja vastutustundlikule ehitamisele. Rand & Tuulbergi ESG juht ja TalTechi vilistlane August Kompus selgitab intervjuus, kuidas ettevõte läheneb rohepöörde väljakutsetele ning milliseid tulemusi on algatuseks saavutatud.