„Kui lapseeas keegi mu käest küsis, kelleks ma saada tahan, vastasin alati – arhitektiks! Arhitektuuris on ühildatud minu lemmikalad: looming-kunst ja tehnilisus,“ rääkis TalTechi kolmanda kursuse elektroenergeetika ja mehhatroonika üliõpilane Aiko Liisa Olek. Ometi leidis särasilmne tudeng tee Eesti riigi jaoks väga olulisse valdkonda – inseneeriasse.
tulevik
28. jaanuaril toimub TalTechis ülikooli majandusteaduskonna konverents, mis keskendub mitmekülgsetele muutustele juhtimises. Tipptasemel aruteludes osalevad juhid, ettevõtjad ja teadlased, et jagada kogemusi ja leida strateegilisi lahendusi tänapäeva polükriiside ajastul.
Ehitussektor, mis tarbib suurelt ressursse ja tekitab märgatavat süsinikujalajälge, seisab olulise valiku ees: kas liikuda kindlalt rohepöörde suunas või jääda regulatsioonide surve alla? Mitmed Eesti ehitusettevõtted, sealhulgas Rand & Tuulberg Grupp, on hakanud keskenduma kestlikkusele ja vastutustundlikule ehitamisele. Rand & Tuulbergi ESG juht ja TalTechi vilistlane August Kompus selgitab intervjuus, kuidas ettevõte läheneb rohepöörde väljakutsetele ning milliseid tulemusi on algatuseks saavutatud.
Eesti tulevik sõltub teadus- ja rakendusuuringute tasakaalustatud arendamisest, kõrgtehnoloogiate rakendamisest ning Tehnikaülikooli võimekusest viia innovatsioon tööstusesse ja rahvusvahelistesse koostöövõrgustikesse.
Kui paljud meist tegelikult teavad, kus meie terviseandmed asuvad, kes neid haldab ja milleks neid kasutatakse? TalTechi doktorant ning ülikooli hargettevõtte SmartEHR rajaja ja tehniline juht Toomas Klementi seab olemasoleva süsteemi kahtluse alla ning pakub välja revolutsioonilise ja julge lahenduse: ta soovib anda terviseandmed tagasi nende tegelikele omanikele ehk inimestele.
Päikeseenergeetika on paljude jaoks rohelise ja jätkusuutliku tuleviku sümbol. Kuid kas olete kunagi mõelnud, kuidas võiks selline tulevik näha välja kosmoses? TalTechi vanemteadur Taavi Raadik ja tema päikeseenergeetika materjalide teaduslaboris tegutsev tiim töötab selle nimel, et hakata kasutama päikeseenergiat sõna otseses mõttes uutes kõrgustes – kosmoses.
Milline maailm ootab tehnoloogilise arengu vaatepunktist 5-aastast Emmat ja tema 30-aastast isa Toomast? Tallinna Tehnikaülikooli teadlane Yannick Le Moullec räägib tehnoloogia arengust ja transhumanismi võimalikest ilmingutest. Kas tulevik on targem, tervem ja rohelisem?
TalTechi rektor Tiit Land võtab aastalõpu videointervjuus kokku ülikooli saavutused, väljakutsed ja tulevikusuunad, rõhutades koostöö tähtsust.
Jõulutuled säravad, ostukeskused kihavad ja veebipoodide pakid ajavad automaadid umbe. Kuuma ostulaine keskmes kerkib aga õhku kriitiline küsimus: kas lõputu tarbimine on majanduslik õnnistus või keskkonnakatastroof? Trialoogi ja TalTechi majandusteaduskonna tarbimisdebatt „Kaupkokkupõrge“ tõi keskpõrandale kokku majandusministri Erkki Keldo, Rimi jätkusuutlikkuse strateegia juhi Katrin Batsi ja TalTechi noorteadlase Eliis Salmi, et arutada tarbimisühiskonna paradokse ning otsida lahendusi, mis sobiksid nii tarbija rahakotile kui ka planeedile. Debatti modereerisid Trialoogi peatoimetaja Silver Tambur ja majandusteaduskonna dotsent Merle Ojasoo.
Kas Eesti ettevõtjate kasvupinnas on soodsam kui ei kunagi varem? Tallinna Tehnikaülikoolis Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) tellimusel värskelt esitletud Globaalne Ettevõtlusmonitor 2023 (GEM) toob esile, et ettevõtlusaktiivsus on Eestis taas tõusuteel. Samas seisavad ettevõtjad silmitsi oluliste väljakutsetega – alates läbikukkumishirmust kuni jätkusuutlikkuse ja ebavõrdsete regionaalsete võimalusteni.