Ringmajanduse Riikliku Tippkeskuse teadlased andsid ülevaate jäätmete väärindamise ja uute materjalide arendamise edusammudest, tõstes fookusse kestlikud lahendused.
ringmajandus
Ringmajanduse peamine väljakutse seisneb nõudluse ja pakkumise tasakaalus. Kui toormest on nappus ja toodete järele puudub nõudlus, ei saa ka ringmajandus toimida, kirjutab Allan Niidu.
Jõulud on ukse ees, tuues kaasa tavapärase ostukeskuste sagina ja ülekoormatud pakiautomaadid. Trialoogi ja TalTechi majandusteaduskonna tarbimisdebatis tõdeti, et eestlased kipuvad kolmandatest riikidest kokku ostma hulganisti tarbetut kraami. Selles artiklis pakume tarbimismöllule alternatiivi – ideid, kuidas meisterdada oma kätega sooje, isikupäraseid ja planeeti säästvaid kingitusi.
Mitmest materjalist valmistatud pakendid raskendavad ringlussevõttu, kuid teadlik tarbija saab eelistada lihtsa koostisega ja taaskasutuseks loodud lahendusi.
Tallinna Tehnikaülikooli ja Vietnami Ton Duc Thangi ülikooli koostööprojekt seab ambitsioonika eesmärgi – aidata Vietnamil mitte ainult kiirendada üleminekut ringmajandusele, vaid ka näidata, kuidas globaalse lõuna riikide leidlikkus võib inspireerida kogu maailma.
TalTechi vilistlane Liis Tiisvelt ei ole lihtsalt ettevõtja, vaid visionäär, kes näeb väärtust seal, kus teised näevad prügi. Tema iduettevõte Kiud Technologies kasvas välja TalTechi magistriõpingutest ning on muutunud tänaseks toimiva ringmajanduse musternäidiseks. Mullu sügisel Ajujahi võitnud Kiud loob tekstiilijäätmetest innovaatilist madala süsinikujalajäljega materjali, mis pakub alternatiivi papp- ja plastpakenditele. Aga see on alles algus.
Ühest tonnist mobiiltelefonidest leiab rohkem väärismetalle kui ühest tonnist metallimaagist. Peame suunama oma pilgud ringmajanduse poole.
Iga päev visatakse ära tuhandeid tonne munakoori, mida saaks taaskasutada ortopeedilistes bioimplantaatides – see aitaks edendada ringmajandust ja vähendada keskkonnamõjusid, selgub Tallinna Tehnikaülikooli doktorant-nooremteaduri Riddhi Hirenkumar Shukla teadustööst.
Analüütilise keemia professor, supramolekulaarse keemia uurimisrühma juht ja ringmajanduse riikliku tippkeskuse juht Riina Aav on Tehnikaülikooli patrioot. Iga päev tööle tulles tahab ta leida keemias midagi uut, aga lisaks on ta veendunud, et ülikoolis teadlasena töötamise loomulik osa on õpetamine ja juhendamine.
TalTechi tekstiilitehnoloogia kaasprofessor Tiia Plamus on pühendunud ümbertöödeldud tekstiilkiududele uue kasutuse leidmisele.