Eksperdid arutasid TalTechi konverentsil „Ressursid ringluses“, kuidas väärindada ressursse nutikamalt ja miks peaks Eesti vedama ringmajandust eest, mitte selle sabas sörkima.
jätkusuutlikkus
Eestit on esmakordselt hinnatud täielikult demokraatlikuks riigiks – aga kas oskame kasutada seda vabadust ka teadlaste kuulamiseks ja planeedi eest hoolitsemiseks, küsib Mari Öö Sarv Maa päeva puhul.
TalTechi geoloogia instituudi mineraalsete toormete ekspert ja ringmajanduse tuumiklabori liige Rutt Hints selgitab, miks teiseste toormete nutikas kasutamine ei ole lihtsalt roheline algatus, vaid kujuneb järjest enam majanduslikuks vältimatuseks.
Vabariigi Presidendi noore inseneri preemia pälvinud Tuule Mall Parts usub, et just praegu on parim aeg panustada inseneeria kaudu kestlikku tulevikku.
Ligniin on ülemaailmses jätkusuutlikkuse poole püüdlemises üks paljulubavamaid loodusressursse, mida on seni vähe kasutatud. Traditsiooniliselt on seda peetud tselluloosi- ja paberitööstuse madala väärtusega kõrvalproduktiks, kuid nüüd on ligniin jõudnud innovaatiliste teadusuuringute keskmesse, eesmärgiga teha sellest biopolümeerist kõrge väärtusega tooteid.
President Alar Kariselt noore inseneri preemia pälvinud TalTechi vanemteadur Tuule Mall Partsi teekond teadusesse algas vaimustusest energiatõhusa ehituse vastu. Täna arendab ta Euroopa tippteadlastega algoritme, mis aitavad tervetel hoonepiirkondadel energiat nutikamalt kasutada ja ökoloogilist jalajälge vähendada.
Vabariigi Presidendi kultuurirahastu noore inseneri tänavuse preemia pälvis TalTechi vanemteadur Tuule Mall Parts, kelle töö fookuses on hoonete energiatõhusus, keskkonnamõju vähendamine ja tehisintellekti rakendamine ehitusvaldkonnas.
Populismi ajastul kipuvad hirmud ja müüdid asendama arutelusid tulevikku suunatud lahenduste üle. Holger Mölder analüüsib, kas tuuleenergia ümber puhkenud vastuseis tuleneb pärisprobleemidest või kääbikumentaliteedist – ja miks enne karjumist tasuks teha läbi rehkendused.
Ettevõtted on kestlikkusega tegelenud juba aastakümneid, kuid ESG kui ühtne raamistik koondab nüüd keskkonna-, sotsiaal- ja juhtimisteemad selge katusmõiste alla.
Inimtekkeliste kliimamuutuste eitamine meenutab päikesevarjutuse eitamist põhjendusega, et öösel on ka pime. Erik Puura selgitab, miks kliimamuutused on tõsiasi ja kuidas inimkond on juba korra edukalt keskkonnakriisiga toime tulnud.