Eelmise aasta lõpus Sydneys toimunud maailma insenerihariduse foorumilt saadud kogemused väärivad jagamist. Nende hulgas on nii mõndagi uut, aga ka tagasipöördumist vanade ja väärtuslikuks osutunud seisukohtade juurde.
inseneeria
TalTechi professor Alar Konist hoiatab, et rohepöörde kiirus ei tohi tulla süsteemi töökindluse ja majanduse konkurentsivõime arvelt.
Eestis on tuhandeid kortermaju, mis vajaksid hädasti renoveerimist, kuid hirmutava protsessi tõttu jääb sageli esimene samm astumata. Just seda probleemi püüab lahendada Renokratt – nutikas tööriist, mis lihtsustab renoveerimise planeerimist.
Vabariigi Presidendi noore inseneri preemia pälvinud Tuule Mall Parts usub, et just praegu on parim aeg panustada inseneeria kaudu kestlikku tulevikku.
President Alar Kariselt noore inseneri preemia pälvinud TalTechi vanemteadur Tuule Mall Partsi teekond teadusesse algas vaimustusest energiatõhusa ehituse vastu. Täna arendab ta Euroopa tippteadlastega algoritme, mis aitavad tervetel hoonepiirkondadel energiat nutikamalt kasutada ja ökoloogilist jalajälge vähendada.
Vabariigi Presidendi kultuurirahastu noore inseneri tänavuse preemia pälvis TalTechi vanemteadur Tuule Mall Parts, kelle töö fookuses on hoonete energiatõhusus, keskkonnamõju vähendamine ja tehisintellekti rakendamine ehitusvaldkonnas.
Tulevik kuulub puitmajadele – need on keskkonnasõbralikud, esteetilised ja innovaatilised. Samas toovad järjest kõrgemad ja keerukamad puithooned kaasa ka uusi väljakutseid, eriti tuleohutuse ja projekteerimisstandardite osas. TalTechi teadlased on olnud esimeste hulgas, et väljakutsetele lahendusi leida. Nad on töötanud välja uuenduslikke insenerilahendusi ja aidanud kujundada tuleviku puitarhitektuuri.
TalTechi ehituse ja arhitektuuri instituudi konstruktsiooni- ja vedelikumehaanika uurimisrühm, mida juhib professor Ivar Annus, digitaliseerib Eesti veesektorit. See mitte ainult ei lihtsusta tulevikus vee-ettevõtete tööd, vaid suurendab ka efektiivsust ja parandab veesüsteemide turvalisust.
Ehitussektorist ja kestlikkusest rääkides kerkib üha enam esile küsimus: kuidas kasutada juba olemasolevat ressurssi, et see oleks nii keskkonnasõbralik kui ka majanduslikult mõistlik? Küsimusele otsib vastust FinEst Targa Linna Tippkeskuse ideekonkursi üks finaliste – „Vanade hoonete uuskasutamine“.
Teadusmaailm on täis inspireerivaid naisi, kes muudavad oma töö ja pühendumusega maailma meie ümber. Rahvusvahelisel „Naised teaduses“ päeval räägib rakendusmehaanika ja jätkusuutliku energiatehnoloogia uurimisrühma juht Veroonika Shirokova oma tööst ning sellega kaasnevatest rõõmudest ja muredest.