innovatsioon

17.02.2025
FinEst Targa Linna Tippkeskuse ideekonkursil jõudis kuue finalisti sekka põnev lahendus, mis uuendab põhjalikult linnade teedehaldust ja hooldust. Idee ühe autori, TalTechi tarkvarateaduse instituudi arendusjuhi Juhan-Peep Ernitsa sõnul on soov arendada tehisintellektil põhinevat rakendust, mis muudab teekattemärgistuste jälgimise ja uuenduste planeerimise automaatseks.
12.02.2025
TalTechi teadlased esitlesid tervise- ja toidutehnoloogiate fookustippkeskuse seminaril teaduspõhiseid lahendusi, mis edendavad tervisetehnoloogiaid, toiduteadust ja digitaaltervist.
12.02.2025
FinEst Targa Linna Tippkeskuse ideekonkursi fookuses on tänavu ideed, mis võivad muuta meie linnad nutikamaks ja tulevikukindlamaks. Üks sellistest ideedest on TalTechi teadlaste arendatav Targa Veeliikluse Süsteem, mis lubab tuua siseveeteedele rohkem ohutust, sujuvust ja rohelisust. Projekti eestvedaja, Eesti Mereakadeemia dotsent Inga Zaitseva-Pärnaste usub, et Pärnu jõest võib saada lahenduse esimene edulugu.
10.02.2025
Eestis hoogustub sektoritevaheline koostöö tänu SekMo – sektoritevahelise mobiilsuse toetuse – meetmele, mis võimaldab teadlastel ja tippspetsialistidel akadeemilise ja mitteakadeemilise valdkonna vahel liikuda. Eelmisel aastal lõppenud esimese vooru raames jagati 65 projektile 5,9 miljonit eurot, et kiirendada eri valdkondade innovatsiooni ja teadusmahukaid lahendusi.
05.02.2025
Tartus toimunud idufirmade festivalil sTARTUp Day 2025 pälvis suurima tunnustuse SafePAS – TalTechi nooremprofessori Jekaterina Mazina-Šinkar loodud iduettevõte, mis arendab kaasaskantavat narkootikumide tuvastusseadet Drug Hunter.
04.02.2025
Akutehnoloogia vajab keskkonnasõbralikumaid lahendusi, sest praegu akudes kasutatav grafiit koormab liigselt loodust. Üks loodussõbralikum võimalus on asendada grafiit süsihappegaasist toodetud süsinikmaterjalidega. Keemik Mirjam-Kim Rääbise, TalTechi ja UP Catalysti koostöös sündiv tööstusdoktorantuur aitab kaasa just selliste materjalide arendamisele.
30.01.2025
Mägesid meenutavad põlevkivituhahunnikud Ida-Virumaal on olnud kaua Eesti maastiku osa. Nad sümboliseerivad nii tööstusajalugu kui ka loodusele tekitatud koormust. Kuid mis siis, kui neis peitub hoopis varjatud aare? TalTechi teadlased ja Ragn-Sells arendavad koostöös tehnoloogiaid, mis annavad jäätmeteks peetud materjalidele uue väärtuse.
29.01.2025
Diabeediravi hakkab jõudma täiesti uude ajastusse, mille keskmes on patsiendikesksus ja tipptasemel tehnoloogiad. TalTechi teadlased osalevad rahvusvahelises projektis Neodippe, mille eesmärk on muuta diabeedi ennetus ja ravi tõhusamaks ning patsiendisõbralikumaks.
28.01.2025
Eestis on Euroopa Liidu kiibimääruse toel loomisel kiibitehnoloogia kompetentsikeskus Kiip, mis toetab ettevõtteid disaini, testimise ja innovatsiooni arendamisel ning pakub praktilist tuge ja juurdepääsu Euroopa teadmusvõrgustikule.
27.01.2025
DriveX on idufirma, mis leiab tehnoloogia abil praktilisi lahendusi, et lihtsustada autoõnnetustele järgnevat bürokraatiat. Väikesest liiklusintsidendist sündinud idee on tänaseks kasvanud kaheksasse riiki laienenud ettevõtteks, mis kasutab kahjude tuvastamiseks ja kulude vähendamiseks tehisintellekti.