Eesti põlevkivi on pikka aega olnud meie riigi majanduse alustala, kuid selle kaevandamisega kaasnenud keskkonnaprobleemid ja rahvusvaheline kliimapoliitika on seadnud sektori tuleviku kahtluse alla. Kas leidub viise, kuidas kasutada seda rikkalikku, kuid vastuolulist loodusvara keskkonnasõbralikumalt ja jätkusuutlikumalt? Sellele küsimusele otsib vastust Maria Reinaas – TalTechi tööstusdoktorant ja Kerogen OÜ projektijuht, kes töötab koos Tööstuskeemia laboriga välja täiesti uut lähenemist põlevkivi kasutamisele.
innovatsioon
Meditsiinitehnoloogia arendamine on põnev ja keerukas teekond, mille käigus tuleb läbida teaduse, bürokraatia ja turu keeruline labürint. Eesti idufirma Nanordica Medical on astunud julgelt sellele rajale, et muuta sadade tuhandete patsientide elu. Nende nanotehnoloogiline innovatsioon – hõbeda ja vase ühendatud sünergiline jõud – pakub värsket lootust krooniliste haavade ravis.
TalTechi vilistlase ja Prototroni mulluse kevadvooru võitja ning Ilusa Bike’i asutaja Rico Jaanipere sõnul on ettevõtte loomise taga julgus esitada küsimusi, mis võivad esmapilgul tunduda klišeelikud.
Eesti tulevik sõltub teadus- ja rakendusuuringute tasakaalustatud arendamisest, kõrgtehnoloogiate rakendamisest ning Tehnikaülikooli võimekusest viia innovatsioon tööstusesse ja rahvusvahelistesse koostöövõrgustikesse.
Kui paljud meist tegelikult teavad, kus meie terviseandmed asuvad, kes neid haldab ja milleks neid kasutatakse? TalTechi doktorant ning ülikooli hargettevõtte SmartEHR rajaja ja tehniline juht Toomas Klementi seab olemasoleva süsteemi kahtluse alla ning pakub välja revolutsioonilise ja julge lahenduse: ta soovib anda terviseandmed tagasi nende tegelikele omanikele ehk inimestele.
Päikeseenergeetika on paljude jaoks rohelise ja jätkusuutliku tuleviku sümbol. Kuid kas olete kunagi mõelnud, kuidas võiks selline tulevik näha välja kosmoses? TalTechi vanemteadur Taavi Raadik ja tema päikeseenergeetika materjalide teaduslaboris tegutsev tiim töötab selle nimel, et hakata kasutama päikeseenergiat sõna otseses mõttes uutes kõrgustes – kosmoses.
TalTechi Mehaanika ja metroloogia ekspertiisi ja inseneriteenuste labor on end tõestanud usaldusväärse partnerina keerukate tehniliste probleemide lahendamisel. Labori spetsialistid pakuvad välja nutikaid lahendusi ja erapooletu ekspertiisi – olgu siis küsimus metallosade purunemises või tootmisprotsesside tõrkes.
TalTechi Meresüsteemide instituudi kaasprofessor Rivo Uiboupin on elav näide sellest, et teadus pole vaid teooria – see aitab lahendada päriselu probleeme. Tema meeskonna arendatud üleujutuste kaugseire ja sadamate keskkonnaseire teenused pakuvad lahendusi, mida inimesed ja ettevõtted saavad kasutada turvalisuse tagamiseks ja paremaks planeerimiseks. See näitab, kuidas teadus ei jää laborisse, vaid jõuab otse meie igapäevaellu.
November tõi Eestile erilise tunnustuse. Teadus- ja ärilinnaku Tehnopol tervisetehnoloogia valdkonnajuht Merilin Varsamaa valiti ainsa eestlasena Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) rahvatervise innovatsiooni nõuandvasse kogusse. Tegemist on märkimisväärse sündmusega, mis avab uksi Eesti tervisetehnoloogia innovatsioonile.
Kujutage ette maailma, kus meditsiinitudengitel ja arstidel on võimalus kasutada ohutult ja tõhusalt realistlikke õppevahendeid ning harjutada nende abil keerulisi protseduure veel enne, kui nad päris patsientidega kokku puutuvad. Just sellist võimalust pakub TalTechi hargettevõte SafeToAct, mida veab TalTechi Arvutisüsteemide instituudi vanemteadur Asko Ristolainen. Jutt ei käi lihtsalt tehnoloogialahendusest, vaid praktilisest tööriistast, mis aitab muuta meditsiiniõppe tulevikku paremaks.