TalTechi tööstuskeemia labor, mida juhib Kristiina Kaldas, aitab ettevõtetel vanu ressursse, nagu põlevkivi, uuel viisil väärtustada. Selle heaks näiteks on Kerogen OÜ-ga ellu viidud Kerox projektid, millest viimane pälvis TalTechi aasta arendustöö tiitli.
innovatsioon
Ühiskonna mõistmine nõuab teadmistest enamat – see eeldab suutlikkust näha seoseid, tõlgendada keerukust ja kujundada tulevikku teaduse toel, kirjutab mehaanikateadlane ja Eesti Teaduste Akadeemia liige Jüri Engelbrecht.
Kas põlevkivi kütteväärtust saab mõõta reaalajas? Virumaa Digi- ja Rohetehnoloogiate Innovatsioonikeskuse (Vidrik) juhataja Heiko Põdersalu ja arendusinsener Mihhail Derbnev on töötanud välja lahenduse, mis seda võimaldaks. Uus masinnägemisel põhinev süsteem aitab tööstusel vähendada laboriteste ja võtta vastu täpsemaid, kiiremaid ja keskkonnasõbralikumaid tootmisotsuseid.
Ehitussektorist ja kestlikkusest rääkides kerkib üha enam esile küsimus: kuidas kasutada juba olemasolevat ressurssi, et see oleks nii keskkonnasõbralik kui ka majanduslikult mõistlik? Küsimusele otsib vastust FinEst Targa Linna Tippkeskuse ideekonkursi üks finaliste – „Vanade hoonete uuskasutamine“.
FinEst Targa Linna Tippkeskuse ideekonkursil jõudis kuue finalisti sekka põnev lahendus, mis uuendab põhjalikult linnade teedehaldust ja hooldust. Idee ühe autori, TalTechi tarkvarateaduse instituudi arendusjuhi Juhan-Peep Ernitsa sõnul on soov arendada tehisintellektil põhinevat rakendust, mis muudab teekattemärgistuste jälgimise ja uuenduste planeerimise automaatseks.
TalTechi teadlased esitlesid tervise- ja toidutehnoloogiate fookustippkeskuse seminaril teaduspõhiseid lahendusi, mis edendavad tervisetehnoloogiaid, toiduteadust ja digitaaltervist.
FinEst Targa Linna Tippkeskuse ideekonkursi fookuses on tänavu ideed, mis võivad muuta meie linnad nutikamaks ja tulevikukindlamaks. Üks sellistest ideedest on TalTechi teadlaste arendatav Targa Veeliikluse Süsteem, mis lubab tuua siseveeteedele rohkem ohutust, sujuvust ja rohelisust. Projekti eestvedaja, Eesti Mereakadeemia dotsent Inga Zaitseva-Pärnaste usub, et Pärnu jõest võib saada lahenduse esimene edulugu.
Eestis hoogustub sektoritevaheline koostöö tänu SekMo – sektoritevahelise mobiilsuse toetuse – meetmele, mis võimaldab teadlastel ja tippspetsialistidel akadeemilise ja mitteakadeemilise valdkonna vahel liikuda. Eelmisel aastal lõppenud esimese vooru raames jagati 65 projektile 5,9 miljonit eurot, et kiirendada eri valdkondade innovatsiooni ja teadusmahukaid lahendusi.
Tartus toimunud idufirmade festivalil sTARTUp Day 2025 pälvis suurima tunnustuse SafePAS – TalTechi nooremprofessori Jekaterina Mazina-Šinkar loodud iduettevõte, mis arendab kaasaskantavat narkootikumide tuvastusseadet Drug Hunter.
Akutehnoloogia vajab keskkonnasõbralikumaid lahendusi, sest praegu akudes kasutatav grafiit koormab liigselt loodust. Üks loodussõbralikum võimalus on asendada grafiit süsihappegaasist toodetud süsinikmaterjalidega. Keemik Mirjam-Kim Rääbise, TalTechi ja UP Catalysti koostöös sündiv tööstusdoktorantuur aitab kaasa just selliste materjalide arendamisele.