Eesti töömaailmas on käsil murrang – hübriidtöö on uus normaalsus, AI muudab mängureegleid ja juhtidel tuleb kohaneda kiiremini kui eales varem. Personalijuhtimise ekspert, TalTechi ärikorralduse doktorant, Riigikantselei tippjuhtide kompetentsikeskuse juht ning Eesti Personalijuhtimise Ühingu PARE juhatuse aseesimees Maria Kütt kinnitab, et edu peitub selgetes eesmärkides ja nutikas kommunikatsioonis.
ettevõtlus
Eesti majanduse konkurentsivõime sõltub teaduse ja ettevõtluse koostööst, kuid teadusmahukaid ettevõtteid on vähe, toetused killustatud ja bürokraatia takistuseks, hoiatab TalTechi vilistlane ja Arenguseire Keskuse juht Tea Danilov. Vananev rahvastik ja muutuvad majandustingimused nõuavad kiiret tegutsemist.
Euroopa Liidu õigusaktide arv on viimastel aastatel märgatava kiirusega kasvanud, mis on muutnud õigusraamistiku rakendamise ja mõjude hindamise keeruliseks nii eraettevõtjatele, riigiasutustele kui ka tarbijatele. Kas õigusaktide suurem maht loob rohkem võimalusi või tõmbab innovatsioonile pidurit? Sellele küsimusele aitasid vastuseid leida TalTechi tarkvarateaduste instituudi ja õiguse instituudi teadur ning eID-ekspert Riigi Infosüsteemi Ametis Silvia Lips, justiitsministeeriumi uute tehnoloogiate ja digitaliseerimise õigusnõunik Henrik Trasberg ning ettevõtte Proud Engineers tegevjuht Laura Kask.
Ehitussektor, mis tarbib suurelt ressursse ja tekitab märgatavat süsinikujalajälge, seisab olulise valiku ees: kas liikuda kindlalt rohepöörde suunas või jääda regulatsioonide surve alla? Mitmed Eesti ehitusettevõtted, sealhulgas Rand & Tuulberg Grupp, on hakanud keskenduma kestlikkusele ja vastutustundlikule ehitamisele. Rand & Tuulbergi ESG juht ja TalTechi vilistlane August Kompus selgitab intervjuus, kuidas ettevõte läheneb rohepöörde väljakutsetele ning milliseid tulemusi on algatuseks saavutatud.
TalTechi vilistlase ja Prototroni mulluse kevadvooru võitja ning Ilusa Bike’i asutaja Rico Jaanipere sõnul on ettevõtte loomise taga julgus esitada küsimusi, mis võivad esmapilgul tunduda klišeelikud.
Viimased aastad on kinnisvaraarendajate jaoks olnud tormilised – ostude arv on langenud ning ellu jäävad vaid tugevamad. Kinnisvaraarendaja Scandium on aga leidnud töötava valemi. TalTechi vilistlane, ettevõtte kaasasutaja ja tegevjuht Maido Lüiste räägib, kuidas kvaliteedile, eksklusiivsusele ja innovatsioonile keskendumine toob võidu koju.
Jõulutuled säravad, ostukeskused kihavad ja veebipoodide pakid ajavad automaadid umbe. Kuuma ostulaine keskmes kerkib aga õhku kriitiline küsimus: kas lõputu tarbimine on majanduslik õnnistus või keskkonnakatastroof? Trialoogi ja TalTechi majandusteaduskonna tarbimisdebatt „Kaupkokkupõrge“ tõi keskpõrandale kokku majandusministri Erkki Keldo, Rimi jätkusuutlikkuse strateegia juhi Katrin Batsi ja TalTechi noorteadlase Eliis Salmi, et arutada tarbimisühiskonna paradokse ning otsida lahendusi, mis sobiksid nii tarbija rahakotile kui ka planeedile. Debatti modereerisid Trialoogi peatoimetaja Silver Tambur ja majandusteaduskonna dotsent Merle Ojasoo.
Kas Eesti ettevõtjate kasvupinnas on soodsam kui ei kunagi varem? Tallinna Tehnikaülikoolis Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) tellimusel värskelt esitletud Globaalne Ettevõtlusmonitor 2023 (GEM) toob esile, et ettevõtlusaktiivsus on Eestis taas tõusuteel. Samas seisavad ettevõtjad silmitsi oluliste väljakutsetega – alates läbikukkumishirmust kuni jätkusuutlikkuse ja ebavõrdsete regionaalsete võimalusteni.
November tõi Eestile erilise tunnustuse. Teadus- ja ärilinnaku Tehnopol tervisetehnoloogia valdkonnajuht Merilin Varsamaa valiti ainsa eestlasena Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) rahvatervise innovatsiooni nõuandvasse kogusse. Tegemist on märkimisväärse sündmusega, mis avab uksi Eesti tervisetehnoloogia innovatsioonile.
TalTechi vilistlane, tootmise automatiseerimisprotsesse kaasajastava ettevõtte Smitechi asutaja ja noore ettevõtja nominendiks tunnistatud Sander Mitendorf on visiooniga juht, kes otsustas tuua inseneeriasse värskeid tuuli ja muuta tööstusmaailma efektiivsemaks ning innovaatilisemaks.