Elektriautod on viimase kümnendi jooksul teinud kiire arengu, kuid Euroopa autotööstus seisab silmitsi tõsiste väljakutsetega. Mingu Euroopa omaenda odavate elektriautode müüki paiskamiseni paar aastat või rohkem – ükskord sõidame elektriautoga niikuinii, kirjutab Jüri Rute.
energeetika
Sel sügisel saab joone alla aasta alguses alanud projekt, mille käigus koostasid TalTechi teadlased ülikoolile kliimaneutraalsuse teekonnal kolm stsenaariumi. Millise jalajäljeni viib meid tagasihoidlik, mõistlik ja maksimaalne stsenaarium ja mida me selleks tegema peame?
Meretuulepargid on Eesti energiatuleviku võtmetegija, pakkudes taastuvenergiat, mis suudab konkurentsivõimeliselt katta riigi elektrivajaduse. Kiire areng toob kaasa uued rahvusvahelised kaabliühendused ja potentsiaali mitmekordse ületootmise kaudu jõuda taastuvenergia tipptegijate sekka.
Juuni algul Tallinna Tehnikaülikoolis kaitstud doktoritöö pakub Eesti energiatootjatele mitmeid kasulikke lahendusi, mida saab põhimõtteliselt kohe kasutada – ja esimene suur ettevõte seda juba tegigi! Millega on tegemist?
Päikeseelektri helge tulevik on kohati kohal, kirjutab Euroopa Komisjoni teaduse ja innovatsiooni peadirektoraadi Eesti ja Soome poliitikaametnik Jüri Rute.
TalTechi Energiatehnoloogia instituudi direktori Alar Konisti arvates saaks tuumajaama Eestisse rajada, kui selle jaoks on ühiskonna toetus olemas ja rahvusvahelised kokkulepped tehtud; samas möönab Konist, et pingete maandamiseks oleks tuumajaama rajamiseks õige tee korraldada referendum.
Viimase kahe aasta jooksul on Eestis jõudnud uute vesinikuprojektide arv plahvatuslikult kasvada – vahe võrdluses varasema kümne aastaga on mitmekordne. Hiljuti lisandus uute ettevõtmiste sekka TalTechi tudengite algatatud tootearenduse projekt.
Tallinna Tehnikaülikool avas 27. mail publikule Residential DC Innovation Hubi – Põhjamaades ainulaadse innovatsioonilabori, mis tõstab üldsuse teadlikkust alalisvoolutehnoloogiatest ja hõlbustab üleminekut alalisvoolule ehitussektoris.
Elektritarbimise juhtimise potentsiaal Eestis on seni avaldunust üle kahe korra suurem, selgus analüüsist, mille viisid Arenguseire Keskuse tellimusel läbi Tallinna Tehnikaülikooli koosseisus tegutsev FinEst Targa Linna Tippkeskus ning ülikooli elektroenergeetika ja mehhatroonika instituut.
Maikuus esitlevad Tehnikaülikooli teadlased esimest potentsiaalset stsenaariumit, mille järgi jõuda 2035. aastaks kliimaneutraalse ülikoolini. „Oleme seni teinud terve hulga samme, mis aitavad meil keskkonnasäästlikumalt tegutseda, kuid nüüd asetuvad need konkreetsesse süsteemi ja muidugi tuleb tervikplaani juurde hulk läbimõeldud valikutega samme,“ sõnab TalTechi strateegiabüroo juht Kaja Kuivjõgi.