11. veebruaril tähistatakse rahvusvahelist naisteadlaste päeva, mis tuletab meelde, kui oluline on naiste roll teaduses. Päev tõstab esile naiste panust teadusesse ning innustab järgmisi põlvkondi teaduse ja innovatsiooniga tegelema. Aga kuidas on lood Eestis? Milliseid väljakutseid ja võimalusi kogevad siin naisteadlased?
eesti majandus
„Kestlikkusaruandlus võib olla nii mõttetu bürokraatia kui ka vajalik strateegiline tööriist,“ ütles Swedbank AS juhatuse esimees Olavi Lepp TalTechi majandusvisiooni konverentsil.
Viimastel nädalatel on Eesti avalikus ruumis olnud tunda ärevust, kuna riik desünkroniseerib oma elektrisüsteemi Venemaa sagedusalast ning sünkroniseerib Mandri-Euroopa sagedusalaga. Tekkinud on mitmeid küsimusi, kahtlusi ja isegi hirme, millest paljusid võiks kokku võtta ühe küsimusega: kas meid ootab ees pimedus? TalTechi teadlased ja eksperdid kinnitavad, et paanikaks pole põhjust.
Eesti lennundus liikleb ristteel – kas tõusta uutesse kõrgustesse või jääda madallennule? Lennundusekspert ja TalTechis doktorikraadi kaitsnud Allan Nõmmik avab sektorit vaevavad kitsaskohad, jagab droonidest regionaalsete lennujaamadeni ulatuvaid perspektiive ning selgitab, miks edukas strateegia nõuab rohkem kui lihtsalt suuri ambitsioone.
Eesti tööstusettevõtted peavad tehisintellekti (AI) kasutuselevõtuga tempot tõstma, et konkurentsis püsida, sest siinsete ettevõtete AI kasutus jääb Euroopa Liidu keskmisest maha. Üheks abiliseks võib olla Tehisintellekti- ja robootikakeskus AIRE, mis pakub tasuta nõustamisteenuseid, mis aitavad nii AI rakendamisel kui ka erakapitali kaasamisel.
Eesti tulevik sõltub teadus- ja rakendusuuringute tasakaalustatud arendamisest, kõrgtehnoloogiate rakendamisest ning Tehnikaülikooli võimekusest viia innovatsioon tööstusesse ja rahvusvahelistesse koostöövõrgustikesse.
Viimased aastad on kinnisvaraarendajate jaoks olnud tormilised – ostude arv on langenud ning ellu jäävad vaid tugevamad. Kinnisvaraarendaja Scandium on aga leidnud töötava valemi. TalTechi vilistlane, ettevõtte kaasasutaja ja tegevjuht Maido Lüiste räägib, kuidas kvaliteedile, eksklusiivsusele ja innovatsioonile keskendumine toob võidu koju.
Jõulutuled säravad, ostukeskused kihavad ja veebipoodide pakid ajavad automaadid umbe. Kuuma ostulaine keskmes kerkib aga õhku kriitiline küsimus: kas lõputu tarbimine on majanduslik õnnistus või keskkonnakatastroof? Trialoogi ja TalTechi majandusteaduskonna tarbimisdebatt „Kaupkokkupõrge“ tõi keskpõrandale kokku majandusministri Erkki Keldo, Rimi jätkusuutlikkuse strateegia juhi Katrin Batsi ja TalTechi noorteadlase Eliis Salmi, et arutada tarbimisühiskonna paradokse ning otsida lahendusi, mis sobiksid nii tarbija rahakotile kui ka planeedile. Debatti modereerisid Trialoogi peatoimetaja Silver Tambur ja majandusteaduskonna dotsent Merle Ojasoo.
Kas Eesti ettevõtjate kasvupinnas on soodsam kui ei kunagi varem? Tallinna Tehnikaülikoolis Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) tellimusel värskelt esitletud Globaalne Ettevõtlusmonitor 2023 (GEM) toob esile, et ettevõtlusaktiivsus on Eestis taas tõusuteel. Samas seisavad ettevõtjad silmitsi oluliste väljakutsetega – alates läbikukkumishirmust kuni jätkusuutlikkuse ja ebavõrdsete regionaalsete võimalusteni.
Trialoog kutsub 17. detsembril kell 10.30 TalTechi Tudengimajja tarbimisühiskonna vastuolusid lahkavale avalikule arutelule, milles osalevad majandusminister Erkki Keldo, Rimi Baltikumi jätkusuutlikkuse strateegia juht Katrin Bats ja TalTechi doktorant-nooremteadur Eliis Salm.