Ühiskonna mõistmine nõuab teadmistest enamat – see eeldab suutlikkust näha seoseid, tõlgendada keerukust ja kujundada tulevikku teaduse toel, kirjutab mehaanikateadlane ja Eesti Teaduste Akadeemia liige Jüri Engelbrecht.
Arvamus
Andmed kujundavad linnade tulevikku, kuid kas see tähendab elukeskkonna paranemist või üha täpsemat jälgimist?
Kas teaduspõhine toiduteadus ja igapäevaelu uskumused saavad ühiselt laua äärde mahtuda?
Kui treenime tehisaru üksnes tasuta kättesaadava puise kantseliidiga, algelise slängi või riigikogu stenogrammide solvangutest laetud tekstiga, siis hakkab masin arvama, et nii peabki eesti keelt rääkima, märgib Külli Taro Vikerraadio päevakommentaaris.
Eesti valitsuse seatud eesmärk toota 2030. aastal samapalju taastuvelektrit, kui Eestis tarbitakse, jätab õhku küsimuse, kui palju me õieti energiat tarbima hakkame. Mõned aspektid mõjutavad Eesti elektri koguhinda aga tunduvalt rohkem kui maksumäärad või tootjatele makstavad toetused, kirjutab TalTechi energiapoliitikate professor Einari Kisel.
Eesti biotööstus on valmis järgmiseks arenguhüppeks, kus biomassi väärindamine ja innovatsioon avavad võimalused kestlikuks majanduskasvuks ning rahvusvaheliseks konkurentsiks.
Ka kliimamuutuste alases teaduses ja teaduspõhisuses tuleb ideoloogia ja aktivism ukse taha ootama jätta, kirjutab Cambridge’i Ülikooli kliimamuutuste poliitikate uurimisgrupi juht Annela Anger-Kraavi.
Ringmajanduse peamine väljakutse seisneb nõudluse ja pakkumise tasakaalus. Kui toormest on nappus ja toodete järele puudub nõudlus, ei saa ka ringmajandus toimida, kirjutab Allan Niidu.
Eesti tulevik sõltub teadus- ja rakendusuuringute tasakaalustatud arendamisest, kõrgtehnoloogiate rakendamisest ning Tehnikaülikooli võimekusest viia innovatsioon tööstusesse ja rahvusvahelistesse koostöövõrgustikesse.
Viimasel ajal on kõlanud palju kära selle ümber, kuivõrd peaksid teadlased oma teadustöödest ja nende tulemustest avalikkusele rääkima ning mil määral kujundama teaduspõhiselt ühiskonna arvamust. Kas teadlased on piisavalt pildil? Kui jah, kas siis saaks paremini? Kui ei, siis miks nii?