Aasta lõpus Sydneys toimunud maailma insenerihariduse foorumilt saadud kogemused väärivad jagamist. Nende hulgas on nii mõndagi uut, aga ka tagasipöördumist vanade ja väärtuslikuks osutunud seisukohtade juurde.
Arvamus
Euroopa Liit on teinud suuri pingutusi, et muuta usaldusväärsus tehisaru põhiomaduseks. Sõjaliste rakenduste puhul kehtivad aga teised reeglid, sest levinud on arvamus, et liigsed piirangud võiksid takistada vastavate süsteemide arengut ja ohustada liikmesriikide julgeolekuhuve.
TalTechi geoloogia instituudi mineraalsete toormete ekspert ja ringmajanduse tuumiklabori liige Rutt Hints selgitab, miks teiseste toormete nutikas kasutamine ei ole lihtsalt roheline algatus, vaid kujuneb järjest enam majanduslikuks vältimatuseks.
Katriito tegevjuht ja kutsega psühholoog-nõustaja Anna Helena Ursula Malkovskaja arutleb, miks töötajate vaimne tervis on ettevõtte edu võtmetegur. Ta selgitab, kuidas läbipõlemine ei ole ainult isiklik, vaid ka organisatsiooniline probleem, mis mõjutab otseselt ettevõtte tulemuslikkust ja konkurentsivõimet.
Populismi ajastul kipuvad hirmud ja müüdid asendama arutelusid tulevikku suunatud lahenduste üle. Holger Mölder analüüsib, kas tuuleenergia ümber puhkenud vastuseis tuleneb pärisprobleemidest või kääbikumentaliteedist – ja miks enne karjumist tasuks teha läbi rehkendused.
Ettevõtted on kestlikkusega tegelenud juba aastakümneid, kuid ESG kui ühtne raamistik koondab nüüd keskkonna-, sotsiaal- ja juhtimisteemad selge katusmõiste alla.
Trialoog, TalTechi ettevõtlus- ja teadusportaal, tähistas hiljuti oma esimest sünnipäeva. Aasta jagu teravaid arutelusid, süvitsi minevat analüüsi ja tulevikku vaatavat mõtlemist – nüüd on aeg küsida: kuidas edasi?
Inimtekkeliste kliimamuutuste eitamine meenutab päikesevarjutuse eitamist põhjendusega, et öösel on ka pime. Erik Puura selgitab, miks kliimamuutused on tõsiasi ja kuidas inimkond on juba korra edukalt keskkonnakriisiga toime tulnud.
Holger Mölder võrdleb praegust geopoliitilist olukorda "Mad Maxi" maailmaga, mida määratlevad ressursisõjad ja võimupõhine poliitika.
Euroopa seisab ajaloolise valiku ees. Uuesti USA presidendiks valitud Donald Trumpi poliitika on andnud selge signaali: Euroopa ei saa enam loota Ameerika Ühendriikide julgeolekugarantiidele. Kui Trump on valmis "tegema rahu" Venemaaga ukrainlaste ja eurooplaste arvelt, tuleb Euroopal võtta oma saatus enda kätte. Eurooplased peavad heitma kõrvale vanad, meid killustavad dogmad ning rajama Euroopa Liidust tõelise föderatsiooni, mis suudab kaitsta oma rahvaid ning võtta vastutuse oma saatuse üle.