Prototron on Swedbanki, Tallinna Tehnikaülikooli ning Tehnopoli teadus- ja ärilinnaku loodud ning eest veetud fond, mis rahastab tehnoloogiliste ideede prototüüpe, et maailma muutvad ideed ja tooted jõuaksid kiiremini turule.
Fondi mentorvõrgustik koosneb kogemustega ettevõtjatest, juhtidest ja koolitajatest, kes aitavad ehitada ideest reaalse kasvupotentsiaaliga ettevõtte. Tosina aasta jooksul on Prototron rahastanud 98 nutikat ideed kokku 1,27 miljoni euroga, meeskonnad on järelinvesteeringutena kaasanud enam kui 85 miljonit eurot.
Prototroni abil on tuule tiibadesse saanud näiteks sellised ettevõtted nagu CoModule, Bikeep, Saunum, UP Catalyst ja Fusebox.
Kaks rahastusvooru aastas
Prototroni eesmärk on tagada, et kõige innovaatilisemad ja murrangulisemad ideed ei jääks sahtlisse, vaid leiaksid toetuse, mis võimaldaks neil teha ettevõtlusmaastikul esimesed tõsisemad sammud. Selleks viib prototüüpide rahastu sel aastal läbi kaks rahastusvooru.
Kevadvooru raames jagatakse ettevõtetele prototüüpide loomiseks toetusi kogusummas 75 000 eurot. Maksimaalselt on ühel ettevõttel võimalik pälvida kuni 35 000 eurot auhinnaraha. Lisaks saavad ettevõtted programmi kaudu toetust kogenud ärimentoritelt ning läbivad kasulikke ettevõtluskoolitusi.
„On väga oluline, et Eesti tugev idufirmade ökosüsteem areneks ja kasvaks. Just esimese prototüübi loomine on paljude ettevõtjate jaoks see võtmekoht, kust on raske edasi liikuda. Prototronist saadava mentorluse, võrgustiku ja raha toel on see võimalik. Prototroni asutajaliikmena seisame selle eest, et vastutustundlik ettevõtlus edeneks ja potentsiaaliga ideed ei jääks kapinurka,“ ütles Swedbanki idufirmade segmendi juht Triin Preem pressiteates.
Prototüüpimistoetus on ettevõtte jaoks enamasti esimene rahasüst, mis võimaldab tõsisemalt tegevust alustada ja oma lahendust katsetada. Pärast esimese prototüübi valmistamist ja katsetamist on ettevõttel enamasti selge, kas reaalsele probleemile on leitud sobiv lahendus ning kas sellest suudetakse äri päriselt üles ehitada. Valmis prototüübiga on ka lihtsam leida koostööpartnereid ning investoreid.
„Oleme turule aidanud üle 800 uue iduettevõtte ning esmase prototüübi loomine on sellel teekonnal vajalik samm, mis võimaldab oma äriideed juba varakult potentsiaalse kliendiga valideerida. Ühena asutajatest on meil rõõm pakkuda Prototroni parimatele ideedele võimalust liituda Startup Inkubaatori kiirendiprogrammiga,” ütles Tehnopol Startup Inkubaatori juht Kadri Tammai.
Taotluse saab esitada igaüks. Seega on see hea võimalus tudengitele, et teha juba ülikooli ajal esimesi samme oma ettevõtte ehitamisel ja liituda Eesti idufirmade ökosüsteemiga.
„Oleme juba aastaid teinud tööd selleks, et Eesti tudengitel ja teadlastel oleks võimalus astuda esimesi samme tehnoloogial ja teadusel põhinevate ettevõtete loomisel. Ülikoolis õppides või töötades jõutakse tihti väärt ideedeni, kuid nende rakendamiseks on vaja esmast rahasüsti, milleks Prototron sobib suurepäraselt,“ kommenteeris ettevõtmist TalTech Uusettevõtluse keskuse juht Caroline Aruoja.